Leica M8.2 - Cyfrówka dla tradycjonalistów

Leica M8.2 - Cyfrówka dla tradycjonalistów

Leica M8.2 - Cyfrówka dla tradycjonalistów
Źródło zdjęć: © Leica
23.09.2008 10:11, aktualizacja: 23.09.2008 11:05

LEICA M8.2, zaprezentowana przez firmę Leica Camera AG
jest zaawansowanym, cyfrowym aparatem dalmierzowym, przeznaczonym dla
użytkowników profesjonalnych oraz dla zaawansowanych, ambitnych
amatorów fotografii

*Nowa LEICA M8.2, zaprezentowana przez firmę Leica Camera AG jest zaawansowanym, cyfrowym aparatem dalmierzowym, przeznaczonym dla użytkowników profesjonalnych oraz dla zaawansowanych, ambitnych amatorów fotografii. *
Nowa LEICA M8.2 kontynuuje znaną z poprzednich modeli prostotę obsługi, funkcjonalnośc i solidności budowy. Aparat został wyposażony w nową, precyzyjną i wyjątkowo cichą migawkę, pracującą niemal bez wibracji. Dźwięk nowej migawki przypomina szelest tej płóciennej, stosowanej w analogowych aparatach serii M. Jej głośność (a raczej jej brak) umożliwia teraz bezproblemowe wykorzystanie aparatu podczas zdjęć na planie filmowym lub w czasie przedstawienia teatralnego, kiedy każdy obcy dźwięk jest niepożądany. W stosunku do poprzedniego modelu - Leica M8 - nieco ograniczono zakres czasów otwarcia migawki. Dlatego też starszy aparat nadal pozostaje w ofercie, jako alternatywa dla tych użytkowników, dla których szerszy zakres czasów naświetlania jest istotny.

W najnowszym wcieleniu cyfrowej "M-ki" zastosowano szafirowe szkło chroniące monitor. Materiał ten, należący do najtwardszych występujących w przyrodzie, jest niemal całkowicie odporny na zarysowania, powstające podczas eksploatacji. LEICA M8.2 otrzymała także nowe, specjalnie pogrubione „okrycie” korpusu, poprawiające trzymanie w dłoni. Uwzględniono też sugestie wielu dotychczasowych użytkowników aparatów serii M. W efekcie nowa LEICA M8.2 ma jeszcze bardziej oszczędny i klasyczny design - logo producenta umieszczono na czarnym polu, dzięki czemu nie wyróżnia się ono na tle korpusu.

Pozostałe rozwiązania, zastosowane w aparacie, pozostają niemal niezmienione w stosunku do modelu Leica M8, wprowadzonej na rynek jesienią 2006 roku. W istocie nowa LEICA M8.2 jest rozwojową wersją starszego modelu, pozostającego nadal w ofercie. Zachowując unikatowe tradycje firmy Leica i wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, dział serwisu Leica Camera AG umożliwia modernizację aparatów M8, polegającą na wymianie migawki i/lub instalacji szafirowej osłony monitora. Zaoferowanie takiego upgrade'u jest przejawem charakterystycznej polityki Leica Camera AG, umożliwiającej ochronę niemałej inwestycji w cenny aparat. Podejście takie jest unikatowe w skali współczesnego rynku fotograficznego i tym cenniejsze w dobie rewolucji technologicznej, gdy czas rynkowego życia nowoczesnych produktów bardzo się skrócił.

Obraz
© Leica M8.2, panel tylny (fot. Leica)

*Matryca rejestrująca *W aparacie LEICA M8.2 zastosowano niskoszumowy przetwornik CCD o rozdzielczości 10.3 mln pikseli, zoptymalizowany pod kątem wymagań stawianych przez obiektywy serii M. Specyficzna konstrukcja aparatu dalmierzowego, bez zastosowania lustra charakterystycznego dla lustrzanek, umożliwia zmniejszenie rozmiarów korpusu oraz bardziej optymalne wykorzystanie przekroju czynnego obiektywów. Właśnie dlatego obraz rejestrowany przez dalmierzowe aparaty Leica jest tak przestrzenny i ostry, jakby był zarejestrowany aparatem średnioformatowym. Zmniejszenie odległości pomiędzy obiektywem i przetwornikiem minimalizuje rozmiary aparatu i obiektywów, ale powoduje, że światło pada na matrycę pod większym kątem, co zwiększa ryzyko powstawania niekorzystnych zjawisk, takich jak winietowanie i aberracja w rogach i na krawędziach zdjęć. W aparacie LEICA M8.2 zastosowano specjalną konstrukcję przetwornika z mikrosoczewkami ponad każdą z komórek, umożliwiającą skuteczne wyeliminowanie tych zjawisk. Bardzo
cienki (ok. 0.5 mm) filtr podczerwieni pokrywający przetwornik, minimalizuje załamania i odbicia światła na jego powierzchni i umożliwia optymalne wykorzystanie fantastycznej jakości optyki Leica. W niektórych sytuacjach zdjęciowych może się jednak okazać niezbędne zastosowanie dodatkowego filtra UV-IR nakręcanego na obiektyw. Wymiary przetwornika są nieco mniejsze, niż rozmiar klatki filmu małoobrazkowego, w efekcie każdy z obiektywów pokrywa taki kadr, jakby dysponował ogniskową dłuższą o 33% (w porównaniu z kadrem zarejestrowanym na filmie małoobrazkowym).

*Optyka *LEICA M8.2 może pracować z całą gamą obiektywów z serii M wyprodukowanych od roku 1954. Wysoka kompatybilność została zachowana pomimo zmian, jakie powstały w produkcji optyki na przestrzeni ponad 50 lat istnienia systemu M. Obiektywy Leica tej serii to tradycyjnie najlepsze szkła fotograficzne na świecie. Wysoka rozdzielczość od samego początku, (czyli od 1954 roku) wyróżniała produkty niemieckiej marki, a dziś czyni je idealnymi w zastosowaniach cyfrowych, gdy wymagania współczesnych przetworników o rozdzielczościach powyżej 8 mln pikseli, dyskwalifikują większość obiektywów innych marek. Aby wykorzystać możliwości optyki firmy Leica, w aparacie zastosowano cyfrowy filtr redukujący efekt Moiré o specjalnej konstrukcji – nieobniżający rozdzielczości rejestrowanego obrazu (w odróżnieniu od klasycznych filtrów niskoprzepustowych stosowanych w większości lustrzanek cyfrowych, które wprawdzie doskonale redukują morę, ale znacząco obniżają ostrość i kontrast rejestrowanego obrazu). W korpus aparatu
wbudowano specjalny czujnik optyczny, odczytujący 6-bitowy kod naniesiony na bagnet obiektywu. W ten sposób aparat rozpoznaje dołączoną optykę i dostosowuje się do niej - m.in. programowo redukuje ewentualne winietowanie i archiwizuje parametry zastosowanej optyki w pliku z wykonanym zdjęciem. 6-bitowy kod optyczny jest nanoszony na wszystkie produkowane obecnie obiektywy Leica M. Można go także nanieść na wszystkie starsze egzemplarze - w tym celu obiektyw trzeba przesłać do serwisu. Aparat M8.2 współpracuje oczywiście także z obiektywami bez kodu na bagnecie.

Obraz
© Leica M8.2 (fot. Leica )

*Prostota i intuicyjność obsługi *Podczas projektowania aparatu położono szczególny nacisk na zachowanie funkcjonalności, charakterystycznej dla całej serii Leica M, z jednoczesnym wykorzystaniem możliwości wnoszonych przez technologie cyfrowe. Podstawowe funkcje, jak automatyka czasu czy ręczne nastawianie ostrości przy wykorzystaniu dalmierzowego celownika, są identyczne jak w dobrze znanych, starszych modelach serii M. Cyfrowe menu aparatu jest proste i intuicyjne, a duży, 2.5-calowy monitor LCD – czytelny i wygodny. Aparat został wyposażony w nowy tryb fotografowania - S (snapshot). Tryb ten pozwala na błyskawiczne wykonanie zdjęcia po wprowadzeniu podstawowych nastaw - przysłony i odległości do fotografowanego obiektu. Aparat sam dobiera czas naświetlania, czułość przetwornika oraz balans bieli. Główne przyciski do sterowania funkcjami LEICA M8.2 są ułożone w taki sposób, aby ułatwić intuicyjną nawigację po menu aparatu. Przycisk ‘’SET’’ umożliwia błyskawiczny dostęp do najważniejszych ustawień:
czułości matrycy, balansu bieli, rozdzielczości zdjęć itp. Aparat zapamiętuje do trzech zestawów nastaw w postaci profilów użytkownika Dalmierzowe aparaty LEICA M8 i M8.2 posiadają specjalną funkcję do samodzielnego czyszczenia matrycy. Funkcja ta otwiera migawkę i umożliwia dostęp do matrycy na czas czyszczenia.

*Materiały, obróbka i wymiary *Leica M8.2 jest produkowana w takich samych reżimach technologicznych i z tych samych materiałów, jak wszystkie inne modele serii M. To właśnie bezkompromisowe i niezmienione od lat podejście producenta do kwestii jakości i niezawodności, rozsławiło niemiecką markę na całym świecie.
W aparacie zastosowano zarówno tradycyjne jak i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Górna i dolna płyta korpusu to mosiężne monolity, wykonane metodą skrawania z bloków mosiądzu na najnowocześniejszych obrabiarkach numerycznych. Pozostałe elementy korpusu M8.2 wykonane są ze stopu magnezowego. Dostęp do akumulatora i kart pamięci jest bardzo dobrze zabezpieczony przed kurzem i wilgocią.
Wyglądem i wymiarami modele LEICA M8 są bardzo zbliżone legendarnych aparatów analogowych serii M. Od frontu tylko wprawne oko wychwyci różnicę. Styl ponadczasowej elegancji, charakterystyczny dla aparatów Leica Camera i doceniony przez pokolenia fotografów, przejawia się nie tylko w kształcie i ergonomii, ale także w sposobie wykończenia korpusów.

*Akumulator, ładowarka i czytnik kart pamięci *Leica M8.2 bezproblemowo współpracuje z kartami pamięci SD i SD HC o pojemnościach do 32MB. Lista przetestowanych przez producenta kart jest dostępna na stronach internetowych www.leica-camera.com. Aparat jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym. Ładowarka akumulatora została tak zaprojektowana by zajmować jak najmniej miejsca w torbie fotografa. Czas ładowania akumulatora do poziomu 80% maksymalnej pojemności baterii to 90 minut. Po tym czasie ładowania energia zgromadzona w akumulatorze wystarczy do zrobienia ok. 400 zdjęć. Doładowanie baterii do pełnej pojemności (wystarczającej na 500 zdjęć) także odbywa się bardzo szybko. Aparat wyświetla Informację o stopniu naładowania baterii na małym wyświetlaczu na górnej płycie korpusu. LEICA M8.2 będzie dostępna u autoryzowanych dealerów od października 2008.

Dane techniczne
Rodzaj aparatu: cyfrowy aparat dalmierzowy z wymienną optyką
Optyka (wymienna)
- Mocowanie: bagnet Leica M
- Mnożnik ogniskowej: 1.33 (ogniskową zamocowanego obiektywu należy pomnożyć x1.33, aby uzyskać efektywny odpowiednik dla filmu 35mm)
- Komunikacja z obiektywem: optyczna, za pomocą 6-bitowego kodu naniesionego na bagnet obiektywu
- Kompatybilne obiektywy: wszystkie obiektywy Leica M o ogniskowych 16-90mm, wyprodukowane od 1954r, z 6-bitowym kodem na bagnecie lub bez

*Przetwornik obrazu * - Technologia: CCD z mikrosoczewkami nad każdym elementem rejestrującym, programowa redukcja efektu Moiré
- Rozdzielczość: 10.6 mln pikseli (brutto)
- Wymiary: 27 x 18mm
- Aspekt (proporcje boków): 3:2
- Zakres czułości: ISO 160-2500 (z krokiem co 1/3 EV)
- Głębia koloru (dynamika): RGB, 16bit/kolor
- Przestrzeń kolorystyczna: Adobe RGB, sRGB, ECI RGB
- Standard zapisu danych-: DNG" (digital negative format), JPEG (EXIF 2.21), 2 poziomy kompresji

Wielkość zdjęć:
DNG: 3916x2634; JPG: 3936x2630, 2952x1972, 1968x1315, 1312x876

*Monitor * - Rodzaj: TFT LCD RGB (M8.2: odporna na zarysowania szafirowa powłoka)
- Wielkość: 2.5" (ok. 63.5mm) po przekątnej
- Rozdzielczość: ok. 230.000 pikseli
- Regulacja: jasność (5 nastaw)

*Zasilanie * - akumulator litowo-jonowy (3.7V, 1900mAh)
- Zasięg na w pełni naładowanym akumulatorze: ok. 575 zdjęć (test wg standardów CIPA)

*Wymiary * - Szerokość [mm]: 138.6
- Wysokość [mm]: 80.2
- Głębokość [mm]: 36.9
- Ciężar bez baterii [g]: 545
- Ciężar z baterią [g]: 640

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)