Kuchnia przyjazna dziecku

Kuchnia przyjazna dziecku

Kuchnia przyjazna dziecku
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
10.05.2016 16:29

Ciekawość świata dzieci nie zna granic a kuchnia jest miejscem, w którym liczba przedmiotów przyciągająca ich uwagę jest ogromna. Niestety, w dużej mierze nie są to "zabawki" bezpieczne dla naszych pociech. Są jednak rozwiązania, dzięki którym zaaranżujemy kuchenną przestrzeń w bezpieczny sposób. Podpowiadamy, jak urządzić kuchnię bezpieczną dla naszego dziecka.

Większość mam potwierdzi, że równoczesne przygotowywanie obiadu i opieka nad maluchem to zadanie niełatwe. Dlatego, wybierając sprzęt AGD do kuchni, warto zwracać uwagę na rozwiązania pozwalające zminimalizować zagrożenia czyhające na dziecko.

Uwaga na szafki kuchenne!

Już zwykłe szafki kuchenne mogą być zagrożeniem dla najmłodszych, ponieważ ciekawski maluch, otwierając je, może przytrzasnąć sobie palce. Niebezpieczna może być także zawartość szafek, np. kosz na odpady, który zwykle trzymamy w szafce pod zlewem. Potłuczone szkło, zużyte baterie czy zepsute jedzenie mogą okazać się groźne. Podobnie ostre narzędzia, takie jak tarka czy obieraczka do warzyw i owoców oraz wszelkiego rodzaju detergenty i środki czystości, które zwykle trzymamy właśnie w kuchni. Dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu zawartość kuchennych szafek nie dostanie się w ręce dziecka, jest instalacja blokady uchwytów. Ponadto silne detergenty warto dodatkowo umieścić w szafce zamykanej na klucz lub też w miejscu, gdzie dziecko będzie miało utrudniony dostęp.

Nie zapominajmy również o wolno stojących szafkach, które powinny być stabilne. Zadbajmy o ich solidne unieruchomienie tak, aby najmłodszy członek rodziny nie mógł ich przesunąć. Warto zabezpieczyć także krzesła i hokery, aby nie przewróciły się, gdy dziecko będzie chciało na nie wejść. Ogromną ciekawość najmłodszych wzbudzają także gniazdka elektryczne, zresztą nie tylko w kuchni. Warto zabezpieczyć te na wysokości do 1 m od podłogi specjalnymi zaślepkami, gdzie część z nich dodatkowo można zamknąć na klucz.

Nie zapominajmy również o rogach szafek. Jeśli nie są zaokrąglone, wtedy możemy pomyśleć o zakupie specjalnych nakładek na narożniki. Dzięki temu ewentualne uderzenie się dziecka o kant będzie mniej bolesne.

Obraz
© (fot. Fotolia / toxicoz)

Bezpieczne AGD

Wybierając kuchenne sprzęty AGD, kierujmy się nie tylko ich funkcjonalnością i wyglądem. Zwróćmy też uwagę, czy wyposażone są w tzw. blokadę rodzicielską, która pozwala zablokować wszystkie przyciski w urządzeniu. Dzięki temu maluch nie zmieni określonych przez nas ustawień sprzętu, nie włączy go samodzielnie, czy nie otworzy drzwi urządzenia podczas jego pracy.

Uważaj, bo się poparzysz!

W nowoczesnych piekarnikach najbardziej powszechnym zabezpieczeniem, sygnalizującym pracę urządzenia, jest podświetlane wnętrze. Jednak, o ile pięciolatkowi wytłumaczymy, że w takiej sytuacji nie wolno dotykać szyby, o tyle dwulatek nie zrozumie zagrożenia. Dlatego w sklepach znajdziemy piekarniki, które zostały wyposażone w system zimnych drzwi. Wykorzystanie właściwości izolacyjnych, nawet czterech szyb termorefleksyjnych, sprawia, że szybka piekarnika jest zawsze chłodna, nawet gdy temperatura we wnętrzu osiąga wartość maksymalną. Innym rozwiązaniem zabezpieczającym dziecko przed dotknięciem rozgrzanych drzwiczek jest umiejscowienie urządzenia powyżej 1 m od podłogi tak, aby malec do niego nie dosięgnął.

Kolorowe przyciski i pokrętła

Dzieci uwielbiają różnego rodzaju przyciski, pokrętła oraz guziczki. Jeśli zaczną bawić się pilotem od telewizora, to ryzykujemy, że urządzenie przestanie działać. Jednak sprawa ma się gorzej w przypadku, gdy zaczną sprawdzać działanie sprzętu w kuchni. Dlatego m.in. kuchenki mikrofalowe posiadają elektroniczne blokady, które chronią przed przypadkowym uruchomieniem urządzenia. Ponadto w wielu modelach kuchenek gazowych, producenci stosują chowane pokrętła. Przydatnym rozwiązaniem jest również zabezpieczenie przeciwwypływowe w kuchenkach gazowych. Funkcja ta automatycznie odcina dopływ gazu do palnika, gdy zgaśnie płomień.

Oczywiście jeśli nasz sprzęt w kuchni nie posiada powyższych zabezpieczeń, nie musimy od razu wymieniać go na nowszy model. Wystarczy, że dokupimy specjalne dodatki. Na sklepowych półkach znajdziemy m.in. osłony płyty kuchennej, zabezpieczenia przed otwarciem lodówki czy nakładki zabezpieczające pokrętła.

Obraz
© (fot. Fotolia / loflo)

Bezpieczeństwo podczas przygotowywania posiłków

Podczas przygotowywania posiłków starajmy się używać palników, znajdujących się bliżej ściany, do których dziecko nie dosięgnie. Unikniemy tym samym zrzucenia rozgrzanego garnka czy patelni, które mogłyby poważnie poparzyć naszą pociechę. Nie pozostawiajmy włączonych do prądu urządzeń elektrycznych, nawet jeśli odchodzimy od nich tylko na chwilę. Dziecko z łatwością może pociągnąć za zwisający kabel i wyrządzić sobie krzywdę, gdy sprzęt podłączony jest do prądu.

Uwaga na niebezpieczne przedmioty!

Każdy rodzic wie, że wszystkie niebezpieczne przedmioty, jak noże czy nożyczki, powinniśmy trzymać poza zasięgiem dziecka. Sztućce należy umieścić w górnych szufladach, gdzie dodatkowo możemy zamontować specjalne zabezpieczenia, uniemożliwiające samodzielne otwieranie. Zwykle większość z nich montuje się po zewnętrznej stronie mebla. Decydując się na tego typu zabezpieczenia, powinniśmy zwrócić uwagę na to, by były one wytrzymałe, nawet podczas częstego otwierania i zamykania szafek czy szuflad. Dodatkowo możemy zabezpieczyć noże specjalnymi osłonkami, dzięki czemu nawet jeśli znajdą się one w rękach dziecka, nie spowodują skaleczeń.

Przy pomocy specjalistów możemy urządzić kuchnię nie tylko ładną i funkcjonalną, ale także bezpieczną dla dzieci. Zaś dostępne na rynku rozwiązania, pomagają zapobiec wielu wypadkom. Pamiętajmy jednak, że nawet najbardziej inteligentne udogodnienia nie zwalniają nas ze stałej kontroli przebywającego w kuchni dziecka.

Źródło artykułu:newsrm.tv
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)