Kolejny robot wojskowy zaprezentowany

Kolejny robot wojskowy zaprezentowany

Bazzałogowa plattforma gąsienicowa
Bazzałogowa plattforma gąsienicowa
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Milrem Robotics
Bolesław Breczko
08.01.2021 14:44, aktualizacja: 03.03.2022 04:05

Estońska firma Milrem Robotics zaprezentowała własny projekt robotycznej platformy dla wojska, która w przyszłości może zostać wyposażona w różnorodne uzbrojenie.

Pochodząca z Estonii firma Milrem Robotics mocno ambitnie przygotowuje się na wymagania armii przyszłości. Trendy na świecie pokazują, że już teraz coraz większą rolę na polu bitwy odgrywają pojazdy bezzałogowe. Na razie swój potencjał udowadniają głównie drony latające, ale niebawem mogą pojawić się także na ziemi jako całkowicie lub częściowo autonomiczne bezzałogowe wojskowe pojazdy jeżdżące.

Milrem Robotics zaprezentowało swój najnowszy produkt, Type-X. Jest to bezzałogowa platforma gąsienicowa, na której będzie mogło być zamontowane różnorodne uzbrojenie.

Producent przewiduje, że na Type-X będzie mogła być zamontowana armata kalibru do 50 mm. Z mniejszym działem, kalibru 30 mm, platforma będzie mogła być zrzucana na spadochronie z samolotów transportowych Hercules.

Zobacz: Milrem Robotics prezentuje Type-X

Platforma Type-X będzie częściowo samodzielna. Systemy wspomagane przez sztuczną inteligencję będą mogły wykonywać zadania śledzenia, lub poruszania się po wytyczonej trasie na podstawie GPS.

Producent zaprezentował jedynie część podwoziową platformy, bez wieży z uzbrojeniem. Nie wiadomo więc, w jaki sposób odbywałoby się strzelanie z Type-X, ani czy firma będzie w ogóle oferowała wersję uzbrojoną.

Type-X na wykonywać zadania wspomagające oddziały pancerne i być "skrzydłowym" dla czołgistów. Ma wyręczać ich w najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zadaniach. Brak ludzkiej załogi sprawia, że Type-X ma być lżejszy, a także tańszy od porównywalnych, załogowych pojazdów opancerzonych.

Hybrydowy układ napędowy i gumowe gąsienice mają zmniejszyć całkowity koszt pojazdu w czasie całego okresu użytkowania.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (192)