Kolejny problem Huawei. Laptopy bez Windowsa? Microsoft chce zakończyć współpracę

Kolejny problem Huawei. Laptopy bez Windowsa? Microsoft chce zakończyć współpracę

Kolejny problem Huawei. Laptopy bez Windowsa? Microsoft chce zakończyć współpracę
Źródło zdjęć: © WP.PL | Tomasz Kutera
Adam Bednarek
30.05.2019 10:53, aktualizacja: 09.08.2019 15:23

YouTube, Gmail, Chrome, wyszukiwarka Google - to tylko część aplikacji, które mogą zniknąć w przyszłości z urządzeń Huawei. Lista może się powiększyć, bo również Microsoft chce zerwać współpracę z Chińczykami. Oznacza to przede wszystkim brak Windowsa.

Rozporządzenie rządu Donalda Trumpa wymusza na amerykańskich firmach, aby nie podpisywały z Huawei jakichkolwiek umów handlowych. Oznacza to, że zabroniony został handel towarem i usługami na linii amerykańskie firmy - Huawei.

Bardzo szybko wiążące decyzje wydali odpowiednio Google, Intel oraz Qualcomm. Od razu zaczęto podejrzewać, że lista powiększy się o Microsoft. Wygląda na to, że w końcu i producenci Windowsa dostosują się do rozporządzenia.

Według serwisu Gizchina Microsoft przestał sprzedawać Huawei system operacyjny Windows. Oznaczałoby to, że nowe laptopy Huawei nie byłyby wyposażone w najpopularniejszy system operacyjny.

Wygląda więc na to, że w przyszłości nowi klienci chińskiej firmy nie będą mogli skorzystać z wielu udogodnień nie tylko od Google'a, ale Microsoftu. Przede wszystkim Windowsa 10. Ci, którzy już mają sprzęty z wgranym Windowsem, mogą spać spokojnie. Podobnie jak w przypadku Androida, aktualizacje zapewne dalej będą wychodzić.

Poprosiliśmy komentarz Huawei w sprawie doniesień o zakończeniu współpracy z Microsoftem. Jak tylko otrzymamy odpowiedź zamieścimy oświadczenie.

Wcześniej Huawei tak skutki decyzji amerykańskiego rządu:

W odpowiedzi na presję polityczną, kilka organizacji standaryzujących oraz branżowych zawiesiło współpracę z Huawei w niektórych obszarach. Jesteśmy głęboko zawiedzeni ich decyzjami, ale nie wpłyną one na naszą codzienną działalność i w dalszym ciągu będziemy dbać o dostarczanie naszym klientom najwyższej jakości produktów i usług. Huawei jest aktywnym członkiem ponad 400 organizacji standaryzujących, instytucji branżowych oraz społeczności Open Source, w których zajmujemy blisko 400 kluczowych stanowisk i zgłosiliśmy prawie 60 000 nowych inicjatyw. Nasza współpraca z większością z nich w dalszym ciągu działa bez zakłóceń i zamierzamy dalej współpracować dla rozwoju całej branży.
Huawei

Paradoksalnie zmuszenie Huawei do rezygnacji z produktów Google i Microsoftu może wyjść użytkownikom na rękę. Jest szansa, że na rynku pojawi się alternatywa. Huawei już jakiś czas temu zapowiadał, że pracuje alternatywą dla systemów Windows i Android. Z chęcią zobaczyłbym coś nowego - choć oczywiście przekonanie użytkowników do zrezygnowania z ulubionych aplikacji i funkcji może być niezwykle trudne.

Lekkie laptopy i ultrabooki - który wybrać?

Poniżej wybraliśmy dla was 5 najlepszych ultrabooków, które chcielibyśmy wam polecić.

  1. Laptop ASUS VivoBook S14
  2. Laptop HP 15-DW0019NW
  3. Laptop HUAWEI MateBook D (53010DEN)
  4. Laptop LENOVO Ideapad C340-14
  5. Laptop HUAWEI MateBook D (53010ECR)
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)