Kasecie magnetofonowej stuknęła 50‑tka!

Kasecie magnetofonowej stuknęła 50-tka!
Źródło zdjęć: © chip.pl

20.09.2013 10:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Można je znaleźć w każdym domu. Schowane w kartonach lub kurzące się na strychu przechowują do dzisiaj masę wspomnień - listy przebojów nagrywanych z radia, piosenki ulubionych wokalistów przegrywane od kumpli czy gry wideo do ZX Spectrum, Atari lub Commodore 64.

Pierwsza kaseta magnetofonowa została wyprodukowana 1. września 1963 r. przez firmę Philips i szybko zdobyła popularność na całym świecie. Nic zresztą dziwnego - w porównaniu do płyt winylowych kasety stały się o wiele bardziej mobilnymi nośnikami dźwięku. Fala ich popularności przypada na okres lat '80, kiedy to w sprzedaży pojawiły się pierwsze walkmany Sony. Ludzie po raz pierwszy mogli zabrać na spacer, do samochodu czy na wakacje swoją ulubioną muzykę.

W okresie PRL kasety odegrały w Polsce szczególną rolę. Z uwagi na brak dostępu do oryginalnych kaset czy płyt wykonawców powszechnym zwyczajem było przegrywanie kaset od znajomych czy nagrywanie utworów prosto z radia. I jakoś dziwnie nikt nie wspominał wtedy o piractwie czy ochronie własności intelektualnej.

Kasety magnetofonowe służyły jednak nie tylko do przechowywania muzyki. Doskonale sprawdziły się także jako nośniki danych w 8-bitowych komputerach takich jak Atari, Commodore czy ZX Spectrum. Choć zanim gra wczytała się z kasety cały dom musiał wysłuchiwać specyficznych trzasków i pisków.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: "Polacy wygrali z fotoradarami"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (54)
Zobacz także