Kampania przeciwko "chomikowi"

Kampania przeciwko "chomikowi"
Źródło zdjęć: © chomikuj.pl

01.07.2010 11:17, aktual.: 06.07.2010 13:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pod koniec sierpnia Polska Izba Książki złoży pozew zbiorowy przeciwko portalowi Chomikuj.pl, skąd za darmo można ściągnąć pirackie wersje książek. W czerwcu na wojnę z piratami z Chomikuj.pl. ruszyła muzyczna firma Hapro Media

Chomikuj.pl to portal, który proponuje użytkownikom darmowe miejsce na dysku sieciowym. Można na nim "chomikować" zdjęcia, dokumenty, pliki muzyczne - wszystko, co nie mieści się na dysku domowego komputera. Można udostępnić przechowywane przez siebie pliki innym użytkownikom portalu. Wśród 25. mln plików przechowywanych obecnie na Chomikuj.pl większość stanowią jednak nie prywatne dokumenty, a pliki muzyczne w formacie mp3, skopiowane filmy oraz książki. Z Chomikuj.pl można pobrać za darmo piracką wersję większości atrakcyjnych nowości książkowych. Portal ma obecnie około 4 mln użytkowników i zajmuje 20 miejsce wśród najpopularniejszych polskich domen w sieci.

Obraz
© (fot. chomikuj.pl)

Polska Izba Książki nie przeprowadziła szacunków strat, jakie ponoszą wydawcy w związku z możliwością ściągania za darmo pirackich wersji książek, ale zdaniem prezesa PIK Piotra Marciszuka są one bardzo duże. Decyzja o tym, że wydawcy zrzeszeni w PIK wystąpią przeciwko Chomikuj.pl na drogę sądową zapadła 2. czerwca. Jednym z inicjatorów było Wydawnictwo Naukowe PWN, które już wytoczyło Chomikuj.pl sprawę o piractwo. "Zgłosiły się do nas kancelarie prawne, które mogłyby poprowadzić tę sprawę w naszym imieniu. Pozwu można spodziewać się najwcześniej pod koniec sierpnia" - powiedział PAP Marciszuk.

Polska Izba Książki to nie jedyna instytucja, która grozi portalowi Chomikuj.pl sprawą w sądzie w związku z naruszeniem praw autorskich. Firma Hapro Media od początku czerwca wysyła do użytkowników Chomikuj.pl i podobnie działającej Wrzuty.pl e-maile z wezwaniem do zapłaty odszkodowania za pliki muzyczne umieszczone w tych serwisach bez zgody właścicieli praw autorskich. Hapro Media, które reprezentuje takich artystów jak Maciej Maleńczuk, Paweł Kukiz czy Marysia Sadowska, zapowiada, że konsekwencją odmowy zapłaty będzie wniesienie sprawy do prokuratury. Część osób zdecydowała się na ugodę i zapłacenie kary. Podobny mechanizm ścigania e-piratów stosowany jest we Francji.

"Chomikuj.pl szanuje prawa autorskie. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by zapobiec ich naruszeniom. Działamy w zgodzie z polskim i europejskim prawem oraz gorliwie wypełniamy wszystkie swoje obowiązki. Obawiam się, że kierując sprawę do sądu, wydawcy straciliby po prostu cenny czas i zasoby, które moglibyśmy razem spożytkować na szukanie sensownych rozwiązań wspólnych problemów" - zapewnia Piotr Hałasiewicz z Chomikuj.pl.

Hałasiewicz dodał, że portal Chomikuj.pl chroni ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która wyłącza odpowiedzialność właściciela serwisu za treści umieszczane przez użytkowników, o ile wdroży on odpowiednie procedury zgłaszania naruszeń. Według niego Chomikuj.pl je wdrożył i to w zakresie szerszym niż wymaga prawo polskie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)