Znak wodny przeciwko piratom filmowym?

Znak wodny przeciwko piratom filmowym?

Znak wodny przeciwko piratom filmowym?
06.12.2007 14:30, aktualizacja: 06.12.2007 15:47

Specjaliści z firm NHK oraz Mitsubishi Electric poinformowali o stworzeniu nowego systemu, który może pomóc w walce z piratami specjalizującymi się w rejestrowaniu filmów w kinach. Opracowali oni specjalny "znak wodny", który można umieścić w materiale wideo - pozwoli on później na szybkie wyszukiwanie w Internecie pirackich kopii i namierzenie ich autorów.

Stworzony przez NHK oraz Mitsubishi Electric system antypiracki łączy w sobie kilka znanych już wcześniej technologii. Umożliwia on osadzenie w materiale wideo specjalnego znacznika, zwanego przez twórców "znakiem wodnym", który nie będzie widziany przez oko ludzkie, ale zostanie zarejestrowany przez kamerę. Ów znacznik może zawierać dodatkowe informacje - np. o miejscu, w którym prezentowana jest ta konkretna kopia filmu.

Autorzy technologii mówią, że może ona zostać wykorzystana np. do znajdowania w Internecie pirackich kopii filmów - służy do tego specjalne oprogramowanie, które analizuje zawartość plików wideo i wykrywa umieszczone w nich znaczniki. Dzięki temu możliwe będzie np. szybkie eliminowanie z sieci P2P pirackich kopii filmów. Co ważne, twórcy systemu zapewniają, że znacznik pozostaje w materiale wideo wtedy, jeśli zostanie on podzielony na kilka części.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)