Jak znaleźć samolot na FlightRadar24? Wyjaśniamy

Jak znaleźć samolot na FlightRadar24? Wyjaśniamy
Źródło zdjęć: © Mateusz Wlodarczyk / Forum

19.05.2020 16:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Lokalizowanie samolotów jest dostępne dla każdego posiadacza komputera lub smartfona. W tym celu wystarczy skorzystać z dedykowanej strony lub aplikacji. Podpowiadamy, jak znaleźć samolot na FlightRadar24.

Co to jest FlightRadar24?

FlightRadar24 pozwala śledzić loty w czasie rzeczywistym. Usługa dostępna jest za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji dostępnej na urządzenia mobilne. Dzięki FlightRadar24 możemy śledzić loty cywilne, w tym te śmigłowce, które dopiero co startują lub lądują. Jak to działa?

Większość samolotów wyposażona jest w transpondery, które przekazują sygnał dotyczący pozycji maszyny w czasie rzeczywistym. FlightRadar24 wykorzystuje dane z odbiorników sygnałów wysyłanych przez samoloty i na ich podstawie jest w stanie wskazać pozycję danej maszyny na mapie.

Poza położeniem na mapie samolotu, FlightRadar24 jest w stanie również odczytać prędkość i wysokość maszyny. Dzięki temu śledząc lot na stronie lub w aplikacji jesteśmy w stanie dostać pełną informację, co dzieje się z samolotem, na który czekamy.

Może to być szczególnie istotne, jeśli chcemy dowiedzieć się, czemu nasz lot się opóźnia lub, czy nasi bliscy bezpiecznie wylądowali zanim jeszcze się z nimi skontaktujemy telefonicznie.

Obraz
© Archiwum prywatne

Jak znaleźć samolot na FlightRadar24?

Aby sprawdzić, gdzie jest samolot z użyciem FlightRadar24 wystarczy wejść na dedykowaną stronę używając dowolnej przeglądarki. Na głównej stronie FlightRadar24 znajdziemy przede wszystkim mapą, na której wskazane są lotniska oraz samoloty, które obecnie znajdują się w powietrzu.

Po lewej stronie znajdziemy zakładki z podstawowymi informacjami dotyczącymi m.in. aktualnej liczby śledzonych samolotów, opóźnienia lotów na największych lotniskach świata czy bieżące informacje, które zostały opublikowane na Twitterze. Jak wyszukać interesujący nasz samolot?

  • Na początku sprawdzamy numer lotu, który interesuje.
  • Następnie wpisujemy numer lotu w wyszukiwarkę na stronie FlightRadar24 (prawy górny róg).
  • Po tym zostaniemy poproszeni o podanie numeru referencyjnego maszyny.
  • Po zatwierdzeniu numeru pojawią się wszystkie informacje, w tym orientacyjny czas lądowania.

Na FlightRadar24 można również śledzić samoloty, których szczegółowych danych nie znamy. Po kliknięciu w na mapie w dowolną ikonkę samolotu, pokazane zostaną szczegółowe informacje dotyczące danej maszyny.

Możemy na tej podstawie dowiedzieć się np. jaki samolot przeleciał w naszej okolicy. Poznamy również lotnisko,z którego startował oraz docelowe miejsce lądowania. Poza tym FlightRadar24 podaje szczegółowe informacje dotyczące samego samolotu (model, numer rejsowy, linie lotnice, jakie obsługuje, prędkość oraz czas lądowania). Nie wszystki dane dostępne ą dla każdej maszyny, ale niektórzy przewoźnicy podają też bardziej szczegółowe informacje.

Co jeszcze można wyczytać na FlightRadar24?

Poza śledzeniem i lokalizowaniem samolotów, FlightRadar24 udostępnia również ogromną bazę historycznych danych. Na stronie możemy zapoznać się m.in. z listą lotów obsługiwaną przez wybrane przez nas lotnisko w dowolnym kraju.

Na stronie znajdziemy również komentarze innych użytkowników, którzy dzielą się swoimi opiniami na temat różnych lotnisk, więc możemy się lepiej przygotować przed planowaną podróżą.

Poz mapą możemy również śledzić listę wszystkich aktualnie trwających lotów, dzięki czemu możemy przeglądać i wyszukiwać interesujące nas samoloty, które rozpoczęły już swoją podróż. Poza tym mamy dostęp do samolotów, których trafy były śledzone w niedalekiej przeszłości.

FlightRadar24 pozwala również śledzić sytuację na lotniskach. Dzięki temu możemy wcześniej dowiedzieć się o opóźnieniach czy odwołanych lotach. Aby znaleźć konkretne lotnisko wystarczy podać jego kod IATA lub ICAO.

Aplikacja FlightRadar24

Jeżeli chcecie mieć łatwiejszy dostęp do lokalizatora samolotów, pobierzcie dedykowaną aplikację FlightRadar24.

Aplikacja została przygotowana z myślą, by zapewnić jak największą funkcjonalność na urządzeniach mobilnych. Ciekawy rozwiązaniem jest np. widok z poziomu kokpitu, czego próżno szukać w wersji przeglądarkowej.

Obraz
© Archiwum prywatne

Teraz wiecie już, jak znaleźć samolot na FlightRadar24. Sprawdzając z pomocą FlightRadar24, gdzie jest samolot, należy wziąć też pod uwagę fakt, że dane z transponderów nie zawierają informacji o trasach lotów i numerów rejsów. W związku z tym może się zdarzyć, że pozycja maszyny wskazywana na mapie różni się nieco od zaplanowanej trasy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)