ycipk-2boq9u

Jak zabezpieczyć folder hasłem - sposoby

Bywa, że potrzebujemy czasem uniemożliwić niektórym osobom dostęp do naszych osobistych plików, ale nie wiemy, jak to zrobić. Jedną z możliwości jest zabezpieczenie folderu hasłem. Tą czynność można wykonać w bardzo prosty sposób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zabezpieczanie folderu hasłem nie jest skomplikowaną czynnością
Zabezpieczanie folderu hasłem nie jest skomplikowaną czynnością (Pixabay.com)
ycipk-2boq9u

Jak zabezpieczyć folder hasłem za pomocą programu?

W internecie możemy znaleźć różne programy, które pozwolą nam zabezpieczyć nasz folder za pomocą hasła. Jednym z takich programów jest Folder Lock, który jest dostępny do ściągnięcia za darmo w ograniczonej czasowo wersji testowej. Folder Lock umożliwia nałożenie hasła na wybrany folder bądź plik i działa na zasadzie „przeciągnij i upuść”, co sprawia, że jest intuicyjnym narzędziem.

Innym programem do zabezpieczania folderów za pomocą hasła jest nieskomplikowany Directory Password Security. Podobnie jak wyżej wymieniony program, umożliwia nałożenie hasła na wybrany folder i tym samym pozwala na ochronę ważnych dla nas danych.

ycipk-2boq9u

Jak zabezpieczyć folder hasłem przez dodanie go do szyfrowanego archiwum?

Innym rozwiązaniem jest dodanie wybranego folderu do archiwum i zabezpieczenie go hasłem. Jeżeli posiadamy program do kompresji i archiwizowania plików, np. 7-Zip bądź WinRar, nie powinniśmy mieć z tym żadnego problemu. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na folder i wybieramy opcję „Dodaj do archiwum”, którą oferuje nam zainstalowany program.

W programie 7-Zip, w polu „Szyfrowanie”, wpisujemy w polu „Wprowadź hasło” wybrany ciąg znaków i zatwierdzamy. Otwarcie plików w tym skompresowanym folderze i wypakowanie go do innego folderu jest możliwe jedynie po podaniu hasła.

ycipk-2boq9u

W programie WinRar postępujemy podobnie: klikamy w zakładkę „Zaawansowane”, a następnie w przycisk „Wprowadź hasło”. Dodatkowo możemy również zaszyfrować nazwy plików.

Jak zabezpieczyć folder bez stosowania hasła?

Nasze osobiste foldery możemy zabezpieczyć również na inne sposoby, bez użycia hasła. Jednym z nich jest np. założenie nowego konta użytkownika. Nowe konto użytkownika możemy w dowolny sposób nazwać, może mieć ono także nałożone różne ograniczenia. Przede wszystkim jednak drugi użytkownik nie będzie miał dostępu do naszego osobistego konta (jeżeli jest chronione hasłem, a to hasło jest znane tylko nam), a co za tym idzie naszych osobistych folderów.

ycipk-2boq9u

Żeby utworzyć nowe konto użytkownika w systemie Windows i od razu ustawić mu hasło oraz ograniczenia, musimy być zalogowani na koncie z uprawnieniami administratora. Nie musimy się jednak tym zbytnio przejmować, gdyż najczęściej jest to domyślne konto na naszych komputerach osobistych i to na nim pracujemy od początku posiadania systemu. Konto z uprawnieniami administratora po prostu pozwala nam na dokonywanie wszelkich zmian w systemie (instalacji, usuwania plików itp.) i do każdego pliku mamy pełny dostęp.

Wystarczy wejść w panel „Zarządzanie komputerem” (wpisujemy w pasku wyszukiwania w Starcie) i z rozwijanych opcji wybrać „Użytkownicy i grupy lokalne”. Wybieramy „Użytkownicy”, a wówczas wyświetlą nam się dostępne na naszym komputerze konta. Klikamy prawym przyciskiem myszy na białe okno tła i wybieramy opcję „Nowy użytkownik”.

Tutaj możemy nadać nazwę konta dla naszego drugiego użytkownika, ale także nałożyć własne hasło i nawet zablokować jego zmianę.

ycipk-2boq9u

Możemy również ustawić ograniczenie w dostępie do konkretnego folderu, w którym trzymamy swoje osobiste pliki. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrany folder, wybieramy „Właściwości” i wchodzimy w zakładkę „Zabezpieczenia”. Tuż pod oknem „Nazwy grup lub użytkowników” klikamy w pole „Edytuj”, a potem w nowym wyświetlonym oknie szukamy nowego konta użytkownika, któremu mamy odmówić dostępu do naszego folderu. Jeżeli takowego nie ma na liście, wtedy musimy go wyszukać i dodać. Klikamy w przycisk „Dodaj”, w nowym oknie klikamy w pole „Zaawansowane”, a potem w kolejnym oknie klikamy w pole „Znajdź teraz”. W położonym na samym dole polu „Wyniki wyszukiwania” odszukujemy nazwę naszego konta, klikamy „OK” i ponownie klikamy „OK”.

Teraz ustawiamy uprawnienia: klikamy na wybrane konto, a potem zaznaczamy box „Odmów” przy opcji „Pełna kontrola”. Reszta opcji powinna zaznaczyć się automatycznie. Wybieramy „Zastosuj” i „OK”.

Żeby ograniczyć dostęp do danych folderów w naszym komputerze, musimy spełnić jeden podstawowy warunek: nasz dysk musi być sformatowany w systemie plików NTFS. Jednakże obecnie jest to już standardem, więc tym też nie musimy się zbytnio przejmować.

Polub WP Tech
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2boq9u

ycipk-2boq9u
ycipk-2boq9u