W 6. odcinku podcastu TechNieLogicznie z tymi technologicznymi zagwozdkami mierzy się dr hab., prof. UV - UMCS Marlena Plebańska, wybitna ekspertka w obszarze edukacji technologicznej i zarządzania wiedzą.
Jak nauczać technologii?
Osią najnowszego odcinka #TNL jest szeroko pojęta edukacja cyfrowa – temat rzeka, który dotyczy nas wszystkich: od najmłodszych, przez młodzież, aż po osoby starsze. To zagadnienie tak złożone, dynamiczne i wielowymiarowe, że wymyka się wszelkim próbom prostego streszczenia. Bo jak w kilku słowach rozstrzygnąć dylemat wieku inicjacji w social mediach? Jak wyznaczyć zdrowe granice ekspozycji na ekrany – czy 4-latek z tabletem to już powód do niepokoju, a 7-latek to zupełnie inna kategoria?
Do tego dochodzi potężny problem deficytu uwagi; dzisiejsi studenci nierzadko mają problem ze skupieniem się choćby przez kwadrans. Na drugim końcu spektrum mamy z kolei seniorów, dla których technologia bywa czarną magią, a przecież staje się ona wręcz niezbędna do korzystania z podstawowych usług medycznych czy urzędowych. Jak pomóc im pokonać cyfrowe wykluczenie? Choć pytań jest mnóstwo, w tym programie znajdziecie na nie konkretne i wyczerpujące odpowiedzi.