Jak oglądać zaćmienie Słońca?

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

Jak oglądać zaćmienie Słońca?
Źródło zdjęć: © NASA
Karolina Modzelewska
18.11.2019 15:37

Oglądając zaćmienie Słońca, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Najważniejsze jest bezpieczeństwo i ochrona wzroku. Należy unikać oglądania zaćmienia gołym okiem i wystrzegać się popularnych domowych sposobów.

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem astronomicznym, które można obserwować, kiedy Księżyc znajduje się między Ziemią i Słońcem. Jego położenia sprawia, że przysłania światło słoneczne.

Jak przygotować się do oglądania zaćmienia słońca?

Do obserwacji zaćmienia Słońca poleca się okulary wyposażone w folię słoneczną Baadera. Są dostępne w większości sklepów astronomicznych. Inną możliwością jest oglądanie zaćmienia przez maskę spawalniczą. Jest to urządzenie wyposażone w filtr, który ściemnia się w zależności od nasilenia źródła światła.

Zaćmienie słońca: Czego nie robić?

Wiele osób wciąż posługuje się domowymi sposobami oglądania zaćmienia Słońca. Należy podkreślić, że w ich przypadku nie można mówić o właściwej ochronie oczu przed niebezpiecznym promieniowaniem słonecznym.

Nie poleca się stosowania przydymionego szkła, kliszy rentgenowskiej czy płyty CD. Prowizoryczne sprzęty nie gwarantują bezpieczeństwa, a korzystając z nich, świadomie narażamy własny wzrok na trwałe uszkodzenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)