IrfanView 4.10 do pobrania

IrfanView 4.10 do pobrania
Źródło zdjęć: © IDG

16.10.2007 13:30, aktual.: 16.10.2007 14:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niezwykle szybka i funkcjonalna przeglądarka plików graficznych IrfanView została zaktualizowana do wersji 4.10. Wśród nowości znalazły się nowe wtyczki, przybornik do rysowania oraz obsługa formatu FLV.

IrfanView to jeden z najlepszych i najpopularniejszych programów do przeglądania i podstawowej edycji grafiki dla systemu Windows. Dzięki niemu można otwierać niemal każdy format multimedialny, choć wymaga to zainstalowania pakietu wtyczek. Nie do przecenienia jest możliwość wsadowej konwersji wielu grafik jednocześnie, dzięki czemu twórcy stron internetowych mogą w ciągu kilkunastu sekund przygotować miniaturki, przyciąć zdjęcia czy wstawić tekst lub znak wodny w swoich galeriach. Szybkość działania programu zasługuje na najwyższą ocenę w porównaniu do innych przeglądarek czy darmowych edytorów graficznych.

Przybornik

Po wciśnięciu przycisku funkcyjnego F12, uruchomiony zostaje przybornik do rysowania Paint. Znalazł się tu pędzel o zmiennej grubości, gumka, narzędzie do klonowania fragmentów obrazka, narzędzie do rysowania prostych, strzałek ( bardzo przydatna funkcja przy opisywaniu fotografii lub prezentacji, zwłaszcza jeśli będzie połączona z odpowiednim komentarzem tekstowym ), okręgów, prostokątów, wypełnienie oraz narzędzie do pobierania koloru z obrazka.

Konwersja wsadowaZmiany zaszły także w oknie ustawień dotyczącym edycji lub konwersji wielu grafik jednocześnie. Teraz widok ustawień jest nieco bardziej przejrzysty. Największe zmiany dokonały się w linii poleceń, która obsługuje polecenie /advancedbatch umożliwiając dodawanie tekstu i inne zaawansowane opcje.

Pozostałe zmiany

Liczba wprowadzonych zmian i usprawnień jest naprawdę imponująca. Wprowadzono m.in. obsługę formatu FLV, która pozwala na przeglądanie filmików pobranych np. z serwisu YouTube.com, wprowadzono funkcje historiogramu, efekt redukcji zielonych i żółtych oczu, wprowadzono zmiany w interfejsie oraz obsługę nowych formatów plików.

W chwili powstawania tekstu nie była dostępna polska wersja interfejsu ( 4.10 ). Można zainstalować poprzednią, jednak nie wszystkie funkcje działają wtedy prawidłowo. Zapewne wkrótce producent udostępni odpowiedni plik.

Więcej informacji oraz szczegółowa lista zmian dostępna jest na stronie producenta - http://irfanview.com/main_history.htm.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)