iPhone: OS 3.0 złamany, 3GS rozbrojony

iPhone: OS 3.0 złamany, 3GS rozbrojony

23.06.2009 12:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół programistów Dev-Team opublikował oprogramowanie Jailbreak dla sprzedawanego od środy systemu operacyjnego OS 3.0 dla iPhone'a i iPoda. Używając BitTorrenta, można od piątku pobrać aktualną wersję Pwnage Tool, a od soboty następcę Quickpwna o nazwie redsn0w. Obie aplikacje działające za pośrednictwem podłączonego komputera otwierają system operacyjny, pozwalając na załadowanie programów i multimediów do telefonów iPhone i odtwarzaczy iPod, niezależnie od iTunes i sklepu z aplikacjami Apple App Store.

Za pomocą aktualnej wersji programu można "jailbreakować" wszystkie modele iPhone'a i iPoda touch z wyjątkiem modelu iPhone 3GS. Ta wersja pozwala na obejście blokady simlock jedynie w pierwszej generacji iPhone'ów; ekipa Dev-team zamierza wkrótce rozszerzyć zestaw narzędzi o cracka dla iPhone'a 3. o nazwie ultrasn0w. Istniejące od dłuższego czasu narzędzie do usuwania blokady simlock o nazwie yellowsn0w nie działa z OS-em 3.0. Pwnage Tool wydano w wersji dla Mac OS-a, a redsn0w współpracuje też z systemem Windows.

Krótko po rozpoczęciu sprzedaży "rozbrojony" został nie tylko nowy system operacyjny, ale też iPhone 3GS. Pierwszy wgląd w wewnętrzne wyposażenie iPhone'a 3GS udało się udokumentować pracownikom sklepu serwisowego dla iPhone'ów Rapid Repair, którzy zdobyli urządzenie na inauguracji sprzedaży rozpoczętej o północy w Paryżu.

Obraz
© (fot. IDG.pl)

Według Rapid Repair w 3GS kryje się bazujący na architekturze Cortex A8 firmy ARM procesor Samsunga o częstotliwości taktowania 60. MHz, a także chip graficzny PowerVR SGX firmy Imagination Technologies. Pamięć flash o pojemności 32 GB dla nowego urządzenia wyprodukowała Toshiba. Jak donosi magazyn elektroniczny EETimes, stosowane w poprzednich modelach chipy WLAN Marvell i moduł CSR Bluetooth w modelu 3GS zostały zastąpione chipem Broadcom, jak twierdza autorzy, prawdopodobnie z powodu oszczędności.

Jednostka główna nowego iPhone'a jest porównywalna z procesorem ARM Cortex A8 OMAP 3430 firmy Texas Instruments, który zastosowano w smartfonie Palm Pre. Według zajmującego się sprzętem magazynu Anandtech 3GS renderuje strony o 11% szybciej niż Palm Pre i o 54% szybciej niż iPhone 3G.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)