iPhone, co to właściwie jest?

iPhone, co to właściwie jest?
Źródło zdjęć: © Youtube.com | Zrzut ekranu z serwisu YouTube

21.08.2008 12:00, aktual.: 17.02.2020 14:55

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

iPhone 3G to kolejne wcielenie kultowego gadżetu. Tym razem pozbawiono go głównych wad, jakie do tej pory zarzucano jego poprzednikowi. Łączy w sobie trzy produkty - rewolucyjny telefon, szerokoekranowy iPod i przełomowe urządzenie internetowe

Co to jest iPhone?

iPhone to kultowy smartfon opracowany przez firmę Apple, której założycielem był Steve Jobs. iPhone działa na autorskim systemie operacyjnym iOS, a pierwszy model trafił do sprzedaży w 2007 roku, ale przełomem był dopiero model 3G, który opracowano rok później. iPhone od początku kojarzony jest z produktem "z wyższej" półki, a firma dba o to, by kolejne modele zadowalały nawet najbardziej wymagających użytkowników.

iPhone 3G to kolejne wcielenie kultowego gadżetu. Tym razem pozbawiono go głównych wad, jakie do tej pory zarzucano jego poprzednikowi. Łączy w sobie trzy produkty - rewolucyjny telefon, szerokoekranowy iPod i przełomowe urządzenie internetowe udostępniające pocztę z bogatym formatowaniem HTML oraz zaawansowane przeszukiwanie sieci WWW. A to jeszcze nie wszystko...

  • Po pierwsze szybka transmisja danych – iPhone3G prócz WiFi, może się łączyć z siecią za pośrednictwem sieci GSM wykorzystując standard HSDPA;
  • Po drugie – wbudowany GPS, dzięki któremu Mapy Google pokażą Twoją z większą dokładnością;
  • Po trzecie –. bezproblemowa instalacja dodatkowego oprogramowania. W AppStore znajdziemy setki aplikacji. Z każdym dniem jest ich coraz więcej. Znaczna część z nich dostępna jest za darmo lub w symbolicznej cenie;

Czym jest iPhone 3G?

To rewolucyjny telefon, którym firma Apple zawojowała rynek amerykański i śmiało wkracza na rynki całego świata. Nie mamy w nim klawiatury, przycisków, suwaczków. Nic. Jedynie płaski, chroniony hartowanym szkłem ekran. Wszystko co jest potrzebne do obsługi telefonu, łącznie z klawiszami wybierania jest wyświetlane na ekranie.

Aby zadzwonić za pomocą telefonu iPhone, wystarczy, że wybrać palcem nazwisko z książki adresowej lub wystukać numer na wirtualnej klawiaturze. Numer pod który chcemy zadzwonić może znajdować się ma stronie internetowej, w mailu lub wiadomości SMS. Nie musimy go „przeklepywać” w telefonie. Wystarczy go wskazać palcem. Resztą zajmie się iPhone3G.

Jeśli Twoja lista kontaktów jest długa, skorzystaj z funkcji wyszukiwania, aby szybko odnaleźć właściwe nazwisko lub nazwę.

Tworzenie książki adresowej jest bardzo proste. Wszystkie kontakty są synchronizowane poprzez iTunes podczas każdego połączenia iPhone'a z komputerem. Jeśli zmienimy dane w telefonie zostaną one uaktualnione również w książce adresowej komputera. Podobnie gdy dodamy lub zmienimy dane kontaktowe w komputerze. Przy kolejnej synchronizacji zmienione zostaną wpisy w telefonie.

Obraz

3G - Szybki internet, zawsze i prawie wszędzie

iPhone 3. wykorzystuje protokół nazwie HSDPA (High-Speed Downlink Packet Access) do szybkiego pobierania danych poprzez sieci UMTS (Universal Mobile Telecommunications System). Za pomocą sieci 3G załączniki oraz strony WWW są ładowane dwukrotnie szybciej niż poprzez sieć 2G EDGE. A ponieważ iPhone 3G bezproblemowo przełącza się pomiędzy standardem EDGE, szybszym 3G i jeszcze szybszym Wi-Fi, zawsze masz do dyspozycji najszybsze połączenia.

Dzięki telefonowi iPhone 3G, który spełnia światowe standardy komunikacji w telefonii komórkowej, rozmawiaj przez telefon i surfuj w sieci z każdego miejsca na Ziemi. A jeśli znajdujesz się w miejscu bez połączenia z siecią 3G, iPhone połączy za pomocą sieci GSM w celu wykonania połączeń telefonicznych lub za pomocą sieci EDGE w celu transferu danych.

Multi-touch Za pomocą wyświetlacza Multi-Touch i innowacyjnego oprogramowania możesz kontrolować wszystkie funkcje telefonu iPhone jednym palcem. Wpisując słowa na inteligentnej klawiaturze, przeglądać okładki albumów za pomocą Cover Flow, ruchem palca przewijać zdjęcia, powiększać i zmniejszać wybrane sekcje strony WWW

Obraz

Gdzie ja jestem? Technologia GPS (Global Positioning System) wykorzystuje informacje z satelitów krążących na orbicie okołoziemskiej w celu określenia położenia. Odbiornik mierzy odległość od satelitów GPS w oparciu o czas dotarcia sygnału do odbiornika. Następnie na podstawie tej informacji obliczane jest położenie. Jednak technologia systemu A-GPS (Assisted GPS) w telefonie iPhone idzie o krok dalej — za pomocą informacji z sieci telefonii komórkowych szybko wyszukuje najbliższą satelitę. Pozwala to na określenie Twojego położenia niemalże w mgnieniu oka.

Oprócz A-GPS telefon iPhone wykorzystuje technologię lokalizacji, tak jak żadne inne urządzenie obecnie dostępne w telefonie komórkowym. iPhone wykorzystuje sygnał z satelitów GPS, hot spotów Wi-Fi oraz stacji bazowych telefonii komórkowych, aby szybko określić położenie w możliwie najdokładniejszy sposób. Jeśli znajdujesz się więc w pomieszczeniu i jesteś niewidoczny dla satelity GPS, iPhone wyznaczy Twoje położenie za pomocą sieci Wi-Fi. A jeśli nie znajdujesz się w hot spocie Wi-Fi, iPhone znajdzie Cię za pomocą stacji bazowych sieci telefonii komórkowych. Na wyświetlaczu wielkość okręgu wokół igły lokalizacyjnej wskazuje na dokładność położenia wyznaczonego przez iPhone — im mniejszy okręg tym dokładniejsze położenie.

Mapy w telefonie iPhone wykorzystują technologię A-GPS, tak aby ułatwić Tobie przebycie drogi z punktu A do B. Kiedy jesteś w trasie, mapy poruszają się razem z Tobą, możesz więc śledzić trasę swojej podróży - zostanie ona podświetlona na ekranie telefonu. System GPS w telefonie iPhone jest aktywny tylko wówczas, kiedy go potrzebujesz. iPhone automatycznie zasila zestaw GPS w krótkich przedziałach czasowych, przez co nie skraca żywotności baterii.

Obraz

Akcelerometry iPhone reaguje na ruchy za pomocą wbudowanych akcelerometrów. Po obróceniu iPhone'a z położenia pionowego do poziomego akcelerometr wykryje ruch i odpowiednio zmieni wyświetlany obraz. Natychmiast widzisz więc całą szerokość witryny WWW, oglądasz zdjęcie we właściwych proporcjach lub kontrolujesz grę tylko za pomocą ruchów.

Inne czujniki W telefonie iPhone wbudowane zostały dwa małe inteligentne czujniki, które odbierają sygnały z otoczenia i zgodnie z nimi dostosowują jasność ekranu. Ponadto czujniki przedłużają żywotność baterii i powodują, że korzystanie z telefonu iPhone staje się niezwykłym doświadczeniem.

Kiedy przyłożysz telefon iPhone do ucha, czujnik odległości natychmiast wyłączy wyświetlacz, aby zaoszczędzić energię i zapobiec przypadkowym dotknięciom.

iPod - co to jest?

Za sprawą eleganckiego 3,5-calowego szerokoekranowego wyświetlacza i elementów sterowania Multi-Touch iPhone to również niezwykły iPod. Dokładnie taki sam jak iPod touch.

Obraz

AppStore W App Store, znajdziesz programy z każdej kategorii, od gier poprzez biznes, edukację, rozrywkę, finanse, zdrowie, fitness, wydajność po nawiązywanie kontaktów. Programy te zostały utworzone w oparciu o przełomowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane w telefonie iPhone, takie jak interfejs Multi-Touch, sieć bezprzewodowa, przyspieszeniomierz oraz system GPS. Wiele z nich uzyskasz bezpłatnie. Pobierz je bezprzewodowo i od razu z nich korzystaj.

Pakiet AppStore w telefonie iPhone jest dostępny poprzez sieci telefonii komórkowych oraz sieci Wi-Fi, co oznacza, że masz do niego dostęp z dowolnego miejsca. Przeglądaj kategorie, wyszykuj za pomocą słowa kluczowego lub zobacz, co polecają inni. Następnie pobierz i zainstaluj programy bezpośrednio do telefonu iPhone.

Gdy kupujesz programy z AppStore, masz zawsze dostęp do najnowszych wersji. iPhone powiadamia Cię o dostępności aktualizacji. Czerwona liczba na ikonie AppStore informuje o liczbie nowych wersji gotowych do pobrana.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)