"Internetowe Oscary" rozdane - najlepsze strony świata

"Internetowe Oscary" rozdane - najlepsze strony świata
08.05.2008 16:30
"Internetowe Oscary" rozdane - najlepsze strony świata
Źródło zdjęć: © IDG

Międzynarodowa Akademia Sztuki Cyfrowej i Nauki przyznała nagrody twórcom najlepszych stron internetowych. Webby Awards - prestiżowe wyróżnienia nazywane popularnie "Oscarami Internetu" przyznawane są co roku już od dwunastu lat. W tegorocznej edycji konkursu łatwo zauważyć wyraźnych liderów - strony, które uzyskały więcej niż jedno wyróżnienie jury. Konkurentów zdeklasował New York Times, którego serwis online zdobył aż osiem nagród oraz serwis The Onion, nagradzany siedmiokrotnie. Po cztery nagrody zyskały strony PostSecret, National Geograophic i Apple. "Potrójni" zwycięzcy natomiast to You Suck at Photoshop, Flickr, FactCheck.org, BBC, TED.com, ESPN.com oraz CondeNet. Były też i polskie akcenty...

Do tegorocznej edycji konkursu złoszono prace ponad 800. firm z 60 krajów świata - w sumie ok. 10 tys. projektów. Strony internetowe zgłaszane są do konkursu w ponad stu podkategoriach, składających się na cztery kategorie główne ( innowacja wprowadzona w poprzedniej edycji konkursu ): serwisy WWW, reklama interaktywna, film i wideo online oraz mobile. Tylko wśród serwisów WWW wyłoniono 72 laureatów.

288757895477344403
Źródło zdjęć: © (fot. IDG)

Co ważne, w każdej z podkategorii swojego zwycięzcę wybierało jury złożone z przedstawicieli Akademii, ale również i internauci - w głosowaniu online. W większości rezultaty były rozbieżne, chociaż zdarzało się też, że oba gremia nagrodziły ten sam serwis ( m.in. Apple w kategorii "Najlepsze wykorzystanie wideo lub ruchomego obrazu" czy też FT.com w kategorii "Blog - biznes" - łącznie miało to miejsce w wypadku 27 stron z wszystkich czterech kategorii głównych ). Warto odnotować, że w podkategorii Instytucje kulturalne internauci, podobnie jak przed rokiem, za najlepszą uznali stronę Smithsonian Education.

W kategorii Reklama Interaktywna swój produkt zgłosiła spółka Making Waves Polska - jej Interaktywny Kalkulator Zużycia Energii Elektrycznej - http://81.21.195.84/startpage.aspx co prawda nie zdobył Webby, ale został uhonorowany wyróżnieniem w podkategorii Rich Media Asvertising/Business to Consumer.Poniżej przedstawiamy kompletną listę zwycięzców w kategorii Strony internetowe wyłonionych przez jury oraz w głosowaniu internautów ( zobacz także listę stron nagrodzonych w kategorii Reklamy Interaktywnej - http://www.webbyawards.com/webbys/current.php?media_id=98&season=12, Filmu i Wideo Online - http://www.webbyawards.com/webbys/current.php?media_id=97&season=12 oraz Mobile - http://www.webbyawards.com/webbys/current.php?media_id=127&season=12 ).

Aktywizm
Zwycięzca: loveisrespect.org - http://loveisrespect.org/
Wybór internautów: Invisible Children - Displace Me - http://www.invisiblechildren.com/displaceme/

Bankowość/Płatności
Zwycięzca: Lending Club - http://www.lendingclub.com
Wybór internautów: Mint - http://www.mint.com

Blog - biznes
Zwycięzca: FT.com Alphaville - http://ftalphaville.ft.com/
Wybór internautów: FT.com Alphaville - http://ftalphaville.ft.com/

Blog - kultura/osobisty
Zwycięzca: PostSecret - http://postsecret.blogspot.com/
Wybór internautów: PostSecret - http://postsecret.blogspot.com/

Blog - polityka
Zwycięzca: The Huffington Post - http://huffingtonpost.com
Wybór internautów: The Huffington Post - http://huffingtonpost.com

Broadband
Zwycięzca: ABC.com Full Episode Player - http://dynamic.abc.go.com/streaming/landing?lid=abccomglobalmenu&lpos=fep
Wybór internautów: ABC.com Full Episode Player - http://dynamic.abc.go.com/streaming/landing?lid=abccomglobalmenu&lpos=fep

Dziwne
Zwycięzca: Passive-Aggressive Notes - http://passiveaggressivenotes.com
Wybór internautów: Passive-Aggressive Notes - http://passiveaggressivenotes.com

Edukacja
Zwycięzca: The Earth Institute at Columbia University - http://www.earth.columbia.edu
Wybór internautów: FactCheckED.org - http://www.factchecked.org

Elektronika użytkowa
Zwycięzca: It's D - http://award.i-studio.co.jp/2007_sharp_d/en/info.html
Wybór internautów: SEDUCTION BY LIGHT - http://66.245.160.26/philips/aurea

Farmaceutyki
Zwycięzca: Estroven - http://estroven.com
Wybór internautów: Estroven - http://estroven.comGazeta
Zwycięzca: NYTimes.com - http://nytimes.com/
Wybór internautów: NYTimes.com - http://nytimes.com/

Gry
Zwycięzca: Kongregate - http://www.kongregate.com
Wybór internautów: Kongregate - http://www.kongregate.com

Gwiazdy/fani
Zwycięzca: Annie Lennox Official Website - http://www.annielennox.com
Wybór internautów: Best Week Ever - http://www.bestweekever.tv/

Humor
Zwycięzca: The Onion - http://www.theonion.com
Wybór internautów: I Can Has Cheezburger? - http://icanhascheezburger.com

Informacje
Zwycięzca: NYTimes.com - http://nytimes.com/
Wybór internautów: BBC News - http://www.bbc.co.uk/news

Instytucje kulturalne
Zwycięzca: Design for the Other 90% - http://other90.cooperhewitt.org
Wybór internautów: Smithsonian Education - http://www.smithsonianeducation.org

Kino i film
Zwycięzca: Simpsons Movie - http://www.simpsonsmovie.com/awards
Wybór internautów: Simpsons Movie - http://www.simpsonsmovie.com/awards

Kształtowanie wizerunku firm
Zwycięzca: UPM Forest Life - http://www.upmforestlife.com
Wybór internautów: The Footprint Chronicles - http://www.patagonia.com/web/us/footprint/index.jsp

Magazyn
Zwycięzca: National Geographic Magazine Online - http://ngm.com
Wybór internautów: National Geographic Magazine Online - http://ngm.com

Młodzież
Zwycięzca: Scholastic Site Redesign - http://www.scholastic.com
Wybór internautów: Nick.com - http://www.nick.comModa
Zwycięzca: Louis Vuitton Core Values - http://journeys.louisvuitton.com
Wybór internautów: style.com - http://style.com

Motoryzacja
Zwycięzca: Toyota - FJ Cruiser - http://yyzwork.com/2006/toyotafjcruiser/
Wybór internautów: BMW Relearn To Drive - http://www.relearntodrive.com

Muzyka
Zwycięzca: BBC Radio 1 Meet the DJs - http://agencyrepublic.net/awards/webby_awards_2008/radio1meet.php
Wybór internautów: Resident Advisor - http://www.residentadvisor.net/

Najlepsza nawigacja/struktura
Zwycięzca: TED.com - http://www.ted.com
Wybór internautów: Apple - http://www.apple.com

Najlepsze praktyki
Zwycięzca: Flickr - http://www.flickr.com/
Wybór internautów: Digg - http://www.digg.com

Najlepsza strona startowa/powitalna
Zwycięzca: The Los Angeles Film School - http://www.lafilm.com/flash/index.html
Wybór internautów: National Geographic - http://www.nationalgeographic.com

Najlepsze wykorzystanie animacji
Zwycięzca: Happiness Factory - Now Hiring - http://www.coke.com/hf
Wybór internautów: Zune - http://www.zunejourney.net

Najlepsze wykorzystanie fotografii
Zwycięzca: Your Shot - National Geographic Magazine - http://ngm.com/yourshot
Wybór internautów: PENTAX Photo Gallery - http://www.pentaxphotogallery.com

Najlepsze wykorzystanie typografii
Zwycięzca: Type City - http://www.veer.com/typecity
Wybór internautów: Adobe Type+Motion - http://www.adobe.com/type

Najlepsze wykorzystanie wideo lub ruchomego obrazu
Zwycięzca: Apple - http://www.apple.com
Wybór internautów: Apple - http://www.apple.com

Najlepszy Copywriting
Zwycięzca: Wired.com - http://www.wired.com
Wybór internautów: HowStuffWorks - http://www.howstuffworks.comNajlepszy projekt wizualny - estetyka
Zwycięzca: Checkland Kindleysides - http://www.checklandkindleysides.com
Wybór internautów: Orange Unlimited - http://awards.goodthingsshouldneverend.com/

Najlepszy projekt wizualny - funkcjonalność
Zwycięzca: TED.com - http://www.ted.com
Wybór internautów: Apple - http://www.apple.com

Nauka
Zwycięzca: nature.com - http://www.nature.com
Wybór internautów: NASA's Earth Observatory - http://earthobservatory.nasa.gov

Nieruchomości
Zwycięzca: Zillow.com - http://www.zillow.com
Wybór internautów: Trulia - http://www.trulia.com

Organizacje charytatywne/non-profit
Zwycięzca: Katrina: An Unnatural Disaster - http://www.katrinamedia.org
Wybór internautów: Kiva.org - Loans that Change Lives - http://www.kiva.org

Platforma komunikacyjna
Zwycięzca: Flock The Social Web Browser - http://www.flock.com
Wybór internautów: Facebook - http://www.facebook.com

Podkasty
Zwycięzca: TED.com - http://www.ted.com
Wybór internautów: The Onion - http://www.theonion.com

Podróże
Zwycięzca: Farecast - http://www.farecast.com
Wybór internautów: Kayak.com - http://www.kayak.com

Polityka
Zwycięzca: FactCheck - http://www.factcheck.org
Wybór internautów: FactCheck - http://www.factcheck.org

Prawo
Zwycięzca: OUT-LAW.COM - http://www.out-law.com
Wybór internautów: ABA Journal - http://www.abajournal.comPrzewodniki/przeglądy/recenzje
Zwycięzca: Yelp - http://www.yelp.com
Wybór internautów: ConsumerReports.org - http://www.consumerreports.org

Radio
Zwycięzca: BC World Service - http://www.bbc.co.uk/worldservice/
Wybór internautów: AccuTunes ( from AccuRadio ) - http://www.accutunes.com

Religia i duchowość
Zwycięzca: Speaking of Faith - http://speakingoffaith.org
Wybór internautów: Beliefnet - http://www.beliefnet.com

Restauracje
Zwycięzca: Me and My Bod - http://www.meandmybod.com/
Wybór internautów: Wagamama - http://www.wagamama.com

Rodzina/rodzicielstwo
Zwycięzca: KidsHealth - http://kidshealth.org
Wybór internautów: KidsHealth - http://kidshealth.org

Rząd
Zwycięzca: {{a:HTTP://www.peacecorps.gov/teens/}}Peace Corps {teens}{{/a}}
Wybór internautów: Transport for London - http://www.tfl.gov.uk

Samopromocja/portfolio
Zwycięzca: RED Universe - http://ff0000.com/
Wybór internautów: RED Universe - http://ff0000.com/

Społeczność
Zwycięzca: Flickr - http://www.flickr.com/
Wybór internautów: Flickr - http://www.flickr.com/

Sport
Zwycięzca: Yahoo! Sports - http://sports.yahoo.com/
Wybór internautów: ESPN.com - http://www.espn.com

Sprzedaż detaliczna
Zwycięzca: Ikea Mattress - http://www.ikea.ca/mattresses
Wybór internautów: Ikea Mattress - http://www.ikea.ca/mattresses

Sprzęt komputerowy/oprogramowanie
Zwycięzca: CSG - http://www.csgsystems.com/contentdirect/
Wybór internautów: IBM - http://www.ibm.comStowarzyszenia
Zwycięzca: SkillsOne - http://www.skillsone.com.au
Wybór internautów: America's Favorite Architecture - http://www.favoritearchitecture.org/

Studenci
Zwycięzca: Defining Middle Ground: The Next Generation of Muslim New Yorkers - http://definingmiddleground.com
Wybór internautów: Paper Critters - http://www.papercritters.com

Strona prywatna
Zwycięzca: The Whale Hunt - http://thewhalehunt.org
Wybór internautów: Skull-A-Day - http://www.skulladay.com

Styl życia
Zwycięzca: CinCHouse.com - http://www.cinchouse.com
Wybór internautów: epicurious.com - http://www.epicurious.com

Szkoła
Zwycięzca: The Los Angeles Recording School - http://www.recordingcareer.com/flash/index.html
Wybór internautów: School of Visual Arts - http://www.sva.edu

Sztuka
Zwycięzca: Richard Serra Sculpture: Forty Years - http://moma.org/serra
Wybór internautów: Artocracy - http://www.artocracy.org

Sztuka w Sieci
Zwycięzca: PostSecret - http://postsecret.blogspot.com/
Wybór internautów: PostSecret - http://postsecret.blogspot.com/

Telekomunikacja
Zwycięzca: Sidekick Wiki - http://sidekick.wetpaint.com
Wybór internautów: Sony Bravia - http://www.ddawards.com/2008/webby/sony/bravia/electronics/

Telewizja
Zwycięzca: HBO Voyeur - http://www.hbovoyeur.com
Wybór internautów: Discovery Channel >> I Videogame - http://www.discoverychannel.co.uk/ivideogame/

Turystyka
Zwycięzca: Furuviksparken - http://www.furuvik.se
Wybór internautów: Top of the Rock - http://www.topoftherocknyc.com

Ubezpieczenia
Zwycięzca: Your own world - http://misc.starring.se/competitions/trygghansa/
Wybór internautów: don't be Bob - http://dontbebob.comUroda i kosmetyki
Zwycięzca: The Lynx Effect - http://www.lynxeffect.com.au/
Wybór internautów: NIVEA International Website - http://www.nivea.com

Usługi
Zwycięzca: Blurb - http://www.blurb.com
Wybór internautów: MOO - http://www.moo.com

Usługi finansowe
Zwycięzca: opa.com - http://zopa.com
Wybór internautów: Mint - http://www.mint.com

Usługi profesjonalne
Zwycięzca: Action Marketing Group Corporate Website - http://www.action-marketing-group.com/
Wybór internautów: cake-factory - http://www.cake-factory.com

Wydarzenia
Zwycięzca: Got Character? - http://www.gotcharacter.sg
Wybór internautów: King Tut and the Golden Age of the Pharaohs Exhibition - http://www.kingtut.org

Zatrudnienie
Zwycięzca: Consol Energy Recruiting Website - http://www.consolcareers.com/
Wybór internautów: CareerBuilder.com - http://www.careerbuilder.com

Zdrowie
Zwycięzca: Try Drugs - http://www.trydrugs.net
Wybór internautów: WebMD - http://www.webmd.com

Związane z grami
Zwycięzca: The Escapist - http://www.escapistmagazine.com
Wybór internautów: The Escapist - http://www.escapistmagazine.com

Żywność i napoje
Zwycięzca: Milk Get the Glass Site - http://www.gettheglass.com
Wybór internautów: CHOW - http://www.chow.com/

Gala wręczenia nagród odbędzie się w czerwcu w Nowym Jorku.
Więcej informacji: Webby Awards - http://www.webbyawards.com więcej w serwisie PC World Komputer &187;

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)