Intel Thunderbolt - najszybszy sposób transmisji danych

Intel Thunderbolt - najszybszy sposób transmisji danych

24.02.2011 15:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Firma Intel poinformowała dziś o dostępności technologii Thunderbolt - nowego, szybkiego połączenia komputerowego, które umożliwia błyskawiczną transmisję danych i obrazu wysokiej rozdzielczości (HD) jednym kablem

Działając z szybkością 1. Gb/s, technologia Thunderbolt pozwala przenieść pełnometrażowy film HD w niespełna 30 sekund. Technologia opracowana przez Intela zostanie wprowadzona na rynek w ramach technicznej współpracy z firmą Apple i początkowo będzie dostępna w nowej linii laptopów MacBook Pro.

Celem technologii Thunderbolt (poprzednio znanej pod nazwą kodową „Light Peak”) jest szybsze przenoszenie mediów, uproszczenie połączeń między urządzeniami oraz rozwijanie nowych sposobów konstruowania i używania komputerów. Kluczem do zrealizowania tej wizji jest połączenie szybkiej transmisji danych i obrazu HD w jednym kablu. Technologia Thunderbolt zapewnia to poprzez dwie metody komunikacji, czyli protokoły - PCI Express do transferu danych oraz DisplayPort do wyświetlania obrazu. PCI Express pozwala na podłączenie niemal każdego typu urządzenia, a DisplayPort może jednocześnie obsługiwać ekrany o rozdzielczości wyższej niż 1080. i do ośmiu kanałów audio. Technologia Thunderbolt jest zgodna z istniejącymi ekranami i adapterami DisplayPort. Wszystkie urządzenia Thunderbolt mają wspólne złącze; użytkownicy mogą po prostu łączyć je szeregowo kablami elektrycznymi lub optycznymi.

Technologia Thunderbolt spełnia potrzeby twórców treści HD. Przy szybkości 1. Gb/s duże pliki medialne są przenoszone szybciej, a to oznacza krótszy czas oczekiwania na możliwość obejrzenia i edycji materiału wideo. Można także szybciej tworzyć kopie zapasowe i przywracać dane, co skraca oczekiwanie na zarchiwizowaną treść. Użytkownicy komputerów przenośnych dzięki pojedynczemu złączu w ultracienkim laptopie otrzymują szybki dostęp do mediów i obrazu HD w domu lub w biurze. Technologia Thunderbolt uzupełnia inne technologie wejścia-wyjścia, które Intel będzie nadal wspierał.

Technologia Thunderbolt jest napędzana przez intelowski układ kontrolera i używa niewielkiego złącza, nadającego się do urządzeń mobilnych, które będzie stosowane w produktach obsługujących tę technologię. Kilka innowacyjnych firm, m.in. Aja, Apogee, Avid, Blackmagic, LaCie, Promise i Western Digital, zapowiedziało już produkty oparte na technologii Thunderbolt lub zamierza dodać ją do przyszłych produktów. Intel współpracuje z branżą nad szeroką gamą produktów obsługujących technologię Thunderbolt, takich jak komputery, monitory, urządzenia pamięciowe, urządzenia audio-wideo, aparaty, stacje dokujące itp.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)