Intel prezentuje Atom 450. Netbooki w styczniu

Intel prezentuje Atom 450. Netbooki w styczniu

Intel prezentuje Atom 450. Netbooki w styczniu
Źródło zdjęć: © Intel
21.12.2009 12:00, aktualizacja: 21.12.2009 15:24

Intel oficjalnie zaprezentował platformę Pine Trail przeznaczoną dla netbooków. Firma potwierdziła jednocześnie, że premiera pierwszych urządzeń pracujących z procesorem Intel Atom 450 odbędzie się na początku stycznia 2010 roku.

"Jednordzeniowy Intel Atom 45. jest o 60% mniejszy i pobiera o 20% mniej mocy od obecnych procesorów z serii Atom" - powiedział Anil Nanduri, dyrektor marketingu Intela. Według specyfikacji procesora podanej na stronie firmy, układ pobiera około 5,5 watów mocy.

"Nowa technologia umożliwi producentom przygotowanie jeszcze cieńszych i lżejszych netbooków oraz tabletów" - dodał Nanduri. Intel potwierdził też wcześniejsze doniesienia, że pierwsze takie urządzenia pojawią się podczas Consumer Electronics Show w Las Vegas (7-1. stycznia). Wiadomo, że firma miała już okazję zapoznać się z ponad 80 gotowymi projektami nowych tabletów uwzględniających zastosowanie platformy.
Intel nie podał niestety ceny układu Atom 450. Firma potwierdziła jednak, że netbooki działające na platformie powinny być dostępne w cenie zbliżonej do obecnej średniej.

Obraz
© (fot. Intel)

Częstotliwość taktowania procesora Intel Atom N45. wynosi 1,66 GHz, tyle samo co znajdujący się już na rynku Atom N280. Różnica względem poprzedniego modelu polega na zmniejszeniu wielkości układu poprzez scalenie kontrolera grafiki oraz pamięci do CPU. W efekcie N450 ma znacznie szybciej przetwarzać multimedia i łatwiej nawiązywać połączenie z pozostałymi komponentami danego netbooka. Warto dodać, że marcu 2010 r. ma pojawić się układ wydajniejszy, 1,86-gigahercowy, o oznaczeniu N470.

Obraz
© (fot. Intel)

Zmiany wprowadzone w N45. są odpowiedzią Intela na platformę Ion firmy Nvidia. Przypomnijmy, że Ion oferuje możliwość swobodnego oglądania grafiki wyświetlanej w formacie 1080p. N450 został co prawda przystosowany z myślą o odtwarzaniu grafiki w formacie "tylko" 720p, ale Nanduri twierdzi, że układ jest przeznaczony do wydajnego przeglądania zasobów Sieci, a nie zabawy w zaawansowane graficznie gry komputerowe czy oglądanie filmów w HD.
"N45. nie są przygotowywane z myślą o Blu-ray" - powiedział Nanduri. Warto jednak dodać, że Intel już współpracuje z firmami takimi jak m.in. Broadcom, co ma pozwolić na oglądanie treści w trybie 1080p.
Netbooki z układem Atom N45. zostaną wyposażone w Windows 7, Windows XP oraz Linuksa do wyboru.
Pine Trail to platforma oparta na układach Pineview, reprezentujących kolejną wersję procesorów Atom. Układy Pineview (zapowiedziane przez Intel w połowie tego roku) charakteryzują się zintegrowanym kontrolerem pamięci i procesorem grafiki. Wskutek tego cała platforma zbudowana jest z dwóch (a nie z trzech, jak to miało miejsce w przypadku platformy Atom), układów scalonych: CPU Pineview i chipsetu Tiger Point.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)