Handycam HDR-FX1000E

Handycam HDR-FX1000E
Źródło zdjęć: © Sony

17.09.2008 10:16, aktual.: 17.09.2008 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowa kamera Sony Handycam HDR-FX1000E to urządzenie
przeznaczone dla pasjonatów wideofilmowania. Zapewnia pełną kontrolę
nad zapisem obrazu HDV 1080i na kasetach HDV

Nowa kamera Sony Handycam HDR-FX1000E to urządzenie przeznaczone dla pasjonatów wideofilmowania. Zapewnia pełną kontrolę nad zapisem obrazu HDV 1080i na kasetach HDV i umożliwia twórcze kształtowanie filmu.

FX1000E to efekt blisko 30-letniego doświadczenia firmy Sony w konstruowaniu zaawansowanych kamer studyjnych. Jego ergonomia i niezawodność idą w parze z najlepszą jak dotąd jakością obrazu HDV. Bogaty zestaw funkcji obsługiwanych ręcznie i najnowsze rozwiązania firmy Sony z dziedziny przetwarzania obrazu dają filmowcom niespotykany wcześniej wachlarz możliwości artystycznych, a umiarkowana cena będzie możliwa do zaakceptowania również przez zaawansowanych amatorów.

Sercem kamery FX1000. jest przetwornik obrazu 3 ClearVid CMOS 1/3", charakteryzujący się dużą wielkością elementów światłoczułych, a przez to wyjątkową czułością i zakresem dynamicznym. Zastosowanie technologii Exmor zmniejsza szumy obrazu w słabym świetle i w warunkach dużego kontrastu oświetlenia, nadając nagraniu profesjonalny wygląd.

Kamera FX1000 jest wyposażona w nowy, specjalnie skonstruowany obiektyw Sony G Lens o doskonałych parametrach optycznych. Dzięki unikatowej konstrukcji optycznej i rygorystycznej kontroli jakości, umożliwia on użytkownikom pełne urzeczywistnienie swoich twórczych wizji. Co więcej, obiektyw ten jest zoptymalizowany pod kątem współpracy z zaawansowanym przetwornikiem i procesorem obrazu.

Obraz
© Handycam HDR-FX1000E (fot. Sony)

Kamera HANDYCAM HDR-FX1000E – najważniejsze cechy
- Nagrywanie obrazu Full HD 1080 na taśmie (HDV)
- Szerokokątny obiektyw Sony G Lens (ogniskowa 29,5 mm w przeliczeniu na format 35 mm) i zoom optyczny 20x
- Przetwornik obrazu 3 ClearVid CMOS
- Optyczny stabilizator obrazu SteadyShot
- Tryb odczytu kolejnoliniowego 25p
- Technologie CinemaTone Gamma i CinemaTone Colour
- Panoramiczny wyświetlacz Xtra Fine LCD 3,2"
- Do 7 godzin 30 min pracy bez ładowania (przy korzystaniu z oferowanego oddzielnie akumulatora NP F970 i samego wizjera)

Szeroki kąt widzenia obiektywu - 29,5 mm w przeliczeniu na format 35 mm - radykalnie ułatwia komponowanie ujęć krajobrazowych i filmowanie w pomieszczeniach. 20-krotny zoom optyczny można dodatkowo zwiększyć o mniej więcej 50%, używając funkcji ekstendera cyfrowego. Dwa elementy ze szkła ED (o bardzo małej dyspersji) ograniczają aberrację chromatyczną, której źródłem są różnice w sposobie załamywania światła o różnych kolorach. Obiektyw składa się z 15 elementów w 10 grupach. Zawiera między innymi soczewki asferyczne, zapewniające czysty obraz nawet przy dużych wartościach ogniskowej.

Połączenie niezwykłej czułości przetwornika 3 ClearVid CMOS z dużą jasnością obiektywu G przekłada się na wyjątkową światłoczułość kamery, która może pracować w oświetleniu o natężeniu od 1,5 luksa wzwyż (przy stałym czasie otwarcia migawki 1/25 s oraz automatycznej regulacji przysłony i wzmocnienia). Jakość filmów i zdjęć rejestrowanych z ręki w świetle zastanym poprawia dodatkowo optyczny stabilizator obrazu SteadyShot. Nowością w rodzinie Handycam jest tryb odczytu kolejnoliniowego 25p. Stanowi on alternatywę dla formatu z przeplotem (50i) i zapewnia bogaty, kinowy obraz HD. Sygnały odczytywane z przetwornika w formacie 25p są przed nagraniem na taśmę przekształcane do formatu 50i. Umożliwia to ich wyświetlanie i edycję w dostępnych produktach HDV. „Filmową” jakość obrazu kolejnoliniowego można dodatkowo poprawić za pomocą nowych technologii CinemaTone Gamma i CinemaTone Colour, zapewniających bogate, nasycone kolory.

Obraz
© Handycam HDR-FX1000E (fot. Sony)

Kamera jest wyposażona 3,2-calowy, kontrastowy wyświetlacz Xtra Fine LCD o rozdzielczości 921 tys. punktów – czterokrotnie większej niż w technologii Clear Photo LCD. Umożliwia on krytyczną ocenę nakręconego filmu. Użytkownik ma również do dyspozycji elektroniczny wizjer Xtra Fine 0,45". Kamera FX1000E ma do zaoferowania nie tylko imponujące parametry obrazu, lecz również możliwości ręcznego wybierania ustawień wielu funkcji.

Obraz
© Handycam HDR-FX1000E (fot. Sony)

Niezależne pierścienie nastawiania ogniskowej i ostrości zostały uzupełnione dodatkowym pierścieniem przysłony, zapewniającym pełną i intuicyjną kontrolę nad wyglądem ujęcia. Możliwość wyboru regulacji ekspozycji/przysłony pozwala na precyzyjne sterowanie ilością światła przechodzącego przez obiektyw: w trybie regulacji ekspozycji obraz jest regulowany na podstawie ustawień przysłony i wzmocnienia, przy niezmiennym czasie migawki. Dodatkowo istnieje możliwość niezależnego regulowania czasu migawki i przysłony.

Nastawianie wzmocnienia, balansu bieli i czasu migawki umożliwiają trzy wydzielone elementy sterujące. Kamera jest także wyposażona w przełącznik trybu nastawiania ostrości i trzy przełączane filtry ND. Wśród innych funkcji obsługiwanych ręcznie warto wymienić przejścia między ujęciami i profile obrazu. Ergonomię pracy z kamerą zwiększają trzy programowalne przyciski, do których można przypisać najczęściej używane funkcje.

W bogatej ofercie kompatybilnych akcesoriów dostępny jest nowy konwerter szerokokątny VCL HG0872X, umożliwiający zmniejszenie efektywnej ogniskowej do 23,6 mm. Dostępna opcjonalnie osłona ekranu LCD SH L32. poprawia czytelność obrazu na 3,2-calowym wyświetlaczu w jasnych miejscach. Nowa torba LCS-VCC zapewnia duży zapas miejsca na akcesoria.

Kamera HDV Handycam FX1000E będzie dostępna od listopada w cenie ok. 12 500 zł,-.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)