Google w tyle. Teraz chińskie Baidu goni Amazon

Google w tyle. Teraz chińskie Baidu goni Amazon

Google w tyle. Teraz chińskie Baidu goni Amazon
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Adam Bednarek
27.08.2019 13:21

Jest dziedzina, w której Google musi oglądać plecy rywala. A niebawem to samo może robić Amazon. Inteligentne głośniki to domena chińskiej firmy Baidu - w Polsce pewnie niezbyt znanej, ale będącej sporym zagrożeniem dla największych.

W drugim kwartale firma Baidu sprzedała 4,5 mln inteligentnych głośników. Wzrost sprzedaży względem analogicznego okresu z 2018 roku o 3700 proc. (!) dał 17 proc. udziału na światowym rynku. Liderem jest Amazon, a Google, które Chińczycy wyprzedzili, "zjada" 16,7 proc. tortu.

Amazon zajmuje 25,4 proc. rynku inteligentnych głośników. Wzrost Baidu musi jednak giganta niepokoić. Tym bardziej że Chińczycy kuszą ceną. Ich najtańszy głośnik wyceniono - w przeliczeniu na złotówki - na zaledwie niecałe 50 zł.

Baidu to na dodatek największa chińska przeglądarka. To rynek, na którym Google'a nie ma.

Asystenci głosowi, znajdujący się w inteligentnych głośnikach, budzą obawy osób zajmujących się dbaniem o prywatność. Warto jednak podkreślić, że nie trzeba mieć takiego sprzętu, by korporacje mogły nasłuchiwać. Niedawno wyszło na jaw, że Microsoft podsłuchuje użytkowników Xboksa One. I nie zamierza przestać

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)