Google lato spędza w Polsce - robiąc zdjęcia

Google lato spędza w Polsce - robiąc zdjęcia
Źródło zdjęć: © Google

18.08.2011 12:47, aktual.: 18.08.2011 13:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google przez całe lato pracuje nad przygotowaniem usługi Street View dla Polski i odwiedza kolejne regiony kraju, realizując majowe zapowiedzi.

Z początkiem lata specjalne samochody wyposażone w aparaty fotograficzne rozpoczęły przygotowanie zdjęć z Polski na potrzeby usługi Street View –. funkcji Map Google, pozwalającej na wirtualne zwiedzanie miejsc z całego świata. Od czerwca samochody Street View realizowały zdjęcia w województwach: mazowieckim (Warszawa i okolice), dolnośląskim (Wrocław i okolice), wielkopolskim (Poznań i okolice), pomorskim (Trójmiasto i okolice) i małopolskim (Kraków i okolice), a także na trasach między odwiedzanymi miastami. W sierpniu zdjęcia rozpoczynają się dodatkowo w województwie łódzkim (Łódź i okolice), podlaskim (Białystok i okolice) oraz zachodniopomorskim (Szczecin i okolice). Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe i dostępność sprzętu, w następnej kolejności samochody Google odwiedzą atrakcje turystyczne w dodatkowych województwach: kujawsko-pomorskim, lubelskim i świętokrzyskim.

Poza samochodami, Google wykorzystuje do wykonywania zdjęć także trójkołowe rowery, szczególnie w punktach atrakcyjnych turystycznie, w których nie mogą pojawić się samochody. Rowery trafią do miejsc, które znalazły się w finale zakończonego niedawno plebiscytu „Patrzcie, Polska! Wybieramy naszą wizytówkę na Street View”. Internauci oddali w plebiscycie ponad 11. tys. głosów, a zwycięzcą została ulica Piotrkowska w Łodzi. Dzięki temu zdjęcia ul. Piotrkowskiej zostaną zaprezentowane na Mapach Google jako pierwsze z Polski.

Obraz
© Samochód Google Street View (fot. )

Ogromne zainteresowanie plebiscytem i aktywność lokalnych społeczności przerosły nasze oczekiwania. Chcielibyśmy więc uhonorować miejsca, które znalazły się w finale plebiscytu i pokazać je w Street View –. mówi Marta Jóźwiak z Google Polska. – W najbliższych planach, poza ulicą Piotrkowską w Łodzi, mamy Pałac Branickich i Rynek Kościuszki w Białymstoku oraz Wały Chrobrego i Stare Miasto w Szczecinie. W nadchodzących tygodniach zostaną one sfotografowane przez rowery Street View, jeśli tylko pozwoli na to pogoda. Staramy się też zrealizować więcej zdjęć z tych miast przy wykorzystaniu samochodów, a także odwiedzić kolejne miejsca z finałowej listy (www.google.pl/streetview/polska). Udało nam się już przekonać do tego zespół Street View.
Street View jest funkcją Map Google, która pozwala użytkownikom wirtualnie podróżować po świecie, oglądając miejsca na zdjęciach panoramicznych z perspektywy przechodnia. W ramach Street View można oglądać fotografie wykonane na wszystkich 7 kontynentach, łącznie w 2. krajach, w tym specjalne zdjęcia licznych atrakcji turystycznych.

Po kilku miesiącach zbierania materiału zdjęciowego, a następnie zaawansowanych obróbkach technologicznych, fotografie z Polski zostaną udostępnione użytkownikom Map Google na całym świecie. Edycja zdjęć polega m.in. na zamazywaniu twarzy przypadkowych przechodniów i numerów rejestracyjnych pojazdów w celu ochrony prywatności, jak również przetwarzaniu i dokładnym łączeniu obrazów w panoramy 360 stopni.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)