Garmin Monterra - nawigacja z Androidem

Garmin Monterra - nawigacja z Androidem

Garmin Monterra - nawigacja z Androidem
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
30.07.2013 14:21, aktualizacja: 30.07.2013 15:01

Garmin zaprezentował wielofunkcyjne urządzenie nawigacyjne Monterra. Jest to pierwsza w ofercie firmy nawigacja, która oprócz obsługi GPS oferuje także bezprzewodową komunikację za pomocą wbudowanego modułu Wi-Fi oraz zarządzana jest przez system operacyjny Android

Wytrzymała, wodoodporna (IPX7. obudowa zapewnia urządzeniu bezpieczeństwo nawet w najtrudniejszych warunkach. Z myślą o długich wyprawach zaprojektowano system podwójnego zasilania. Do wyboru mamy zasilanie urządzenia za pomocą akumulatora litowo - jonowego, bądź baterii typu AA, co zapewnia możliwość korzystania z łączności GPS nawet do 22 godzin. Monterra wyposażona jest w 4-calowy, bardzo wytrzymały wyświetlacz wykonany ze szkła mineralnego. Transflektywna powłoka gwarantuje bardzo dobrą czytelność, nawet przy silnym nasłonecznieniu, a dodatkowy system podświetlania diodami LED sprawdzi się w warunkach ograniczonego oświetlenia.

Wykorzystanie popularnego systemu Android oraz możliwość bezprzewodowego połączenia z siecią dają użytkownikom Monterra dostęp do rozległej bazy aplikacji sklepu Google Play. Wśród tysięcy programów można znaleźć szereg przydatnych dla globtroterów i fanów aktywnego wypoczynku narzędzi - od rozbudowanych i profesjonalnych systemów nawigacyjnych z dziedziny rolnictwa czy leśnictwa, po proste aplikacje rekreacyjne, pozwalające na zaplanowanie weekendowego wypadu za miasto. Dodatkowo, dla użytkowników urządzenia Monterra czeka niespodzianka w postaci preinstalowanego, popularnego w Europie, outdoorowego programu PeakFinder, który umożliwia określenie położenia i nazw najbliższych szczytów górskich. Garmin zachęca również użytkowników do tworzenia nowych aplikacji wykorzystujących bogaty zestaw sensorów i czujników, w które wyposażona jest Monterra.

Dzięki wysokiej czułości oraz dwuzakresowemu odbiornikowi GPS i GLONASS urządzenie szybko lokalizuje satelity i utrzymuje stabilność połączenia nawet w trudno dostępnych miejscach, takich jak górskie kaniony. Aby jeszcze dokładniej określać pozycję, Monterra została również wyposażona w 3-osiowy kompas, akcelerometr i żyroskop, który wskazuje kierunek nawet podczas postoju. Wbudowany wysokościomierz monitoruje zmiany ciśnienia i określa dokładną wysokość, dzięki czemu pogoda na szlaku nigdy nas nie zaskoczy. Urządzenie zostało również wyposażone w sensor UV, który umożliwia monitorowanie intensywności promieniowania słonecznego.

Nowością jest unikalna funkcja 3. MapMerge. Pozwala ona nakładać na siebie i łączyć dwa rodzaje map - np. mapę bazową, Topo lub widok w trybie BirdsEye. Powstałą w ten sposób unikalną mapę możemy oglądać na ekranie urządzenia w trzech wymiarach. Przykładowo, można połączyć obraz BirdsEye z mapą bazową z cieniowanym reliefem. Taką mapę 3D można następnie powiększać, przesuwać i obracać, korzystając z wielodotykowego ekranu Monterry. Oprócz danych BirdsEye Select czy map Garmin Topo, można zaimplementować w urządzeniu własne mapy opierające się o dane systemu GIS i ruszać w drogę. Dzięki połączeniu różnych rodzajów map zyskujemy nie tylko szczegółowy widok ukształtowania terenu (wzgórza, doliny, jeziora, drogi) ale również informacje o punktach użyteczności publicznej w okolicy.

Urządzenie posiada również wbudowany aparat cyfrowy (8 Mpx) z lampą błyskową LED, funkcją autofocus i geotagowania oraz kamerę wideo z możliwością nagrywania filmów HD w rozdzielczości 1080p. Zdjęcia i filmy zapisane w urządzeniu można w prosty sposób pobrać do komputera i dzielić się nimi z innymi amatorami przygód w serwisie Garmin Adventures. 6 GB pamięci wewnętrznej oraz slot na kartę microSD zapewnia wystarczającą ilość miejsca na przechowywanie danych z podróży. Monterra posiada również wbudowane radio FM, którego można słuchać w słuchawkach lub przez wbudowany głośnik.

Bezprzewodowe udostępnianie danych zapewniają standardy Wi-Fi, ANT+, Bluetooth 3.0 i NFC, który pozwala na wymianę danych, map, waypointów, tras i geocachy między kompatybilnymi urządzeniami. Dodatkowo, Monterra jest kompatybilna z BaseCamp, bezpłatnym oprogramowaniem, które umożliwia planowanie i analizowanie podróży.

Monterra sprawdzi się również w geocachingu: jest w stanie pomieścić informacje o milionach skrzynek. Korzystając z serwisu OpenCaching.com można pobrać i zapisać na urządzeniu kluczowe informacje o skrzynkach, takie jak pozycja, ukształtowanie terenu, poziom trudności, wskazówki i opisy. Monterra pozwala również na filtrowanie skrytek i łączy się z nadajnikami Chirp.

W zestawie z urządzeniem użytkownicy otrzymują przeinstalowane mapy rekreacyjne Europy (Rec) dostarczane przez Navteq.

Dzięki kompatybilności z różnymi rodzajami map i zestawowi opcjonalnych uchwytów urządzenie Monterra nadaje się również do zastosowania w pojazdach terenowych, w łodziach, w samochodach i jako urządzenie ręczne podczas pieszych wycieczek. Aby otrzymywać szczegółowe wskazówki nawigacyjne, należy skorzystać z uchwytu samochodowego lub wzmocnionego uchwytu do motocykli i pojazdów terenowych.

Dostępność: III kwartał 2013
Cena: 69. euro (ok. 3000 zł).

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)