Flagowy amplituner Onkyo TX‑NR5007: test

Flagowy amplituner Onkyo TX-NR5007: test

20.08.2010 10:51, aktual.: 20.08.2010 15:38

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Onkyo TX-NR5007 to znakomita propozycja dla osób wymagających wysokiej jakości dźwięku w kinie domowym. Testowany amplituner to jedno z najlepiej dopracowanych wielokanałowych urządzeń, jakie Japończycy wypuścili w ostatnim czasie na rynek - najbardziej wypasiony, najbardziej rozbudowany i solidny amplituner Onkyo.

Obraz

Wyposażono go w bardzo zaawansowaną sekcję wideo, jaką mogą się pochwalić konstrukcje z najwyższej półki. Z wyjątkową dbałością o szczegóły potraktowano też ścieżkę audio. TX-NR500. to urządzenie, którego nie wypada łączyć z przeciętnie brzmiącymi komponentami. Jego układ zasilający zapewni ciągłe dostawy prądu do każdej z końcówek przy ich pełnym obciążeniu, co przy mocy 220W na kanał robi duże wrażenie, tym bardziej że stopnie końcowe dostosowano do współpracy z niezbyt łatwymi do wysterowania kolumnami.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

[

]( http://tanio.pl/Amplituner-ONKYO-TX-NR5007-Srebrny--160247-1-6752-12046284.html )

WYPOSAŻENIE I BUDOWA
Onkyo przyzwyczaiło nas do swoich potężnie wyglądających amplitunerów. Z zewnątrz TX-NR500. przypomina tańsze urządzenia z oferty Japończyków, jednak wystarczy rzut oka do jego wnętrza, aby uświadomić sobie, że jest to istna elektrownia wypchana po brzegi układami elektronicznymi dbającymi nie tylko o wysokiej jakości brzmienie, ale również wizję przetwarzaną z każdego analogowego źródła do postaci cyfrowej w wysokiej rozdzielczości dostępnej na złączu HDMI. Same transformatory wchodzące w skład rozbudowanego układu zasilającego zajmują niemal 40% wygospodarowanej powierzchni.

Jedno potężne trafo toroidalne zamknięto w metalowej puszce – dostarcza ono prąd do stopni wzmacniających i zalano je specjalną żywicą tłumiącą wibracje oraz przewodzącą ciepło. Z kolei dwa mniejsze transformatory liniowe, które zasilają układy sterowania oraz audio-wideo, umieszczono tuż nad kanałami chłodzącymi wyposażonymi w duże wentylatory skierowane na olbrzymi aluminiowy radiator. Ten pełni kilka funkcji, bo oprócz odprowadzania nadmiaru ciepła z tranzystorów usztywnia też konstrukcję i działa jako ekran separujący trafa od pozostałych obwodów elektronicznych. Magazyn prądu oparto m.in. na dużych kubkach kondensatorów elektrolitycznych charakteryzujących się bardzo niską impedancją wewnętrzną - dostarczyła je japońska firma Nippon Chemi-Con. W sekcji cyfrowej audio zastosowano najnowsze przetworniki cyfrowo-analogowe 24-bit/192kHz (PCM1796. pochodzące od cenionej firmy Burr-Brown. W torze wideo znalazł się jeden z najlepszych obecnie na rynku procesorów - HQV Reon-VX, a każdy z kanałów
przetwarzających strumień audio wyposażono w analogowe filtry VLSC eliminujące zniekształcenia związane z cyfrowym przetwarzaniem sygnału. Końcówki mocy zaopatrzono w duże tranzystory Toshiby, wysokoprądowe ścieżki poprowadzone miedzianymi szynami oraz oddzielny przedwzmacniacz dla każdego z kanałów. Tylny panel na pierwszy rzut oka może przerazić ilością złączy, jednak jeśli przyjrzymy się dokładnie, to okaże się, że gniazda pogrupowano w zależności od pełnionej przez nie funkcji.

Obraz
© (fot. Hi-Fi Choice & Home Cinema)

ZA
Elastyczne pod względem obciążenia, wydajne końcówki mocy. Rozbudowany układ zasilający i zaawansowany tor audio-wideo. Wysoka wierność i przejrzystość brzmienia z doskonale kreśloną przestrzenią.

PRZECIW
Niebyt ergonomiczny system regulacji głośności.

PODSUMOWANIE
Mając styczność z urządzeniami takiego kalibru, jak TX-NR5007. często zastanawiamy się, czy w ich przypadku istnieje jakaś granica technologiczna, bo jeśli chodzi o ceny, to japoński producent wypada wyjątkowo korzystnie na tle konkurencji. Co jakiś czas producenci zaskakują nas coraz lepiej wyposażonymi amplitunerami, które są w stanie sprostać nawet najbardziej złożonym instalacjom kina domowego. Kolejny model z oferty Onkyo udowadnia, jak silną pozycję na europejskim rynku zajmuje ta wielka firma i jakie jeszcze możliwości drzemią w jej urządzeniach.

OCENA OGÓLNA HI-FI CHOICE * **(w skali od 1 do 5)

CENA 8.499 zł

NAJWAŻNIEJSZE CECHY: Wymiary 435(s)x198,5(w)x463,5(g)mm, Waga 25kg, Wzmocnienie 9x220 W, Obsługiwane formaty dźwięku: Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, Dolby 5.1, EX, Pro Logic Iix, DTS-HD, DTS-HD Master Audio, DTS 5.1, ES, Neo:6, 96/24, THX Ultra2 Plus.

wydanie internetowe www.hfc.com.pl

Źródło artykułu:Hi-Fi Choice & Home Cinema
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (61)