Fizycy z Politechniki Warszawskiej badają ruch informacji w Internecie

Fizycy z Politechniki Warszawskiej badają ruch informacji w Internecie05.03.2017 08:24
Fizycy z Politechniki Warszawskiej badają ruch informacji w Internecie
Źródło zdjęć: © Pixabay.com | public domain

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej badają, gdzie jest źródło informacji wielokrotnie powtarzanej przed media. Szukają miejsca w sieci, gdzie dana informacja pojawia się po raz pierwszy i próbują zrozumieć, co sprawia, że wiadomość lub post opublikowane na przykład na portalu społecznościowym są przekazywane dalej.

Kierujący zespołem badaczy profesor Janusz Hołyst z Politechniki Warszawskiej wyjaśnia, że dzięki nowoczesnym technologiom informacyjnym ludzie są nie tylko konsumentami informacji, ale także jej producentami.

- Naszym celem jest na przykład sprawdzenie, w jaki sposób różni użytkownicy Internetu kontaktują się ze sobą na Twitterze; w jaki sposób podejmujemy decyzję, że jedną informację z Twittera przekazujemy, a inną nie - mówi Janusz Hołyst. Profesor tłumaczy, że naukowców interesuje też kwestia, dlaczego podejmujemy decyzję, że kogoś obserwujemy na Twittrze, a kogoś innego przestajemy obserwować.

Badania mogą być wykorzystane przy planowaniu kampanii reklamowych i wyborczych. Profesor zaznacza, że z pracy naukowców mogą korzystać także dziennikarze, a projekt jest prowadzony wspólnie ze Słoweńską Agencją Prasową. Janusz Hołyst wyjaśnia, że szefowie redakcji mogą dzięki badaniom sprawdzić, którzy dziennikarze z ich redakcji piszą materiały zdobywające największy odzew i cytowalność albo kto z odbiorców korzysta z zasobów redakcji bez licencji.

Badania mają charakter interdyscyplinarny i są realizowane we współpracy między innymi z Uniwersytetem Stanforda, Politechniką Wrocławską, Słoweńską Agencją Prasową, naukowcami ze Słowenii i Singapuru. Projekt o nazwie RENOIR jest finansowany ze środków europejskich.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)