Firma Sony wprowadza na rynek nowe modele aparatów

Firma Sony wprowadza na rynek nowe modele aparatów

Firma Sony wprowadza na rynek nowe modele aparatów
12.06.2015 08:45

Firma Sony wprowadza trzy nowe modelu aparatów. Pierwszym z nich jest model kompaktowy RX100 IV (DSC RX100M4), drugim - RX10 II z dużym zoomem (DSC-RX10M2), natomiast ostatni α7R II jest bezlusterkowym modelem z pełnoklatkową matrycą obrazu.

W pierwszych dwóch modelach zastosowano przetwornik obrazu stacked CMOS Exmor RS, który cechuje się większą powierzchnią aktywną fotodetektora. Jest on wyposażony w zaawansowany system przetwarzania sygnału i układ pamięci DRAM. Dzięki takiemu połączeniu, odczyt danych o obrazie pięciokrotnie przyspiesza.

Nowe modele RX10. IV i RX10 II dają możliwość nagrywania filmu do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie — do 40x w porównaniu ze standardową szybkością. Umożliwia to uchwycenie ulotnych momentów i ich powtarzanie z niewiarygodną szczegółowością, rozdzielczością i wyrazistością. Przed nagrywaniem obrazu możemy wybrać żądane tempo rejestracji (1000, 500 lub 250 kl./s) oraz format zapisu 50p bądź 25p. Pozwala to dostosować nagranie do szybkości ruchu obiektu.
Model RX10. IV pozwala przez dłuższy czas wykonywać zdjęcia seryjne w tempie do 16 kl./s, a model RX10 II — do 14 kl./s.
Oba modele RX10. IV i RX10 II są pierwszymi aparatami Cyber-shot, które pozwalają na zapis obrazu filmowego 4K (QFHD 3840x2160). Oba urządzenia wykorzystują do odczytu wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. Dzięki temu wszystkie, najdrobniejsze nawet szczegóły obrazu 4K są rejestrowane przy minimalnym poziomie mory i bez postrzępienia krawędzi. Wysoką jakość nagrania zapewnia kodek XAVC S. Zapisuje on obraz 4K przy przepływności 100 Mb/s, a obraz Full HD przy 50 Mb/sv.
Jednak RX10. IV i RX10 II nieznacznie różnią się możliwościami rejestracji obrazu 4K. Aparat RX10 II jest bardziej zbliżony do urządzeń profesjonalnych i pozwala nagrywać film 4K przez dłuższy czas (do 29 minut). W przypadku prostszego modelu RX100 IV maksymalna długość ujęcia 4K to mniej więcej 5 minut. Ponadto oba modele posiadają funkcję trybu zapisu filmu w dwóch formatach oraz możliwość wykonywania 16,8-megapikselowych fotografii bez przerywania zapisu filmu 4K — wystarcza do tego naciśnięcie jednego przycisku.
Nowy aparat RX10. IV jest utrzymany w kompaktowej, kieszonkowej stylistyce rodziny RX100. Jest wyposażony w obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T, którego zakres ogniskowych wynosi 24–70 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy) przy jasności od F1,8 do F2,8. Natomiast RX10 II wygląda tak samo jak jego poprzednik RX10 i zawiera obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy) F2,8.
Trzeci model α7. II został stworzony w technologii BSI matrycą CMOS o rozdzielczości 42,4 megapiksela, zintegrowanym 5-kierunkowym systemem stabilizacji obrazu, funkcją wewnętrznego zapisu materiału wideo 4K, trybem cichych zdjęć i systemem automatyki ostrości Fast Hybrid AF.

Obraz
© (fot. mat. prasowy)

Aparat α7. II posiada wymiene obiektywy wyposażone w pierwszy na świecie pełnoklatkowy przetwornik obrazu CMOS Exmor Ri wykonany w technologii BSI, który odznacza się wysoką rozdzielczością 42,4 megapiksela, dużą czułością (rozszerzaną do ISO 50 - 102 400) i nawet o 40% większą niż w modelu α7R szybkością działania systemu AF uzyskaną dzięki 399-polowemu czujnikowi AF opartemu na detekcji fazy umieszczonemu w płaszczyźnie ogniskowej.
Aparat jest ponadto wyposażony w 5 kierunkowy system stabilizacji obrazu zapożyczony z modelu α7 II. Umożliwia rejestrację i zapis materiału wideo 4. w różnych formatach, takich jak Super 35mm (bez łączenia pikseli) i pełnoklatkowym. W urządzeniu zastosowano nowo udoskonalony wizjer XGA OLED Tru-Finder o największym na świecie współczynniku powiększenia (0,78x).
Nowy α7. II idealnie współpracuje z pokaźną kolekcją obiektywów Sony z serii FE (obiektywów z mocowaniem typu E przeznaczonych do pełnoklatkowych matryc obrazu). Rejestracja szczegółowego obrazu fotograficznego i filmowego o niskim poziomie szumów to zasługa szybkiego procesora obrazu BIONZ X. Brak optycznego filtra dolnoprzepustowego na matrycy sprawia, że wszystkie widoki i krajobrazy są utrwalane z maksymalną możliwą rozdzielczością i wyrazistością. Nowością w modelu α7R II jest bardzo trwała, obliczona na około 500 000 cykli pracy migawka, która w porównaniu z poprzednią wersją powoduje o połowę mniejszą wibrację. Aparat można ponadto przełączyć w tryb cichych zdjęć, umożliwiający rejestrację obrazu bez żadnych wibracji i ruchów przetwornika.
Nowa matryca zawiera umieszczony w płaszczyźnie ogniskowej, 399-polowy czujnik AF oparty na detekcji fazy, zapewniający największe na świecie pokrycie polami AF pełnoklatkowego przetwornika obrazu. W aparacie wykorzystano również zaawansowany algorytm wykrywania ruchu, który wraz z systemem Fast Hybrid AF umożliwia zdjęcia seryjne w tempie 5 kl./s ze śledzeniem ostrości.

Nowy aparat α7. II imponuje możliwościami nagrywania materiału filmowego. Obejmują one zapis obrazu w jakości 4K (QFHD 3840 x 2160) w trybie Super 35 mm z kadrowaniem lub w trybie pełnoklatkowym. Do zapisu filmów służy zaawansowany kodek XAVC S, który umożliwia uzyskanie przepływności 100 Mb/s dla obrazu 4K i 50 Mb/s dla obrazu Full HD. Aparat α7R II pozwala na użycie szeregu funkcji przydatnych w profesjonalnych produkcjach filmowych: profili obrazu, krzywej gamma S Log2, przestrzeni barw S-Gamut, rejestracji obrazu HD (720p) w tempie 120 kl./s, kodu czasowego czy reprodukcji „czystego” sygnału HDMI.
RX10. IV, RX10 II oraz α7R II będzie można kupić latem 2015 roku. Aparat RX100 IV będzie kosztował około 1150 euro, RX10 II około 1600 euro, za to α7R II - 3500 euro.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)