Endeavour znów nie wystartował

Endeavour znów nie wystartował

Endeavour znów nie wystartował
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
13.07.2009 15:00, aktualizacja: 14.07.2009 10:15

Dziś wieczorem NASA spróbuje po raz kolejny wystrzelić prom kosmiczny Endeavour. W ostatnich dniach z powodu złych warunków atmosferycznych i usterek technicznych znów nie udało się wysłać wahadłowca w kosmos.

W zeszłym miesiącu dwie przymiarki do wystrzelenia promu pokrzyżował wyciek wodoru. Przewidziane na sobotę i niedzielę próby startu nie powiodły się ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Obraz
© (fot. AFP)

W piątek 1. błyskawic uderzyło zaledwie 800 metrów od pola startowego wahadłowca uniemożliwiając sobotni start, zaś w niedzielę pioruny i duże zachmurzenie naruszały wytyczne awaryjnego lądowania w razie potrzeby.

Kolejna próba startu Endeavour odbędzie się dziś o godzinie 18:51

W skład Endeavour wchodzi 7 astronautów i kluczowe części składowe do Japońskiego laboratorium naukowego "Kibo" znajdującego się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Misja astronautów potrwa 1. dni. Dla załogi przewidziano 5 spacerów w kosmosie po dotarciu na stację.

"Kibo" zwane również Japońskim Modułem Eksperymentalnym to pierwsze udogodnienie dla człowieka w kosmosie stworzone przez Japończyków. Prace nad jego budową trwały ponad 20 lat.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)