Eksperymentalny lot "samolotu słonecznego"

Eksperymentalny lot "samolotu słonecznego"

Eksperymentalny lot "samolotu słonecznego"
Źródło zdjęć: © AFP
07.07.2010 12:41, aktualizacja: 07.07.2010 13:27

Samolot napędzany energią słoneczną Solar Impulse wystartował w środę rano z bazy w Szwajcarii w eksperymentalny lot, który ma potrwać 25 godzin

Solar Impulse wzbił się w powietrze z prędkością 3. km/h z bazy wojskowej Payerne na zachodzie Szwajcarii przy bezchmurnym niebie o godz. 6.51 z dwoma pilotami i współautorem projektu Andre Borschbergiem na pokładzie.

Obraz
© (fot. AFP)

Wieża kontrolna po 1. godzinach lotu ma podjąć decyzję, czy będzie on kontynuowany także nocą. Będzie to zależało od stopnia naładowania baterii słonecznych w ciągu dnia oraz zagrożenia silnymi wiatrami na dużej wysokości - powiedział szef kontroli lotu, były astronauta Claude Nicollier.

Maszyna o rozpiętości skrzydeł 8. m ma do środy wieczorem wzbić się na wysokość 8 tys. 500 m, a następnie powoli obniżyć wysokość, by wylądować o świcie.

Pierwszy próbny lot został odwołany w ostatni czwartek na godzinę przed startem z powodu awarii elementu elektronicznego.

Solar Impulse, zaprojektowany przez Szwajcara Bertranda Piccarda, 7 kwietnia odbył swój pierwszy lot, który trwał półtorej godziny. Był to pierwszy z serii lotów próbnych, które mają zakończyć się w ciągu 3 lat lotem dookoła świata.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)