Computex 2008 - tanie laptopy rządzą

Computex 2008 - tanie laptopy rządzą

Computex 2008 - tanie laptopy rządzą
Źródło zdjęć: © IDG
03.06.2008 14:00, aktualizacja: 03.06.2008 17:35

3 czerwca otwarte zostały podwoje kolejnej edycji targów Computex, drugich pod względem wielkości targów komputerowych na świecie. Impreza odbywająca się rokrocznie w stolicy Tajwanu, Taipei, jest okazją dla producentów sprzętu i elektroniki użytkowej do zaprezentowania swoich najnowszych osiągnięć. Co ważne, w przeciwieństwie do niektórych imprez tego typu, Computex cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczy rosnąca z każdym rokiem liczba wystawców i stoisk.

W ubiegłym roku Computex odwiedziło ok. 13. tys. osób ( z czego niemal 30 tys. to goście zagraniczni ) które mogły zapoznawać się z produktami ponad 1330 firm rozlokowanych na niemal 3 tysiącach stoisk. W tym roku liczba stoisk ma być o ponad połowę większa - 4495 tzw. "booths", na których swoje nowinki pokaże ok. 1600 wystawców. Organizatorzy spodziewają się, że imprezę odwiedzi co najmniej tylu gości co w 2007 r. W tym roku powierzchnia wystawowa powiększyła się o dodatkową halę, a mimo to nie wystarczyło miejsca dla wszystkich firm chętnych do pokazania się w Taipei. Część hal znajduje się w centrum Taipei, a część - w podmiejskiej dzielnicy Nangang ( kto zechce obejść całe targi, będzie musiał skorzystać ze zorganizowanego specjalnie w tym celu transportu autobusowego ).

Obraz
© Część hal wystawowych Computeksu 2008 znajduje się tuż obok najwyższego wieżowca świata, Taipei 101

Bez niespodzianek?

Regułą staje się, że o nowościach produktowych opinia publiczna jest informowana zanim zostaną one zaprezentowane. Nie inaczej jest w przypadku Computeksu - o wielu nowościach wiemy już od kilku dni lub nawet tygodni. Najważniejsze kategorie produktowe prezentowane na targach to ekologiczny sprzęt komputerowy i podzespoły ( podobnie jak w przypadku CeBIT 2008 ) oraz urządzenia obsługujące technologię bezprzewodowego łączenia się z Internetem, WiMAX. Z pewnością zaprezentowane zostaną nowe karty graficzne i dyski SSD o większych pojemnościach ( m.in. Samsunga ), sprzęt sieciowy, płyty główne i inne podzespoły. Z największym zainteresowaniem spotkają się zapewne tanie laptopy - zdaniem Li Changa, zastępcy sekretarza generalnego Taipei Computer Association ( organizator imprezy ) wszyscy liczący się producenci zaprezentują na targach tego typu urządzenia, mające konkurować z Eee PC Asusa.

Owe urządzenia, których koszt szacuje się na 200-550 dolarów, będą korzystać głównie z intelowskich procesorów Atom - kilku tajwańskich producentów ogłosiło już plany zacieśnienia współpracy z Intelem w tym zakresie. Mowa o takich firmach jak Elitegroup Computer Systems, która pokaże swój laptop noszący oznaczenie G10IL - http://www.ecs.com.tw/ecswebsite/newsroom/newsdetail.aspx?newsid=1133&menuid=13&lanid=0 ( ekran 8,2- lub 10,2-calowy, do 2 GB RAM, dysk HDD lub SSD ) oraz MSI. Ta druga pokaże urządzenie o nazwie Wind - http://global.msi.com.tw/index.php?func=newsdesc&news_no=602, wyposażone w standardowy dysk twardy oraz wyświetlacz o przekątnej 8,9 lub 10 cali. Szczegóły dotyczące laptopa MSI zostały podane w formie oficjalnej informacji prasowej już 18 kwietnia br., sześć tygodni przed planowaną oficjalną premierą układów Atom. Ta zaś nastąpić
ma trzeciego dnia targów ( czwartek, 5 czerwca ). Swoją propozycję zaprezentować ma także Acer - będzie ona nosić nazwę Aspire One. Zdjęcia tego komputera pojawiły się w Internecie w ubiegłym tygodniu, a oficjalna prezentacja miała miejsce dziś. Urządzenie pracuje pod kontrolą Linuksa lub Windows XP, posiada ekran 8,9" ( 1024x600 pikseli ), dysk twardy HDD o pojemności 80 GB lub SSD 8 GB, pamięć RAM o maks. pojemności 1 GB, czytnik kart pamięci 5-w-1 i moduł Wi-Fi 802.11b/g.

Atom to nie wszystko

Intelowi wyrasta jednak konkurencja ze strony VIA Technologies ( również z Tajwanu ). Spółka ta najprawdopodobniej zaprezentuje swoje układy Nano (dotychczas znane pod nazwą kodową Isaiah), będące odpowiedzią na Atoma. Wiadomo już, że z innych układów VIA, C7-M, korzysta premierowy model ultraprzenośnego laptopa HP - Compaq 213. - i można spodziewać się, iż wkrótce urządzenia te będą budowane na platformie Nano, mimo że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Obraz
© Minilaptop Sony?

Na jednej z konferencji prasowych poprzedzających targi na stoisku firmy Quanta Computer można było obejrzeć kilka komputerów zbudowanych w oparciu o zaprezentowany niedawno przez Vię projekt OpenBook. Wśród nich znalazł się m.in. mininotebook opisany jako produkt Sony - wygląda więc na to, że japoński gigant również zamierza wprowadzić do swojej oferty niewielki komputer przenośny. Być może oficjalnej premiery doczeka się także tani laptop Della.

Asustek wystawi w tym roku mocną reprezentację. Producent ów w trakcie targów oficjalnie wprowadzi do rodziny Eee PC nowe modele tych laptopów oznaczone numerami 90. i 1000. Pierwszy z wymienionych dysponuje m.in. procesorem Intel Atom 1,6 GHz, ekranem o przekątnej 8,9" i 1 GB pamięci RAM, a dostępny będzie zarówno w wersji z systemem Windows XP jak i Linux. Eee PC 1000 również będzie oparty na Atomie. Rodzina Eee poszerzy się również o nowy komputer stacjonarny - urządzenie powinno zainteresować użytkowników wykorzystujących "peceta" do odtwarzania filmów - będzie ono bowiem wyposażone ( opcjonalnie ) w nagrywarkę Blu-ray oraz wyjątkowo małą, starannie zaprojektowaną, obudowę.

Obraz
© Minipecet Asusa, Essentio CS5110 (fot. IDG)

Premiera układów Atom to nie wszystko, czego należy spodziewać się po Intelu. Firma chce zaprezentować także technologię WiMAX/Wi-Fi o nazwie kodowej Echo Peak, dostępną opcjonalnie w niektórych notebookach opartych na platformie Centrino 2. Producent ma nadzieję, że pierwsze komputery z obsługą WiMAX trafią do sprzedaży w USA w drugiej połowie 2008 r.

Intel powinien także spodziewać się konkurencji ze strony Nvidii, która zaprezentuje swoje procesory o nazwie Tegra, czyli układy przeznaczone do stosowania w handheldach. Bazują na rdzeniu Arm i również mają konkurować z Atomem. Michael Rayfield z Nvidii przekonuje o zaletach nowych układów: "To kompletny komputer na chipie. Ma procesor, kartę graficzną i wszystkie peryferia niezbędne do zbudowania przenośnego urządzenia internetowego. Jest przeznaczony dla urządzeń, których zadaniem jest utrzymanie ultradługiego czasu pracy na baterii, które mają służyć do szybkiego przeglądania Internetu, odtwarzania wideo i pracy". Linia Tegra składa się obecnie układów Tegra 65. ( 800 MHz ) i Tegra 600 ( 700 MHz ). Ich sercem jest rdzeń Arm11. Układy zawierają także m.in. rdzeń graficzny GeForce i dekoder wideo HD. Zilustrowaniu możliwości nowych procesorów służył pokaz, w czasie którego przedstawiciele Nvidii zaprezentowali Eee PC bez fabrycznie zamontowanej płyty głównej, za to z płytką Tegra ( kwadrat o boku 43 mm ).
Jedynym dodatkowym komponentem niezbędnym do pracy maszyny była w tej konfiguracji bateria.

Obraz
© Układ Nvidia Tegra

Ponieważ rdzeń Arm korzysta z innego zestawu instrukcji niż układy o architekturze x86, oprogramowanie stworzone dla komputera PC nie zadziała na maszynie z Tegrą w środku. Arm jest za to bardziej oszczędny, co czyni go doskonałym rozwiązaniem dla małych przenośnych urządzeń elektronicznych. Można rzec, że urządzenia najbardziej odpowiadające ukutej przez Intela koncepcji "Mobile Internet Device" działają w oparciu o układy Arm ( chodzi o iPoda Touch i Nokię N800 ). Przyszłość urządzeń MID jest niepewna, a największe zagrożenie może je czekać ze strony tanich laptopów. Czynnikiem decydującym może okazać się cena - Gigabyte zamierza zaprezentować na targach przenośne urządzenie internetowe, którego szacunkowa cena w sprzedaży detalicznej może przekroczyć 1000 dolarów.

Windows XP w tanich PC - dłużej

Z analizy konfiguracji tanich laptopów prezentowanych na Computeksie wynika, że będą one pracować pod kontrolą systemu operacyjnego Linux bądź Windows XP. Przypomnijmy, iż Microsoft w kwietniu zdecydował, że licencje na ten system - do instalowania w tanich laptopach - sprzedawane będą do 2010 r. Tymczasem już pierwszego dnia Computeksu koncern poinformował, że również producenci niedrogich komputerów stacjonarnych będą mogli instalować ten OS w swoich maszynach. Microsoft będzie współpracował w tym zakresie z ok. 20 wytwórcami PC.

Do tanich desktopów przylgnęło stworzone przez Intela określenie "nettopy" - pod tym pojęciem kryją się niezaawansowane konfiguracje sprzętowe, które mogą służyć do wykonywania prostych czynności, jak choćby przeglądania zasobów Internetu, czy odbioru poczty elektronicznej.

Computex 2008 potrwa do soboty, 7 czerwca. Organizatorzy targów szacują, że wartość sprzedaży produktów i rozwiązań prezentowanych na Computeksie osiągnie w tym roku poziom 50 miliardów dolarów.

Więcej informacji: Computex 2008 - oficjalna strona targów - http://www.computextaipei.com.tw

Najnowsze doniesienia z targów można również śledzić w specjalnym wątku IDG - http://www.idg.pl/watek/109/computex.2008.html.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)