Comixify: kolejne sukcesy polskich studentów. Obsypano ich nagrodami

Comixify: kolejne sukcesy polskich studentów. Obsypano ich nagrodami
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

08.05.2019 14:23

Polscy studenci stworzyli narzędzie, które w prosty sposób pozwala przerobić film na komiks. Comixify zachwycił się cały świat, czego dowodem są liczne nagrody. Twórcy zdradzają plany na przyszłość.

Efekt działania Comixify jest imponujący. Wystarczy na stronę projektu wrzucić własny film (do 50 MB) albo po prostu wykorzystać gotowy materiał z YouTube. Wtedy polskie narzędzie pokazuje swoją prawdziwą moc. Algorytm sam wybiera "najbardziej reprezentatywne klatki" i te, które "prezentują najwyższy potencjał estetyczny i mają największą szansę na popularność". Następnie przerabia materiał na komiks.

- Nie byliśmy przygotowani na tak dużą popularność. Strona internetowa projektu, przygotowana jako demonstracja rozwiązania, przeżyła oblężenie. Ponad 100 000 wejść w ciągu pierwszych kilku godzin po ukazaniu się artykułu przeciążyły nasze serwery, które przestały odpowiadać ze względu na zbyt duży ruch. Dla nas, informatyków, taka sytuacja, kiedy rezultat naszych prac staje się widoczny i zyskuję tak ogromną popularność poza laboratorium, jest niezwykle satysfakcjonująca - mówił w rozmowie z WP Tech dr inż. Tomasz Trzciński.

Na internetowej popularności się nie skończyło. Politechnika Warszawska informuje, że Comixify zdobyło mnóstwo nagród na całym świecie.

[Projekt] został wymieniony wśród najważniejszych trendów 2019 roku związanych ze sztuczną inteligencją, opublikowanych przez CB Insights – platformę zajmującą się przygotowywaniem rynkowych prognoz. W konkursie dla start-upów podczas LSE Polish Economic Forum w Londynie Comixify zdobył zaś aż trzy nagrody: główną (przyznawaną przez jury), publiczności oraz nagrodę Social Impact.
Politechnika Warszawska

Comixify zakwalifikował się również (jako jeden z siedmiu pomysłów) do międzynarodowego programu dla start-upów prowadzonego przez Betaworks – platformę znaną z zainwestowania w tak popularne internetowe projekty jak Giphy, Tumblr czy Medium. Betaworks także inwestuje w Comixify.

Na stronie Politechniki Warszawskiej zdradzono plany na przyszłość Comixify. Przede wszystkim twórcy chcą ułatwić korzystanie z projektu na telefonach. W przygotowaniu jest nawet aplikacja mobilna.

Autorom Comixify marzy się też coś w rodzaju portalu społecznościowego, na którym użytkownicy ocenialiby swoje prace. To na pewno krok w dobrą stronę. Przez wielu Comixify mogło być postrzegane jako jednorazowa ciekawostka. Ot, przerobić teledysk, uśmiechnąć się i zapomnieć. Stworzenie serwisu to szansa na przyciągnięcie na dłużej. I na bardziej kreatywne podejście do narzędzia. Brzmi ciekawie.

Jeszcze ambitniej brzmią plany ujawnione Tech WP. Twórcy Comixify twierdzą, że ich rozwiązanie może w przyszłości być czymś więcej niż tylko narzędziem do przerabiania gotowych dzieł.

- Wyobraź sobie sytuację: masz tonę zdjęć po powrocie z wakacji. Nasz algorytm automatycznie wybiera te zdjęcia, które są najbardziej estetyczne, ale też "klikalne", co oceniamy korzystając z metod uczenia maszynowego i sieci neuronowych - mówili twórcy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)