CoBot 2, czyli robot - przewodnik od Intela

CoBot 2, czyli robot - przewodnik od Intela

13.10.2010 10:40

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Robot rozumiejący człowieka? Większość znanych nam dziś robotów to urządzenia opracowywane z myślą o wykonywaniu prostych prac niewymagających interakcji z człowiekiem. Współpracę robotów z ludźmi utrudnia fakt, iż nie są one w stanie rozpoznawać i rozumieć ludzkich zachowań.

W ramach projektu „Collaborative Robotics”. naukowcy z Intel Labs we współpracy z Uniwersytetem Carnegie Mellon prowadzą badania, które pozwolą robotom lepiej rozumieć ludzi i dzięki temu współpracować z nimi w codziennym życiu.

Obraz
© (fot. Intel)

Przykładem odkryć na tym polu jest CoBot 2. czyli doświadczalny robot, za pomocą którego naukowcy z Intela testują możliwość interakcji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Najnowszym osiągnięciem badaczy jest „nauczenie” robota jak być przewodnikiem człowieka, np. po nieznanym mu budynku. Tę umiejętność zaprezentowano podczas niedawnej prezentacji projektów badawczych prowadzonych przez Intel Labs w Pittsburghu. Goście konferencji mogli na miejscu skorzystać z pomocy CoBota - wystarczyło, że za pomocą panelu dotykowego zamontowanego na urządzeniu wyznaczyli miejsca w Labie, do których chcieli dotrzeć.

Potencjalnych zastosowań CoBota jest jednak znacznie więcej. Daje on użytkownikom możliwość zajrzenia do miejsc, w których nie mogą lub nie chcą oni przebywać fizycznie. Za pomocą interfejsu dostępnego online będą mogli wyznaczać i zmieniać parametry drogi CoBota z jednego punktu do drugiego. Na ekranie będą zaś mogli śledzić pokonywaną przez niego trasę i zobaczyć co dzieje się w miejscu, do którego dotarł za nich robot.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)