Co się stanie, gdy ukradną Ci telefon?

Co się stanie, gdy ukradną Ci telefon?
Źródło zdjęć: © Dell

20.07.2011 10:51, aktual.: 20.07.2011 11:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kaspersky Lab opublikował wyniki ankiety przeprowadzonej we współpracy z organizacją Association of Independent Research Centres wśród europejskich użytkowników smartfonów. Celem badania było sprawdzenie, w jakim stopniu są oni świadomi obecnych zagrożeń mobilnych oraz czy uważają ochronę smartfonów za istotną kwestię.

W ramach ankiety przebadano ponad 1 60. użytkowników smartfonów w czterech państwach europejskich: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech oraz Hiszpanii. Respondenci (około 400 osób z każdego kraju) mieli ukończone 14 lat, 60% z nich było płci męskiej. Ankieta została przeprowadzona za pośrednictwem Internetu w styczniu 2011 roku.
Smartfony – skarbnica poufnych informacji
Badanie ujawniło, że około jedna trzecia użytkowników smartfonów przechowuje w swoich urządzeniach wiele cennych informacji, takich jak dane umożliwiające dostęp do prywatnego oraz firmowego konta e-mail, a nawet PIN-y do kart płatniczych.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Co ciekawe, aż 20. uczestników ankiety poinformowało, że ich smartfon został przynajmniej raz skradziony lub zgubiony. Niestety wraz z chęcią noszenia informacji ze sobą nie idzie należyta ochrona – z hasła zabezpieczającego dostęp do smartfonu korzysta niewiele ponad połowa ankietowanych osób, mimo że funkcję taką posiada każde tego typu urządzenie.

Infekcja szkodliwym oprogramowaniem – połowa użytkowników smartfonów nie przejmuje się tym zagrożeniem
Około jedna trzecia respondentów wykorzystuje smartfony do korzystania z usług bankowości online: 38. we Francji, 33% w Hiszpanii, 29% we Włoszech i 28% w Wielkiej Brytanii. Jak wiadomo, ochrona podczas korzystania z takich serwisów jest niezwykle istotna. Wygląda jednak na to, że wciąż niewielu użytkowników martwi się zarówno o bezpieczeństwo informacji przechowywanych w swoich smartfonach, jak i transakcji wykonywanych za ich pośrednictwem – tylko połowa ankietowanych obawia się ataku szkodliwego oprogramowania. Odsetek tych, którzy mają w tym aspekcie poważne wątpliwości, wynosi zaledwie 27%.

Niski poziom świadomości zagrożeń wśród użytkowników smartfonów jest niepokojący, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że liczba szkodliwych programów atakujących platformy mobilne ciągle wzrasta.

*Mobilne oprogramowanie bezpieczeństwa – a co to takiego? *
Aż 52. użytkowników smartfonów biorących udział w badaniu nie wiedziało, że istnieje oprogramowanie antywirusowe przeznaczone dla urządzeń przenośnych, a tylko 12% stosuje taką ochronę. Kolejne 12% planuje zainstalowanie rozwiązania bezpieczeństwa. Mieszkańcy Europy Południowej okazali się bardziej zorientowani w tej kwestii: 67% respondentów z Włoch i 53% z Hiszpanii było świadomych istnienia takich rozwiązań, natomiast w przypadku Wielkiej Brytanii i Francji odsetek ten wynosił odpowiednio 36 i 37%.

Wnioski
Wyniki badania pokazują, że Europejczycy wykorzystują smartfony do wielu różnych celów, w tym do przechowywania poufnych informacji, łącznie z danymi finansowymi i hasłami. Zdają sobie sprawę, że ryzyko zgubienia lub kradzieży takich urządzeń jest niemal takie samo jak w przypadku innych cennych przedmiotów noszonych ze sobą. Mimo to wiedza o cyfrowych zagrożeń, takich jak mobilne szkodliwe oprogramowanie, jest stosunkowo niewielka. Co więcej, Europejczycy w dużej mierze nie wiedzą, że istnieją rozwiązania zapewniające wszechstronną ochronę smartfonów.

Obraz
© (fot. Kaspersky Lab)

Warto mieć świadomość tego, że nowoczesne smartfony to tak naprawdę małe mobilne komputery, które możemy mieć przez cały czas przy sobie. Korzystając z nich do uzyskiwania dostępu do Internetu, powinniśmy wykazywać się taką samą rozwagą i zdrowym rozsądkiem jak w podczas pracy z komputerem stacjonarnym czy laptopem. Pamiętajmy także, że w przypadku kradzieży lub zgubienia smartfonu tracimy nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim nasze dane, które mogą być niewspółmiernie cenniejsze niż samo urządzenie. Nawet jeżeli nie dla nas, to z pewnością dla cyberprzestępców.

Rozwiązania bezpieczeństwa mobilnego znajdują się w ofercie wielu producentów produktów antywirusowych. Chronią one smartfony przed szkodliwymi programami, a także –. dzięki szyfrowaniu i możliwości zdalnego wymazania danych – potrafią zapobiegać skutkom zgubienia lub kradzieży urządzenia.

_ Źródło: Kaspersky Lab _

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)