Chiny chcą bardziej kontrolować mikroblogi

Chiny chcą bardziej kontrolować mikroblogi
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

26.10.2011 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Chiny wzmocnią kontrolę nad internetowymi portalami społecznościowymi i komunikatorami - wynika z opublikowanego przez "China Daily" w środę komunikatu rządzącej partii. To pierwsza reakcja tak wysokiego szczebla władzy na eksplozję popularności mikroblogów

Ogólne wytyczne nowej polityki internetowej nakreślone zostały podczas dorocznego plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin, które zakończyło się w ubiegłym tygodniu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

Spotkanie to - ocenia agencja Reutera - dowiodło, że chińscy przywódcy szukają sposobów, by lepiej kontrolować mikroblogi, które stały się popularnymi kanałami rozpowszechniania informacji i opinii, co może niepokoić rząd.

_ "Wzmocnić doradztwo i zarządzanie internetowymi serwisami społecznościowymi i narzędziami komunikacji oraz regulować uporządkowane rozpowszechnianie informacji" _ - zapowiedziano w nowym komunikacie, który nie odniósł się jednak wprost do mikroblogów.

_ "Stosować prawo, by surowo karać za rozpowszechnianie szkodliwych informacji" _ - dodano w dokumencie. Nie określono natomiast, jaką formę może przybrać nowe, twardsze prawo.

_ "Używanie takich słów w tego typu dokumencie świadczy, że podchodzą do sprawy bardzo poważnie" _ - ocenił ekspert od polityki internetowej z Uniwersytetu Nankińskiego, Li Yonggang. Dodał jednak: _ "Jest to sygnał polityczny i prawdopodobnie minie trochę czasu zanim pojawią się efekty w postaci nowych przepisów i regulacji" _.

Pekin nerwowo reaguje na dynamiczny rozwój mikroblogów, obawiając się ich potencjału do _ "rozdzierania szwów cenzury i kontroli" _ - ocenia Reuters.

Mikroblogi pozwalają użytkownikom publikować krótkie wiadomości tekstowe - maksymalnie 14. chińskich znaków - które mogą zostać błyskawicznie rozesłane dalej przez innych użytkowników sieci.

Liczba użytkowników krajowych mikroblogów w Chinach osiągnęła przed końcem czerwca 19. milionów, ponad trzy razy więcej niż na początku roku - wynika z danych Centrum Informacji Sieci Internetowej Chin. Najpopularniejszymi serwisami tego typu są "Weibo", produkt korporacji Sina, oraz "QQ", które należy do konkurencyjnego holdingu Tencent.

Pekin wielokrotnie krytykował użytkowników mikroblogów za nieodpowiedzialne rozpowszechnianie informacji, które określał jako bezpodstawne pogłoski. _ "Internet jest mikrofonem, którego mogą używać wszyscy, ale nie wszyscy czynią to dobrze" _ - napisał w środę dziennik "China Daily".

Sina i inni chińscy operatorzy mikroblogów już dysponują odpowiednim oprogramowaniem i specjalistami, którzy monitorują treści w sieci, blokując i usuwając komentarze uznawane za niedopuszczalne, dotyczące w szczególności protestów, skandali i przywódców partii.

Zdaniem analityków zaostrzona polityka nie będzie miała znaczącego wpływu na działalność gospodarczą w sieci, ponieważ inwestorzy brali już pod uwagę, że rząd wzmacnia kontrolę nad przedsiębiorstwami w internecie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)