Ballmer zmierza ku chmurom

Ballmer zmierza ku chmurom
Źródło zdjęć: © Mike Kemp/Thinkstock

04.10.2010 15:18, aktual.: 05.10.2010 10:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szef Microsoftu Steve Ballmer chce w najbliższych latach konsekwentnie przeorientować koncern na systemy chmurowe.

"W minionych latach wydawaliśmy ponad miliard dolarów rocznie na inwestycje w cloud computing i w przyszłości całkowicie się na tym skoncentrujemy" – twierdzi Ballmer w komentarzu dla dziennika ekonomicznego "Euro am Sonntag". Od 201. roku ponad 90 procent programistów Microsoftu będzie pracować nad programami i technologiami związanymi z przetwarzaniem w chmurze.

Cloud computing polega na przeniesieniu sprzętu i oprogramowania do Internetu: całe IT od infrastruktury poprzez platformy programistyczne aż po aplikacje jest udostępniane za pośrednictwem rozproszonych centrów obliczeniowych, a wymiana danych z tymi centrami odbywa się poprzez Sieć. Chmura jest najważniejszą innowacją IT na wiele pokoleń –. uważa Ballmer.

Zmiana jest spowodowana tym, że klasyczne obszary działalności Microsoftu znajdują się pod rosnącą presją. Klienci coraz częściej nie chcą kupować oprogramowania na fizycznych nośnikach, ale stawiają na tanie programy, które działają za pośrednictwem Internetu. Dlatego też gigant z Redmond, który jest częścią historii przemysłu software'owego, został zmuszony do zweryfikowania własnego kierunku rozwoju.

Według Ballmera cloud computing zapewnia usprawnienia: firmy uzyskują w ten sposób bez nakładów inwestycyjnych dostęp do najnowszego oprogramowania i narzędzi. W ten sposób można także szybko i bez wielkich kosztów tworzyć, rozwijać i wdrażać nowe usługi i produkty. Tego wymaga wydajność i konkurencyjność. Poza tym firmy dzięki przetwarzaniu w chmurze mogą ograniczyć swoje wydatki na energię.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)