Australia. Do Queensland zbliża się chiński statek szpiegowski

Australia. Do Queensland zbliża się chiński statek szpiegowski

Statek Type 815G Tianlangxing; zdjęcie ilustracyjne
Statek Type 815G Tianlangxing; zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons | CC BY 4.0
Adam Gaafar
14.07.2021 18:46

Departament Obrony Australii poinformował, że od kilku dni uważnie śledzi zaawansowany technologicznie chiński statek, który zbliża się do Queensland. Okręt został wykryty w pobliżu obszaru, gdzie mają odbywać się wspólne manewry wojskowe kilku państw.

Według Departamentu Obrony Australii chiński statek rozpoznawczy Type 815 Tianwangxing ("Uran") był śledzony przez łódź patrolową HMAS Childers oraz samolot, gdy zbliżał się do Queensland. Prawdopodobnie w piątek pojawi się u australijskich wybrzeży.

–Zdajemy sobie sprawę, że statek wywiadu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej Tianwang Xing zbliża się do wschodniego wybrzeża Australii przez Cieśninę Torresa – powiedział minister obrony Peter Dutton. Dodał, że okręt przybył w godzinach nocnych. – Przewidywaliśmy przybycie statku tej klasy w naszym rejonie podczas ćwiczeń – zaznaczył.

Przypuszcza się, że statek będzie monitorować manewry Talisman Sabre 2021 z udziałem Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Nowej Zelandii i Wielkiej Brytanii. Ćwiczenia rozpoczęły się oficjalnie w środę 14 lipca.

Obecność statku zgodna z prawem

To nie pierwszy taki przypadek - chińskie statki pojawiały się u australijskich wybrzeży także w latach 2017 i 2019. Okręt będzie więc działał prawdopodobnie według tego samego schematu, co poprzednio.

Australijczycy podejrzewają, że przez najbliższe dwa tygodnie statek będzie poruszał się wzdłuż 22-kilometrowej granicy terytorialnej Australii, w obrębie wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Co istotne, jego obecność jest zgodna z tymi samymi prawami międzynarodowymi, na mocy których australijskie statki mogą przebywać na Morzu Południowochińskim.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)