Trwa ładowanie...
d3h5hyo
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Asterix, McDonald's i gniew internautów

Nowa kampania reklamowa sieci barów McDonald's, wykorzystująca wizerunek słynnego bohatera komiksów Galla Asteriksa, wzburzyła niektórych francuskich internautów. Ich zdaniem narodowy idol został "sprzedany" amerykańskiej firmie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Asterix, McDonald's i gniew internautów
(AFP)
d3h5hyo

Nowy plakat wielkiej sieci fast food, który zaprezentowano właśnie we Francji, przedstawia wesołą gromadkę Gallów z charakterystycznymi sylwetkami dwóch nieodłącznych kompanów: Asteriksa i Obeliksa. Na rysunku widać, że słynni komiksowi wojownicy hucznie biesiadują w karczmie pod szyldem... McDonald's. Obok zaś widnieje napis "Venez comme vous etes", co w wolnym przekładzie oznacza: "U nas każdy jest sobą".

(fot. AFP)

Zaraz po pokazaniu tego plakatu we Francji zawrzało. Na internetowych forach, portalach Facebook i Twitter pojawiły się dziesiątki komentarzy. "Gallowie nie jedzą i nigdy nie będą jedli hamburgerów", "Brawa dla Alberta Uderzo (twórcy rysunków do serii o Asteriksie - PAP) za to, że pomnik komiksu złożył w ofierze hordom Rzymian", "Co za rozpacz! Nasz mały Gall myśli już tylko o kasie" - to tylko niektóre z komentarzy. Nie brak też jednak takich internautów, którzy uważają reklamę za zabawną.

d3h5hyo

Francuzom, których przeraziła wizja keczupu na wąsach sympatycznego Asteriksa, replikuje wydawnictwo Albert Rene, właściciel praw autorskich do serii Asteriksa. To ono właśnie zgodziło się na użycie wizerunku słynnej postaci w kampanii reklamowej McDonald's. "Ta reklama nie ujmuje nic walorom tej postaci komiksu. Przekaz jest jasny: +niech każdy pozostanie sobą+ i Gallowie są tacy właśnie, jacy są" - odpowiada na krytykę wydawnictwo.

Komiksowa seria o przygodach Asteriksa narodziła się w 195. roku, jako dzieło autorskiej spółki: scenarzysty Rene Goscinny'ego (zmarłego w 1977 roku) i rysownika Alberta Uderzo. Dotychczas sprzedano na świecie około 325 milionów egzemplarzy książek o wąsatym Gallu, przetłumaczonych na 107 języków.

Szymon Łucyk (PAP)

d3h5hyo

Podziel się opinią

Share

d3h5hyo

d3h5hyo
Więcej tematów