Android, iOS, Windows Phone - który mobilny system operacyjny wybrać?

Android, iOS, Windows Phone - który mobilny system operacyjny wybrać?

Android, iOS, Windows Phone - który mobilny system operacyjny wybrać?
Źródło zdjęć: © WP.PL
16.03.2012 15:12, aktualizacja: 19.03.2012 12:51

Każdy z nas, czy tego chcemy czy nie, codziennie przebija się przez setki informacji marketingowych na temat nowych smartfonów. Szczególnie, jeśli jesteśmy na etapie poszukiwania odpowiedniego modelu – mamy wrażenie, że producenci wręcz bombardują nas kolejnymi nowościami. Jednak wybierając smartfona powinniśmy kierować się w pierwszej kolejności systemem operacyjnym, a dopiero później konkretnym producentem czy modelem. Kiedy już zrozumiemy tę oczywistą prawdę, powinniśmy zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie: czego wymagamy od telefonu. Ponieważ każdy system operacyjny zaoferuje nam coś innego.

Postanowiłem napisać ten artykuł, ponieważ grupy radykalnych „wyznawców”. różnych systemów, które rządzą teraz internetowymi serwisami i forami, nie pomagają w wybraniu odpowiedniego OS-a. Próbując zasięgnąć fachowej opinii, nadziejemy się najczęściej na wojujących ze sobą bojówkarzy, którzy skupieni są raczej na wykrzykiwaniu utartych sloganów, a nie przedstawianiu racjonalnych argumentów. Pokusiłem się więc o podsumowanie, które być może ułatwi niektórym z was wybór odpowiedniego systemu.

Android –. Najbardziej zadowoli tzw. hard userów, którzy sami zadbają o to, żeby smartfon działał bez zastrzeżeń i zawsze miał aktualne oprogramowanie. Odwzajemni się nam tak, że będziemy mieli prawie nieograniczone możliwości modyfikacji i wykorzystania dużych mocy obliczeniowych telefonów. Jeśli więc chcemy przede wszystkim mieć wolność wyboru w każdej kwestii i chcemy poświęcać naszemu systemowi czas, to Android jest stworzony dla nas.

iOS –. System kompletny, dla użytkowników, którzy chcą włączyć telefon, załadować go swoim contentem i po prostu używać – na co dzień, bez fajerwerków, dogrywając sobie od czasu do czasu jakąś użytkową aplikację, nie zastanawiając się przy tym, jak to działa i nie ingerując zbytnio w system. Apple zadba, aby sprzęt działał jak trzeba.

Windows Phone –. System dla tych, którzy szukają alternatywy dla Androida i iOS-a. Także dla tych, którzy lubią nowości. Być może jest to twór, który zadowoli zarówno tych, którzy nie oczekują od smartfona nic ponad standardowe funkcje, jak i tych, którzy chcieliby mieć nad nim pełną kontrolę (w końcu aplikacje na Windows Phone’a można pisać w wielu językach programowania – każdy więc będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę).

Jacek Górski

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (181)