Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu?

Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu?08.02.2012 14:49
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Każdy odpowiedzialny kierowca powinien unikać rozmów przez telefon komórkowy w czasie jazdy samochodem. Natomiast, jeśli już musi prowadzić rozmowy telefoniczne podczas jazdy to powinien zainwestować w zestaw słuchawkowy. Tutaj pojawia się jednak problem. Jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu? Na jakie funkcje zwracać uwagę. Czy istnieje idealny zestaw głośnomówiący?

Niebezpieczne rozmowy
- Najważniejszym argumentem przemawiającym za używaniem różnego rodzaju zestawów głośnomówiących podczas jazdy samochodem jest przede wszystkim bezpieczeństwo nasze oraz innych użytkowników dróg –. mówi Anna Czujowska – Product Manager z firmy dystrybuującej produkty Jabra w Polsce. Jak wynika z różnych badań, kierowca rozmawiający przez telefon komórkowy podczas jazdy samochodem stwarza takie samo zagrożenie jak kierowca z 0,8 promila alkoholu we krwi. Jednak zagrożenie jest mniejsze, gdy korzysta on z zestawu głośnomówiącego bądź słuchawkowego. Dzięki temu nie musi trzymać telefonu w ręce.

Brak zestawu słuchawkowego oznacza mandat
Poza zagrożeniem bezpieczeństwa niekorzystanie z zestawu głośnomówiącego podczas jazdy samochodem wiąże się również z łamaniem przepisów prawa o ruchu drogowym. Ustawa przewiduje w takiej sytuacji mandat pieniężny opiewający na kwotę 20. złotych. Warto zaznaczyć, że iż wkrótce zacznie obowiązywać nowy taryfikator mandatów, zgodnie z którym poza mandatem pieniężnym kierowca zostanie ukarany 5 punktami karnymi.

Wygoda, oszczędność i bezpieczeństwo
Używanie zestawu słuchawkowego bądź głośnomówiącego znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Trzymając telefon przy uchu kierowca naraża nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Mało przydatne są również coraz częściej spotykane rozwiązania w postaci możliwości używania samego telefonu komórkowego jako zestawu głośnomówiącego. - Taka opcja zazwyczaj nie pozwala na komfortową rozmowę, ponieważ głośnik telefonu jest zwykle za słaby, aby przebić się przez panujący w samochodzie hałas –. zwraca uwagę Tomasz Pietruszka, Sales Director EE z firmy Jabra. Zestaw głośnomówiący jest wygodny, może być na przykład zamontowany w prosty sposób na osłonie przeciwsłonecznej czy uchwycie z przyssawką na przedniej szybie.

Przeciwnicy kupowania zestawów głośnomówiących czy słuchawkowych często argumentują swoje przekonania rzekomą wysoką ceną takich urządzeń. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej profesjonalny zestaw głośnomówiący jest niewiele droższy, a w niektórych przypadkach tańszy niż grożący nam mandat. Taka inwestycja szybko się zwraca. Ważna jest także wygoda. Nie musimy trzymać telefonu przy uchu, a większość zestawów głośnomówiących można obsługiwać za pomocą jednego przycisku. Praktycznie wszystkie zestawy oferują także funkcję autoparowania. Na dodatek telefon i zestaw łączą się ze sobą automatycznie za każdym razem, gdy znajdą się w pobliżu siebie. Skoro już wiemy, dlaczego warto kupić urządzenia tego typu powinniśmy się zastanowić, jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu.

Ofertowy zawrót głowy
Obecnie na rynku znajduje się wiele modeli zestawów słuchawkowych i głośnomówiących. Każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Decydując się na zakup takiego urządzenia musimy przede wszystkim wybrać jedno z dwóch podstawowych rozwiązań: słuchawkę lub zestaw. Słuchawka ma małą przewagę nad zestawem –. możemy z niej korzystać także poza samochodem, ponieważ jest zwykle mała i wygodnie spoczywa na uchu. Z kolei zestaw głośnomówiący może być zamontowany w różnych miejscach w samochodzie i zwykle ma mocny głośnik, którego dźwięk przebije się przez hałas panujący wewnątrz pojazdu w trakcie jazdy. Zestaw oferuje także często kilka dodatkowych funkcji w porównaniu ze słuchawką. Jeśli zastanawiamy się jak wybrać zestaw głośnomówiący do samochodu pamiętajmy, że zestaw komunikuje się z naszym telefonem za pośrednictwem funkcji bluetooth. Jest to bezprzewodowa technologia komunikacji krótkiego zasięgu (zwykle do 10 metrów) pomiędzy różnymi urządzeniami.

Aby nasz telefon prawidłowo komunikował się z zestawem, sprawdźmy które profile łączności obsługuje bluetooth, w który wyposażony jest nasz telefon. Tak zwane profile to różne funkcje zawarte w technologii bluetooth odpowiadające za konkretne możliwości –. jak przesyłanie dźwięku, zawartości książki telefonicznej czy zdalne sterowanie odtwarzaczem muzyki w telefonie. Informację o tym, które z usług są dostępne za pośrednictwem funkcji bluetooth w naszej komórce znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia. Możemy również zasięgnąć informacji u operatora naszej sieci komórkowej lub na stronach internetowych producenta. Pozwoli nam to zawęzić krąg poszukiwań idealnego zestawu i zagwarantuje, że kupimy urządzenie odpowiadające możliwościom naszego telefonu .

Funkcjonalność kontra elegancja?
Przeglądając oferty sprzętu różnych producentów łatwo zauważymy, że większość z nich stawia na funkcjonalność lub elegancję. Jeśli interesuje nas rozbudowany zestaw głośnomówiący warto przyjrzeć się bliżej propozycji firmy Parrot. Model MKi920. Składa się z ekranu o powierzchni 2,4 cala, bezprzewodowego pilota, podwójnego mikrofonu i centralki. Ekran pozwala na przeglądanie zawartości książki telefonicznej telefonu. System wyposażono możliwość wydawania komend głosowych. Zestaw odczytuje głosowo informację o tym, kto do nas dzwoni. Dodatkowo możemy do niego podłączyć także urządzenia takie jak iPod czy inne odtwarzacze muzyczne bądź pamięci typu pendrive. Jest także slot kart pamięci SD. Oprócz tradycyjnych funkcji takich jak połącz czy zakończ rozmowę MKi9200PL2 oferuje automatyczną synchronizację z listą kontaktów, syntezator głosy odczytujący nazwy kontaktów, zarządzania kontaktami (do 2 000 dla jednego telefonu), rejestr połączeń i dużo, dużo więcej. Na kolorowym ekranie wyświetlane są kontakty,
Identyfikator dzwoniącego, przypisane do niego zdjęcie, ustawienia telefonu czy użytkownika.Całość posiada jednak jedną zasadniczą wadę – wymaga instalacji w specjalistycznym warsztacie. W przeciwnym razie możemy utracić gwarancję lub może dojść do uszkodzenia instalacji elektrycznej w samochodzie.

Źródło zdjęć: © Parrot MKi9200 (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Parrot MKi9200 (fot. Materiały prasowe)

W ofercie Nokii znajdziemy natomiast model CK-200. Umożliwia on podłączenie do dwóch telefonów komórkowych jednocześnie. Zestaw wyposażony jest w 2,5-calowy, kolorowy wyświetlacz z regulowanym kolorem podświetlenia tła, bezprzewodowy pilot czy funkcję wyświetlania na ekranie powiadomień o nieprzeczytanych wiadomościach SMS, czy pełnych wiadomości SMS (działa tylko z wybranymi telefonami Nokii). W tym wypadki nie jest konieczne ingerowanie w instalację samochodu.

Źródło zdjęć: © Nokia CK-200 (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Nokia CK-200 (fot. Materiały prasowe)

Z kolei oferowany przez firmę Sony Ericsson model HCB-10. zaskakuje dość długim czasem gotowości – 70 godzin oraz deklarowaną przez producenta możliwością prowadzenia rozmów nawet przez 25 godzin bez konieczności ładowania baterii. Co ważne, zestaw ten nie wymaga specjalistycznej instalacji i można go także używać w biurze. Ma dość ascetyczy wygląd i praktycznie jedyną dodatkową funkcją jest redukcja szumów otoczenia podczas rozmowy. Wyposażono go jednak w dźwięk duplex z redukcją echa, likwidacją hałasów oraz właściwością Digital Signal Processing (DSP).

Źródło zdjęć: © Sony Ericsson HCB-108 (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Sony Ericsson HCB-108 (fot. Materiały prasowe)

Firma Motorola oferuje, podobny, prosty model T215. który również można zamontować na osłonie przeciwsłonecznej. Posiada duże przyciski obsługi połączeń. Według zapewnień producenta czas gotowości urządzenia do pracy wynosi 720 godzin. Łączny czas rozmów bez ładowania to 36 godzin. Zestaw posiada system redukcji szumów otoczenia oraz 2 watowy głośnik, a także dedykowany przycisk szybkiego wyciszenia. Obok tego, w ofercie Motoroli znajdziemy zestaw T325, który posiada dwa mocne głośniki, funkcję automatycznego włączania i wyłączania przy wsiadaniu i wysiadaniu z samochodu, czy też dostęp do ulubionej listy kontaktów. Z kolei model T505 umożliwia transmisję rozmów poprzez fale FM do dowolnego radioodbiornika zamontowanego w samochodzie.

Źródło zdjęć: © Motorola T215 (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Motorola T215 (fot. Materiały prasowe)

W ofercie firmy Samsung znajduje się zestaw głośnomówiący HF400. o kompaktowych rozmiarach i klasycznym wyglądzie. Zapewnia obsługę najpotrzebniejszych funkcji oraz pełen dostęp do książki telefonicznej poprzez obsługę Bluetooth PBAP (Phone Book Access Profile) – usługę umożliwiającą transfer numerów zgromadzonych w telefonie bezpośrednio do zestawu głośnomówiącego.. Ponadto oferuje możliwość podłączenia dwóch telefonów komórkowych, co jest przydatne, kiedy z samochodu korzysta więcej niż jeden kierowca. Zestaw umożliwia także szybki wybór ostatniego numeru bez konieczności dotykania telefonu. Z informacji producenta wynika, że bez ładowania można korzystać z tego zestawu przez 15 godzin. W trybie czuwania zestaw wytrzymuje ponad miesiąc.

Źródło zdjęć: © Samsung HF4000 (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Samsung HF4000 (fot. Materiały prasowe)

Inną propozycją może być zestaw głośnomówiący Jabra Freeway. Podobnie jak wspomniane wcześniej zestawy instaluje się go na osłonie przeciwsłonecznej, prosto i szybko. Nie jest to jednak prosty zestaw. Cała obsługa może się bowiem odbywać za pomocą komend głosowych wydawanych przez użytkownika. Włączenie i wyłączenie nie wymaga rąk –. Jabra Freeway włącza i wyłącza się automatycznie, gdy kierowca wsiada lub wysiada z pojazdu, zastosowano w tym rozwiazaniu czujnik ruchu. Zastosowanie systemu trzech głośników oraz podwójnego mikrofonu powinno zapewnić wysoką jakość dźwięku. Urządzenie informuje głosowo m.in. o poziomie naładowania baterii, która pozwala na 14 godzin rozmów lub ponad miesiąc czuwania. Zestaw ten posiada także rozwiązanie Virtual Surround, które zapewnia naturalny, żywy dźwięk. Jednocześnie możemy korzystać z dwóch telefonów, z urządzeniem można sparować łącznie do 8 telefonów. Freeway posiada także nadajnik FM umożliwiający rozmowę lub słuchanie muzyki z telefonu przy wykorzystaniu głośników
samochodu.

Źródło zdjęć: © Jabra Freeway (fot. Materiały prasowe)
Źródło zdjęć: © Jabra Freeway (fot. Materiały prasowe)

Każdy znajdzie coś dla siebie
Podsumowując możemy powiedzieć, że w bogatej ofercie zestawów głośnomówiących i słuchawkowych dostępnych na polskim rynku każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy proste zestawy z jednej strony albo sprzęt o wysokich osiągach, który jest jednocześnie małym, współczesnym dziełem sztuki. Dzięki takim rozwiązaniom codzienna komunikacja podczas jazdy samochodem staje się nie tylko bezpieczniejsza, ale również bardziej elegancka.

Szanowna Użytkowniczko! Szanowny Użytkowniku!
×
Aby dalej móc dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne i udostępniać coraz lepsze usługi, potrzebujemy zgody na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Twoje dane są u nas bezpieczne, a zgodę możesz wycofać w każdej chwili na podstronie polityka prywatności.

Kliknij "PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub na symbol "X" w górnym rogu tej planszy, jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie przez Wirtualną Polskę i naszych Zaufanych Partnerów Twoich danych osobowych, zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, portali i serwisów internetowych Wirtualnej Polski (w tym danych zapisywanych w plikach cookies) w celach marketingowych realizowanych na zlecenie naszych Zaufanych Partnerów. Jeśli nie zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych skorzystaj z ustawień w polityce prywatności. Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać zmieniając ustawienia w polityce prywatności (w której znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych).

Od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (określane jako "RODO"). W związku z tym chcielibyśmy poinformować o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich odbywa się to po dniu 25 maja 2018 roku.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będzie Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, oraz pozostałe spółki z grupy Wirtualna Polska, jak również nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, portali i serwisów internetowych udostępnianych przez Wirtualną Polskę, w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszych stronach przez Wirtualną Polskę oraz naszych Zaufanych Partnerów.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy je dostarczać coraz lepsze materiały redakcyjne, dopasować ich tematykę do Twoich zainteresowań, tworzyć portale i serwisy internetowe, z których będziesz korzystać z przyjemnością, zapewniać większe bezpieczeństwo usług, udoskonalać nasze usługi i maksymalnie dopasować je do Twoich zainteresowań, pokazywać reklamy dopasowane do Twoich potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące celów przetwarzania Twoich danych znajdują się w polityce prywatności.

Komu możemy przekazać dane?

Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa – oczywiście tylko, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych. Możesz wycofać zgodę na przetwarzanie, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy). Podstawą prawną przetwarzania danych w celu pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych realizowanych przez Wirtualną Polskę na zlecenie Zaufanych Partnerów i bezpośrednio przez Zaufanych Partnerów będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.