Aktualizacja Windows 10 Creators Update. Co nowego?

Aktualizacja Windows 10 Creators Update. Co nowego?

Aktualizacja Windows 10 Creators Update. Co nowego?
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
Bolesław Breczko
12.04.2017 12:07, aktualizacja: 12.04.2017 12:55

Od dziś można pobierać aktualizację systemu Windows 10 Creators Upadate. Zapowiedziana w październiku ub. r. wprowadza wiele nowych funkcji oraz ulepsza te już obecne w systemie. Głównymi punktami nowej aktualizacji jest możliwość rysowania i tworzenia obiektów w 3D, wsparcie dla graczy oraz ulepszona nowa przeglądarka Microsoft Edge.

Paint 3D

Stary, dobry Paint zyskuje nowe możliwości. W nowej wersji programu będzie można malować i tworzyć obiekty oraz sceny 3D. Dodatkowo Paint 3D jest połączony z serwisem Remix3D.com, dzięki któremu będzie można ściągać obiekty innych użytkowników, a także udostępniać swoje. Tworzenie w trójwymiarze ma być łatwiejsze niż w profesjonalnych programach przeznaczonych do tworzenia grafiki komputerowej, ale na pewno ich nie zastąpi.

Tryb gry

Aktualizacja Creators Update wprowadza nowe funkcje dla graczy. Pierwszą z nich jest tryb gry,* którego zadaniem jest zwiększenie wydajności systemu.* Ma to skutkować większą płynnością podczas rozgrywki. Aby włączyć tryb gry, wystarczy podczas rozgrywki wcisnąć Win + G i wybrać uruchomioną grę. Po wyjściu system automatycznie przywróci poprzednie ustawienia.

Bezpośredni streaming gier przez aplikację Beam

Wraz z nową aktualizacją użytkownicy dostaną dostęp do aplikacji Beam, która będzie zintegrowana z systemem. Dzięki niej gracze będą mogli streamować swoją rozgrywkę. Microsoft przekonuje, że dzięki tej usłudze dzielenie się grami będzie po pierwsze łatwiejsze niż w przypadku zewnętrznych programów, a także opóźnienie pomiędzy graczem a oglądającymi będzie zdecydowanie mniejsze (1-2 sekundy).

Nowe funkcje w przeglądarce Edge

Microsoft Edge to nowa przeglądarka Microsoftu, która ma docelowo zastąpić Explorera. W nowej wersji dostępnej z aktualizacją ma kilka ciekawych opcji. Pasek podglądu kart pozwoli podejrzeć zawartość wszystkich otwartych kart. Po kliknięciu przycisku na górze okna przeglądarki pojawi się pasek, który pokaże miniatury stron otwartych w zakładkach.* Opcja odkładania kart na bok* "schowa" wszystkie otwarte karty i przeniesie je do schowka, gdzie będą dostępne w każdym momencie. Może to być przydatne zwłaszcza dla osób, które lubią otwierać dziesiątki nowych kart, a potem obawiają się je zamknąć, bo nie wiedzą, czy na którejś nie ma czegoś istotnego.

Dodatkowe przydatne usługi

  • Creators Update wprowadzi obsługę aplikacji Dolby Atmos, która przy wykorzystaniu zwykłych słuchawek będzie mogła zapewnić przestrzenny dźwięk jak w kinie.
  • Funkcja miniwidoku "przypnie” wybrane okno do ekranu, żaden inny program ani okno go nie zasłoni. Będzie to przydatne np. podczas rozmowy przez Skype, oglądaniu tutoriali czy sterowaniu muzyką.
  • Aktualizacja wprowadzi opcję rysowania w aplikacji Mapy. Możliwe będzie rysowanie tras, dodawanie wskazówek oraz mierzenie odległości.
  • Jeśli przypiszemy do systemu swój telefon, to Windows 10 sam się zablokuje, jeśli wykryje, że odeszliśmy od komputera (o ile weźmiemy ze sobą telefon).
  • Creators Upadte wprowadzi też nowe panele do zarządzania prywatnością oraz bezpieczeństwem. Będzie można ustawić tutaj, ile informacji o nas jest zbieranych i przekazywanych do Microsoftu. Zarządzanie ma być łatwiejsze dzięki wprowadzeniu dwóch, zamiast trzech, dostępnych poziomów: podstawowego i pełnego.
  • Nocne oświetlenie to funkcja znana m.in. z takich programów jak f.lux, która zmniejsza ilość niebieskiego światła emitowanego przez monitor. Jest to przydatne zwłaszcza podczas korzystania z komputera w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)