Acer: dotykowy dwuekranowy notebook i tablety

Acer: dotykowy dwuekranowy notebook i tablety
Źródło zdjęć: © Acer

25.11.2010 15:48

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku Acer zaprezentował pięć urządzeń, które są obsługiwane za pomocą ekranów dotykowych: notebook z dwoma 14-calowymi panelami, 10-calowy tablet z Windows, a także trzy tablety z Androidem z wyświetlaczami o przekątnej odpowiednio 5-, 7- i 10-cali.

Notebook o nazwie Iconia ma trafić do sprzedaży najpóźniej w styczniu. Urządzenie ma dwa 14-calowe ekrany, przy czym drugi z nich, umieszczony w podstawie notebooka, zastępuję klawiaturę i touchpad. Oba pojemnościowe panele dotykowe prezentują obraz w rozdzielczości 1366×76. punktów i jednocześnie mogą wykryć dotknięcia w dziesięciu miejscach wyświetlacza.

Kiedy położymy obie ręce na dolnym ekranie, ukaże się nam klawiatura z klawiszami w normalnym rozmiarze oraz wirtualny touchpad –. w ten sposób można pracować z programami nieprzystosowanymi do obsługi dotykowej jak na klasycznym notebooku. Niektóre narzędzia Acera dodają do GUI Windows 7 przyciski, za pomocą których można wygodnie dotykowo zmieniać wielkość okien i ich pozycję albo też rozdzielić okna na dwa ekrany.

Do obsługi dotykowej w pełni dostosowane są dodawane do systemu przez Acera programy multimedialne. Oprócz obowiązkowej już przeglądarki zdjęć i odtwarzacza wideo znajduje się tu odrębna przeglądarka, która –. podobnie jak w smartfonach – pozwala na intuicyjne przewijanie i powiększanie. Poza tym za pomocą ruchu palca można zaznaczać fragmenty strony, np. pole z najnowszymi informacjami w serwisach informacyjnych, i przekazywać je do obszaru agregacji oprogramowania Acera. W zaprezentowanych prototypach urządzeń aplikacje Acera działały szybko. Po krótkim treningu można było płynnie pisać 10 palcami na klawiaturze ekranowej. Problemy mogą mieć jedynie osoby bardzo szybko piszące, gdyż przy bezwzrokowym wprowadzaniu tekstu, nie da się wyczuć położenia poszczególnych przycisków. Producent informuje, że jeszcze w grudniu ma się pojawić pakiet SDK, za pomocą którego będzie można tworzyć własne aplikacje dotykowe dla Iconii.

Niestety, zastosowanie dwóch ekranów ma także istotne wady: najważniejszą jest chyba masa urządzenia wynosząca niemal trzy kilogramy. Ponadto zainstalowane w notebooku 4-komorowe baterie wytrzymują jedynie dwie i pół do trzech godzin. Acer zamierza sprzedawać Iconię w Europie w konfiguracji z procesorem Core i5-480. ze zintegrowaną w nim jednostką graficzną, 4 gigabajtami pamięci roboczej, nie znajdziemy tu za to napędu optycznego i czytnika kart.

Na temat pozostałych urządzeń Acer miał znacznie mniej do powiedzenia. Firma nie podała nawet oficjalnej nazwy dla rodziny tabletów, ponieważ nie zakończono jeszcze sprawdzania, czy planowane nazwy nie kolidują z już istniejącymi znakami towarowymi. Ogłoszono jedynie, że w 10-calowym tablecie z Windows 7 działa platforma AMD Brazos. Urządzenie ma być cienkie (około 15 milimetrów) i ważyć poniżej jednego kilograma. Pierwsze tablety wyposażone w moduły komunikacji bezprzewodowej WLAN i UMTS trafią do sprzedaży dopiero w lutym 2011 roku.

Obraz
© Porównanie rozmiarów: na górze 7-calowy tablet Acera obok urządzania 5-calowego, Acer S110 Stream (3,7 cala), Apple iPhone 4 (3,5 cala); na dole Samsung Galaxy Tab (7 cali) i 10-calowy tablet Acera (fot. heise-online.pl)

Jeszcze później, bo najwcześniej w kwietniu 201. roku będzie można kupić trzy tablety z Androidem – przy czym Acer zamierza sprzedawać model 5-calowy nie jako tablet, a
jako smartfon. Jego ekran wyświetla obraz w rozdzielczości 1024×480 w wyjątkowo szerokim formacie 21:9. Model 7-calowy prezentuje obraz na wyświetlaczu o rozdzielczości 1280×800 punktów (16:10). Dwa mniejsze urządzenia mają wykorzystywać bliżej nieokreślony procesor dwurdzeniowy firmy Qualcomm. Z kolei 10-calowy tablet Acera bazuje na układzie Nvidia Tegra 2.

Acer chce sprzedawać wszystkie trzy modele z Androidem 3.0 alias HoneyComb, ale ich debiut jest zależny od tego, kiedy Google wyda tę wersję systemu. Alternatywą dla Acera jest wprowadzenie na rynek wariantów 5. i 7-calowych wyposażonych jeszcze w Androida 2.3 (Gingerbread). W modelu 10-calowym Acer nie ma takiej możliwości ze względu na zalecenia Google'a co do wielkości ekranu. Co ciekawe, na spotkaniu z dziennikarzami można było zobaczyć funkcjonujący 10-calowy prototyp, na którym działał zmodyfikowany Android 2.2 (Froyo).

Wszystkie urządzenia produkowane od grudnia –. od smartfonów przez notebooki i komputery All-In-One aż po pamięci NAS – Acer będzie wyposażał w narzędzie Clear.fi. Za pomocą tego oprogramowania urządzenia będą automatycznie nawiązywać połączenie z Internetem i wyszukiwać udostępnione w lokalnej sieci materiały multimedialne. Interfejs użytkownika nie zwraca uwagi na to, gdzie znajdują się dane treści, ale odtwarza je na takich samych zasadach – co bardzo przypomina stosowaną przez Apple'a technologię AirPlay.

Także w innym oprogramowaniu Acera widać nawiązania do produktów Apple'a. Alive, czyli sklep internetowy Acera, podobnie jak iTunes, umożliwia dostęp do filmów, muzyki, aplikacji, gier i e-książek. Wszystkie rozliczenia odbywają się za pośrednictwem centralnego konta, które trzeba założyć na serwerach firmy Acer. Sklep nie będzie dostępny dla urządzeń innych producentów. Alive rusza 20 grudnia w Wielkiej Brytanii i we Włoszech; do połowy 2011 roku w zasięgu działania sklepu ma się znaleźć wiele innych krajów.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)