10 lat Facebooka! Oto jego historia

10 lat Facebooka! Oto jego historia
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

04.02.2014 09:57, aktual.: 04.02.2014 12:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Facebook obchodzi swoje 10. urodziny. Strona internetowa The Facebook została uruchomiona 4 lutego 2004 w pokoju Marka Zuckerberga w akademiku na uniwersytecie Harvarda. Od tamtego czasu platforma rozwija się nieprzerwanie, stając się globalnym, opartym na mobilnych rozwiązaniach, serwisem z ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie.

Facebook obchodzi swoje 10. urodziny. Strona internetowa The Facebook została uruchomiona 4 lutego 2004 w pokoju Marka Zuckerberga w akademiku na Uniwersytecie Harvarda. Od tamtego czasu platforma rozwija się nieprzerwanie, stając się globalnym, opartym na mobilnych rozwiązaniach, serwisem z ponad 1,2 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie.

Wszystko zaczęło się 4 lutego 200. na Harvardzie. Mark Zuckerberg i współzałożyciele Dustin Moskovitz, Chris Hughes i Eduardo Saverin uruchamiają pierwszą wersję Facebooka. Od tego momentu serwis rozpoczyna swoje życie w sieci, aby już w grudniu 2004 zdobyć pierwszy milion użytkowników. W październiku 2005 na Facebooku pojawiają się pierwsze międzynarodowe sieci szkolne, a serwis uruchamia usługę Facebook Photos. W kwietniu 2006 roku wystartowała po raz pierwszy mobilna wersja Facebooka, a we wrześniu tego samego roku wystartował News Feed, którego późniejsze zmiany spotykały się często z krytyką użytkowników portalu. W ciągu zaledwie dwóch lat serwis, który początkowo był przeznaczony dla znajomych z jednej uczelni, stał się miejscem zrzeszającym miliony użytkowników.

Kolejnymi milowymi krokami w rozwoju Facebooka było pojawienie się w kwietniu 200. roku czata, który dziś skutecznie wygryzł z rynku wiele innych komunikatorów. W lipcu 2008 portal doczekał się pierwszej mobilnej aplikacji dostępnej na iPhone'a.

Przycisk "Lubię To!" wprowadzono dopiero 5 lat temu

To, z czym wiele osób najbardziej kojarzy Facebooka, to przycisk "Lubię To!". Nie była to jednak funkcja dostępna od samego początku portalu. Po raz pierwszy pojawił się on stosunkowo niedawno, bo dopiero w lutym 2009. Po nieco pięciu latach obecności serwisu w internecie, w lipcu 2010 z Facebooka korzystało już 500 milionów użytkowników. To właśnie oni we wrześniu następnego roku musieli się zmierzyć z premierą nielubianej na początku "Osi czasu". W 2012 roku Facebook przejął Instagrama, a tuż po tym wszedł na giełdę z liczbą użytkowników sięgającą miliarda!

Ponad 1,2 mld użytkowników

Obecnie Facebook to jeden z największych serwisów społecznościowych na świecie. Liczba zarejestrowanych użytkowników sięgnęła już 1,2. miliarda, a liczba wysłanych od początku roku 2012 wiadomości sięgnęła niemal 8 bilionów. Samych tylko postów z dodaną lokalizacją znajdziemy ponad 77 milionów, a dzienna liczba kliknięć w przycisk "Lubię To!" sięga 6 miliardów. Polskich użytkowników portalu też jest całkiem sporo - jest nas 15 milionów. A zdjęcia? Od października 2005 roku na Facebooka wgrano łącznie 400 miliardów zdjęć.

Spojrzenie w przeszłość twojego profilu

4 lutego Facebook uruchomi funkcję "A Look Back", która pozwoli użytkownikom platformy obejrzeć spersonalizowany filmik lub kolekcję zdjęć przedstawiające ich najważniejsze momenty, odkąd dołączyli do Facebooka.

Jest to mały gest podziękowania dla ponad miliarda osób korzystających z Facebooka. Funkcja dostępna jest pod tym adresem: https://www.facebook.com/lookback.

Wszystkiego Najlepszego Facebook!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)