Zmiana na ISS. Astronauta z USA i kosmonauci z Rosji już na Ziemi

Zmiana na ISS. Astronauta z USA i kosmonauci z Rosji już na Ziemi

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Źródło zdjęć: © NASA
oprac. KMO
27.09.2023 15:35

Frank Rubio, amerykański astronauta, oraz Siergiej Prokopjew i Dmitrij Pietielin, kosmonauci z Rosji, powrócili na Ziemię w środę po długim pobycie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Ich kapsuła kosmiczna bezpiecznie wylądowała na terytorium Kazachstanu. Z powodu awarii statku kosmicznego, którym mieli wracać, ich misja na ISS została nieplanowanie wydłużona z pierwotnie zaplanowanych sześciu miesięcy do ponad roku.

Podczas swojej misji, mężczyźni spędzili w kosmosie 371 dni, mimo że pierwotnie ich pobyt miał trwać jedynie 180 dni. Rubio, dzięki temu nieoczekiwanemu wydłużeniu misji, stał się amerykańskim astronautą, który odbył najdłuższą pojedynczą misję kosmiczną. Jednakże, rekordzistą świata jest Walerij Polakow z Rosji, który w latach 90. spędził na stacji Mir 437 dni.

Załoga ISS wróciła po 371 dniach na Ziemię

Statek kosmiczny Sojuz MS-23, którym kosmonauci wrócili na Ziemię, został wysłany na ISS w lutym, by zastąpić Sojuza MS-22. Ten ostatni, w grudniu 2022 r., został uszkodzony przez mikrometeoryt, który zniszczył system chłodzenia. Uznano, że podróż uszkodzonym statkiem może być niebezpieczna dla załogi, dlatego podjęto decyzję o sprowadzeniu go na Ziemię bez ludzi na pokładzie.

Kolejny statek Sojuz pojawił się dopiero we wrześniu. Wysłano nim na ISS następną zmianę - Amerykankę i dwóch Rosjan, co umożliwiło Rubio, Prokopjewowi i Pietielinowi powrót na Ziemię.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rubio, który jest lekarzem wojskowym i pilotem helikoptera, podczas konferencji prasowej w zeszłym tygodniu wyznał, że gdyby od początku wiedział, że jego misja tyle potrwa, nigdy by się na nią nie zgodził. Jako ojciec czwórki dzieci, tłumaczył to koniecznością zbyt długiej rozłąki z rodziną.

Dla Rubio oraz Pietielina była to pierwsza misja kosmiczna. Natomiast Prokopjew już wcześniej odbył jedną, ponad sześciomiesięczną zmianę na ISS.

Mimo konfliktu dyplomatycznego między Rosją a Stanami Zjednoczonymi, związanego z wojną na Ukrainie, sektor kosmiczny to jeden z nielicznych obszarów, w których utrzymuje się współpraca między tymi dwoma krajami.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie