Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś

Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś

Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś
Źródło zdjęć: © SXC.hu
24.08.2012 12:18, aktualizacja: 24.08.2012 13:38

Z systemów Windows 7 oraz Windows 8 i Mac OS X można łatwo wyekstrahować podpowiedzi do haseł użytkowników. Ułatwia to bardzo zadanie hackerom, którzy mogą zdobyć hasła użytkownika do systemu operacyjnego oraz aplikacji – poinformowały amerykańskie media.

Analitycy z należącego do firmy TrustWave laboratorium badania oprogramowania SpiderLabs w trakcie badania systemów operacyjnych odkryli poważny błąd w najnowszych systemach operacyjnych Microsoft Windows 7 oraz wersji testowej nie wypuszczonego jeszcze na rynek Microsoft Windows 8 –. poinformował portal technologiczny The Register.

Badacze, w trakcie analizowania systemów pod kątem zabezpieczenia haseł i ich skrótów, znaleźli klucz o nazwie "UserPasswordHint" w rejestrze systemowym. Zawiera on podpowiedzi do haseł użytkowników w postaci zakodowanej przez dodanie pól pustych i zerowych, ale nie zaszyfrowane.

Jak stwierdza magazyn Wired, analitycy skonstruowali nawet prosty, bo zawierający 8 linii skrypt, za pomocą którego można ustalić tekstowy zapis podpowiedzi hasła.

Nawet przybliżenie zapisu hasła może bardzo ułatwić hackerom odczytanie go w całości poprzez atak typu brute-force (atak, gdzie odgaduje się kolejne możliwe kombinacje na podstawie znanych już elementów hasła) lub poprzez inżynierię społeczną np. podawanie się przez hackera za przedstawiciele firmy-dostawcy Internetu, w e-mailu do użytkownika.

Jak twierdzi ekspert bezpieczeństwa Graham Lee z TrustWave, tego typu błąd występuje także w systemie Mac OS X oraz iOS. Systemy te są zainstalowane w notebookach Apple oraz w znanym smart fonie tej firmy –. iPhone.

W opinii analityków z firmy F-Secure, którą przytacza magazyn Wired, zabezpieczeniem dla użytkownika przed odgadnięciem hasła jest, jeśli będzie ono „luźno związane z pytaniem stanowiącym podpowiedź”. nie zaś będzie odpowiedzią na to pytania.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)