Biznesowa Nokia E52 - test

Biznesowa Nokia E52 - test

Biznesowa Nokia E52 - test
28.12.2009 11:07, aktualizacja: 11.07.2016 14:19

Przed Nokią E52 stoi bardzo trudne zadanie. Jest następcą modelu E51, który był bardzo udanym i popularnym telefonem. Użytkownicy pokochali E51 za bezawaryjność, jakość użytych materiałów i możliwości techniczne zamknięte w kompaktowej, metalowej obudowie. E52 mimo, iż wyglądem przypomina swego poprzednika, technicznie znacznie go przewyższa - dostajemy GPS, większy wyświetlacz, kamerę do wideorozmów, gniazdo Jack 3,5 mm czy znacznie lepszą baterię.

Przed Nokią E52 stoi bardzo trudne zadanie. Jest następcą modelu E51, który był bardzo udanym i popularnym telefonem. Użytkownicy pokochali E51 za bezawaryjność, jakość użytych materiałów i możliwości techniczne zamknięte w kompaktowej, metalowej obudowie. E51 oczywiście nie była jednak telefonem idealnym. Użytkownicy Nokii E51, jak i osoby szukające zaawansowanych funkcji snuli listę życzeń, co do następcy popularnego modelu. Nokia wysłuchała próśb, przy okazji niewiele zmieniając w wyglądzie. E52 mimo, iż wyglądem przypomina swego poprzednika, technicznie znacznie go przewyższa - dostajemy GPS, większy wyświetlacz, kamerę do wideorozmów, gniazdo Jack 3,5 mm czy znacznie lepszą baterię.

W swojej historii Nokia stworzyła dużo modeli, które zyskały miano kultowych. Nikt nie jest w stanie temu zaprzeczyć - nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy tego producenta. Receptą na sukces okazała się niezawodność, jakość oraz zaawansowanie techniczne sprzętu. Najwięcej sukcesów fiński producent odnotował w segmencie telefonów skierowanych do ludzi biznesu. Właśnie jeden z przedstawicieli linii biznesowej firmy Nokia jest przedmiotem poniższego testu - E52. Nokia E52 ma skłonić użytkowników E51 do pozbycia się "starszego" modelu oraz przekonać do siebie tych, którym E51 nie odpowiadała z powodu braku wybranych funkcji. By osiągnąć zamierzony cel, Nokia wyposażyła swój nowy produkt w większy wyświetlacz, GPS, szybszy moduł łączności HSPA, akcelerometr, gniazdo Jack 3,5 mm, pojemną znacznie lepszą baterię, kamerę do wideo rozmów i wiele więcej. Zachowano do tego bardzo podobny do poprzednika design. Jednak czy wystarczy naszpikować telefon technicznymi nowinkami by stworzyć sprzęt, który będzie kolejnym
hitem? W poniższym teście postaram się odpowiedzieć na te pytania oraz ukazać wszelkie wady jak i zalety nowego produktu Nokii.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć telefonu (fot. Nokia)

[

]( http://tanio.pl/Nokia-E52--1-2831-11982465.html )

Budowa

Rozmiary E52 to 116 x 49 x 9,9 milimetrów, przy wadze 98 gramów. Nowy model ten nieznacznie urósł względem poprzednika, ale za to delikatnie schudł - mniej waży i jest cieńszy. Przedni panel został zdominowany przez wyświetlacz o przekątnej 2,4 cala i rozdzielczości 240 x 320 pikseli, który potrafi wyświetlić 16 milionów kolorów. Jak przystało na produkt Nokii kolory są żywe i ostre, a widoczność w ostrym słońcu bardzo dobra. Tuż nad wyświetlaczem, między czujnikiem światła oraz kamerą do wideorozmów, znajduje się głośnik. Klawiatura alfanumeryczna składa się z dwunastu klawiszy, których spory rozmiar oraz krótki skok, czynią tę klawiaturę wręcz idealną do pisania krótkich wiadomości tekstowych. Pod wyświetlaczem, ale nad klawiaturą zostały umieszczone przyciski funkcji kontekstowych, przyciski szybkiego dostępu, przyciski obsługi rozmów oraz D-pad. Niewielki rozmiar klawiszy funkcji kontekstowych oraz tych służących obsługi rozmów utrudnia dostęp do nich. Przeszkadza też delikatne wyeksponowanie klawiszy
szybkiego dostępu, które nieznacznie wystają ponad panel i łatwo niechcący o nie zahaczyć. Klawisze te można dowolnie zaprogramować i przypisać do nich dowolne aplikacje. Do każdego mogą być przypisane po dwie aplikacje, które aktywuje się poprzez pojedynczy klik lub dłuższe przytrzymanie. Zasada ta nie dotyczy klawisza Kasuj i Menu.

Przedni panel został otoczony plastikową ramką, która wyglądem imituje metal. Po prawej stronie telefonu znajdują się klawisze głośniej / ciszej, wyciszania i aparatu. Lewa strona zawiera wyłącznie gniazdo microUSB. Nad aluminiową klapką osłaniającą baterię na tylnej części telefonu umieszczono aparat 3,2 Mpix z diodą LED. Obok aparatu swoje miejsce znalazł głośnik. Górna część telefonu to miejsce, gdzie ze względu na wygodę korzystania w telefonach coraz częściej umieszczane jest gniazdo Jack 3,5 mm. Nokia E52 pod tym względem nie jest wyjątkiem. Standardem dla serii E jest umieszczenie w tej części obudowy przycisku odpowiedzialnego za włączanie/wyłączanie telefonu. W dolnej części telefonu obok mikrofonu znajduje się zaczep na smycz. Slot kart pamięci microSD znajduje się tuż pod osłoną baterii.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć telefonu (fot. Telepolis)

W kwestii jakości wykonania nie da się uniknąć porównania E52 do poprzednika, czyli modelu E51. W przeciwieństwie do starszego modelu, tutaj dominuje plastik, a jedynym szlachetnym materiałem jest aluminium, z którego została wykonana osłona baterii. Każdemu kontaktowi z ramką otaczającą przedni panel towarzyszy trzeszczenie, które na dłuższą metę jest strasznie irytujące. Podświetlenie klawiatury ujawnia, nierówne odstępy między klawiszami. Najbardziej w oczy rzuca się spora szczelina między lewym klawiszem dostępowym, a zieloną słuchawką. Obawy budzi też wypukły, posrebrzany napis na klapce osłaniającej baterię, który przejawia tendencję do utraty pokrywającej go farby. Nokia E52 w tej dziedzinie niechlubnie przegrywa ze swoim poprzednikiem, zarówno pod względem jakości materiałów, jak i spasowania poszczególnych elementów. Mimo wszystko, nie można przekreślać całkowicie E52, ponieważ nawet w swojej klasie urządzeń, stawki trzyma się pod tym względem całkiem dobrze.

System Operacyjny

Nokia E52 pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Symbian 9.3 s60 v3.2 (Feature Pack 2). Jest to najnowsza wersja, która działa w telefonach bez dotykowego wyświetlacza. Smartfony z tym systemem operacyjnym nigdy nie wymagały potężnych mocy obliczeniowych. Jednak tu Nokia postanowiła zastosować bardzo mocny procesor o mocy, taktowany zegarem 600 Mhz. Warto wspomnieć, że poprzednik posiadał procesor 369 Mhz.

Skok mocy obliczeniowej spory. Szczególnie jeśli przypomnieć, że topowy model fińskiego producenta, model N97 posiada procesor "tylko" 434 Mhz i to mimo, że n97 posiada większej rozdzielczości wyświetlacz. Pamięć RAM w E52 wynosi 128 MB, gdzie po uruchomieniu urządzenia dostępnych dla użytkownika jest około 47 MB. Podobny wynik uzyskuje E51 przy 96 MB pamięci RAM. Prosty rachunek pozwala stwierdzić, że nowy system pożera sporo pamięci. Jednak ta ilość wolnego RAM-u pozwala na jednoczesną pracę wielu programów bez zauważalnego spadku stabilności czy szybkości systemu. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 60 MB. Można ją rozbudować za pomocą kart pamięci microSD do 16 GB. W zestawie z telefonem dołączana przez producenta karta pamięci ma pojemność 1GB.

Do niebywałych zalet platformy S60 należy możliwość konfigurowania pulpitu za pomocą aktywnego trybu gotowości. Po wybraniu odpowiedniej opcji, użytkownik uzyskuje dostęp do wcześniej wybranych pięciu skrótów aplikacji lub stron internetowych bez wchodzenia do menu głównego telefonu. Szósta ikona w szyku służy do zmiany profilu telefonu. Użytkownik może określić dwa profile, które przełączane są w zależności od sytuacji, w jakiej telefon ma być wykorzystany. Standardowo ustawione profile to biznesowy i osobisty. Oprócz skrótów aplikacji, na Pulpicie można też włączyć wyświetlanie informacji o zdarzeniach. Dostępnych jest, aż 14 możliwych zdarzeń, które po wybraniu będą pojawiać się na ekranie głównym. Zaliczają się do nich skrzynka email, radio FM, informacja o połączeniu z WiFi, wyszukiwarkę, wpisy kalendarza czy powiadomienia o nieodebranych połączeniach i wiadomościach SMS. Nowością względem E51 jest sposób wyświetlania nieodebranych SMS-ów, które nie przesłaniają połowy wyświetlacza, ale ukazują się w
postaci niewielkich dymków przy dolnej krawędzi wyświetlacza.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć telefonu (fot. Telepolis)

Aktywny tryb gotowości można zastąpić motywem głośnomówiącym. Po wybraniu tej opcji, na Pulpicie telefonu pojawiają się cztery ikony. Pierwszą z nich jest ikona odpowiedzialna za połączenia i kontakty. Kolejna ikona to Zegar. Trzecia ikona to skrót do poleceń głosowych. Czytnik wiadomości to ostatnia ikona na Pulpicie. Wymienione ikony są wybrane przez producenta odgórnie i nie ma możliwości ich zastąpienia innymi aplikacjami. Główną zaletą tego trybu jest możliwość bezwzrokowej obsługi urządzenia. Zasadniczą cechą trybu jest wyczytywanie przez lektora wybranych funkcji. Bardzo przydatna rzecz podczas jazdy autem, gdy to lektor może dla nas przeczytać otrzymanego SMS-a. Przede wszystkim jednak profil ten skierowany jest do osób niewidomych. To kolejna już generacja rozwijanej przez Nokię funkcjonalności, dzięki której osoby niewidome mogą wygodniej korzystać z telefonu.

Jeśli komuś niepotrzebny jest dostęp do wybranych aplikacji bezpośrednio z Pulpitu. Wyżej opisane tryby można wyłączyć. Dopiero wtedy można wykorzystać D-pad jako skrót do czterech aplikacji, przypisanych do każdego kierunku.

Menu może być wyświetlane na dwa sposoby: jako siatka ikon 3 x 4 lub jako lista. Każda uruchomiona aplikacja oznaczona jest kółkiem w prawym rogu ikony. W przeciwieństwie do niektórych telefonów pracujących pod kontrolą Symbiana z interfejsem S60, tutaj nie ma opcji animowanych ikon. Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi można bardzo szybko przejść z trybu pionowego do poziomego, zarówno w trybie Pulpitu jak i Menu. W E52 nie trzeba kombinować za pomocą zewnętrznych aplikacji by zmienić rozmiar czcionki. Tutaj za zmianę rozmiaru czcionki odpowiedzialny jest dostępny w standardzie program Font Magnifer.

Kontakty

Rozbudowana i ograniczona jedynie pamięcią telefonu lub karty pamięci książka telefoniczna to niewątpliwa zaleta Symbiana. Telefon pozwala na wyświetlanie kontaktów z dwóch różnych źródeł (SIM, pamięć telefonu) lub z obydwu jednocześnie. Wyszukiwanie też jest bardzo łatwe, ponieważ wyszukiwarka znajdzie kontakt obojętnie w jakiej kolejności danych zostanie wpisana szukana osoba (imię czy nazwisko). Bardzo przydatną funkcją jest wyszukanie kontaktu na serwerze Exchange. Możliwości wprowadzenia danych do kontaktu wydają się nieograniczone, a Nokia nie zapomniała o najmniejszej informacji, która może być dopisana. Kontakty mogą być dowolnie grupowane, a połączenie przychodzące łatwo rozpoznać po ustawieniu indywidualnego dźwięku do grupy lub kontaktu. Rejestr połączeń zachowuje wszystkie połączenia na 30 dni wstecz. Warto wspomnieć, że E52 ukaże też szczegółowe informację o połączeniach transmisji danych. Właśnie ten rejestr pozwala na kontrolę przesłanych i wysłanych danych. Opcja bardzo pomocna podczas
korzystania z pakietów internetowych.

Oferowana przez E52 jakość połączeń nie należy do najlepszych, co przy telefonie skierowanym do ludzi biznesu może dziwić. W telefonie została wprowadzona technologia niwelacji szumów. Szumy z otoczenia usuwane są z pomocą dwóch mikrofonów i tym samym wypowiadane słowa stają dużo lepiej słyszalne dla rozmówcy. Przynajmniej tak to wygląda w teorii. Szumy z otoczenia są ograniczone, ale nie w satysfakcjonującym stopniu. Podczas rozmowy rozczarowuje też bardzo słaba głośność połączeń. Często podczas rozmowy słychać zakłócenia, ale o deformacji głosu nie ma mowy. By wyeliminować w tej dziedzinie błąd operatora, telefon był testowany z kartami SIM różnych operatorów w podobnych warunkach. We wszystkich przypadkach jakość rozmów była bardzo zbliżona.

W E52 wyciszanie dzwonka połączenia czy budzika może odbywać się może poprzez obrócenie telefonu wyświetlaczem do dołu. Odpowiedzialny jest za to akcelerometr.. Trzeba zaznaczyć, że choć antena GSM została umieszczona w dolnej części telefonu, ma to znikomy wpływ na jakość rozmów.

Wiadomości

Edytor SMS nie wyróżnia się niczym nowym i oferuje to samo co we wcześniejszych wersjach systemu Symbian. Wiadomość MMS tworzy się z poziomu edytora SMS, ale po wstawieniu odpowiedniego załącznika edytor zmienia się na MMS. Oczywiście do wyboru jest oddzielny edytor wiadomości audio, który w rzeczywistości jest MMS-em, ale służy wyłącznie do wysyłania plików muzycznych. Trzeci edytor został przygotowany do tworzenia wiadomości email. Nieznacznie różni się od pozostałych, ponieważ tutaj pojawiają się opcje typowe dla wiadomości email (DW, temat, itp.). W każdym edytorze można wybrać rozmiar czcionki oraz wprowadzać tekst za pomocą słownika T9.

Warto się zatrzymać i pochwalić konfigurację konta email. W Nokii E52 sprowadza się praktycznie do podania adresu email i hasła. Nie ogranicza się to tylko do największych dostawców typu Gmail, Yahoo czy Microsoft. Nawet polskie portale znalazły się na liście obsługiwanych przez Nokię. Po podaniu wymaganych informacji telefon po połączeniu z serwerem automatycznie pobiera ustawienia.

Dzięki bardzo wygodnej klawiaturze i świetnemu słownikowi T9 pisanie krótkich wiadomości na E52 to przyjemność. Fakt, że klawiatura alfanumeryczna nie zastąpi przy dłuższych wiadomościach QWERTY, nie zmienia faktu, że obsługa wiadomości za pomocą E52 to czysta przyjemność.

Mobilne biuro

Od niedawna produkty Nokii serii E wyposażone są w pełną wersję aplikacji Quickoffice umożliwiają edycję i tworzenie plików pakietu MS Office. Testowany telefon radzi sobie nawet z dużymi plikami pakietu MS Office. Program Adobe Reader LE umożliwia z kolei przeglądanie PDF-ów.. Model E52 został wyposażony również w aplikację, która umożliwia rozpakowanie plików z rozszerzeniem ".zip". Dzięki aplikacji Psiloc Wireless Presenter, posiadane prezentacje mogą być obsłużone bezpośrednio z telefonu. Wystarczy połączyć E52 z odpowiednim urządzeniem. Na pochwałę zasługuje bezpłatny Słownik, który pozwala na instalowanie wybranych języków bezpośrednio z poziomu aplikacji. Standardowo ustawione jest tłumaczenie z języka polskiego na angielski.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć telefonu (fot. Telepolis)

Kalendarz umożliwia wybór trybu wyświetlania (tygodniowy, dzienny, miesięczny, spotkania, zadania). Dodawanie informacji na temat zapisanych zadań itp. jest praktycznie nieograniczone. Istnieje również możliwość wydruku informacji z kalendarza. Wyszukiwanie wybranego zdarzenia lub informacji w kalendarzu nie stanowi problemu, ponieważ wyszukiwarka działa nadzwyczaj szybko i bezbłędnie.

Nokia E52 została wyposażona w klienta VPN, który umożliwia tworzenie połączeń z siecią firmową (intranet, email, itp.). Telefon za pośrednictwem Internetu nawiązuje połączenie z firmowym VPN, po wcześniejszym wprowadzeniu odpowiednich ustawień, które dostępne są w odpowiednim dziale danej firmy.

Dzięki aplikacji Psiloc World Traveler, użytkownik uzyskuje dostęp do sporej ilości informacji. Jedną z nich jest pogoda, która dzięki odpowiednim ustawieniom może być wyświetlana bezpośrednio na pulpicie telefonu. Dla osób, które często podróżują przelicznik kursów walut oraz zegar światowy jest niezbędny, a w przyszłości dostępny ma być klient, dzięki któremu zostanie zaplanowana podróż. Ciekawostką jest Mapa Świata, która została ukazana w bardzo ładny graficzny sposób, kuli ziemskiej, która wskazuje naszą aktualną pozycję.

Aparat

Nokia E52 posiada aparat 3,2 Mpix, który wspomaga w gorszych warunkach oświetlenia dioda LED. Niestety zabrakło tu funkcji autofokus, a co za tym idzie nie ma też funkcji makro. Zdjęcia wykonane aparatem nie zachwycają nawet przy bardzo dobrym świetle. W słabych warunkach dioda LED stara się doświetlić zdjęcie, ale jej bardzo słaby zasięg nie pozwala na wykonanie dobrego zdjęcia. Zdjęcia wykonane w dobrym naświetleniu cechują się niskimi szumami oraz rzeczywistymi kolorami, ale za to szczegółowość zdjęcia stoi na niskim poziomie. W gorszych warunkach oświetlenia zdjęcia są rozmyte, a kolory nienaturalne. Warto też wspomnieć, że widoczne szumy są nie do zniesienia. Próby wykonania zdjęcia tekstu są skazane na porażkę, przyczyną jest wspomniany brak autofokusu. Postęp aparatu w stosunku do E51 jest znikomy. Wobec tego dziwi fakt wprowadzenia możliwości bardzo szczegółowej konfiguracji ustawień takich jak: ISO, jasność, kontrast, ostrość itp. Interfejs mimo dość złożonych ustawień, dzięki opisom po wybraniu
ikony pozwala nawet dla niewtajemniczonego użytkownika E52 na szybką obsługę ustawień aparatu. W przeciwieństwie do starszych modeli multimedialnej serii "N", Nokia umożliwiła w standardzie wykonywanie zdjęć panoramicznych. Dzięki wbudowanemu chipowi GPS do każdego zdjęcia może zostać przypisana pozycja geograficzna.

Maksymalna rozdzielczość wideo jakie może nakręcić E52 to VGA (640 x 480) przy 15 klatkach na sekundę. Jakość wideo nie należy do najlepszych nawet przy dobrych warunkach oświetlenia. Filmy cierpią na brak szczegółów, a płynność jest bardzo słaba. Na bark płynności cierpi również przybliżanie podczas nagrywania wideo, widać wyraźny skok przy każdym przybliżeniu. W kwestii dźwięku w nagranym filmie Nokii należy się pochwała. Jest zgodny z rzeczywistym, i dość dobrze oddaje warunki nagranej sytuacji.

Galeria

Zdjęcia w Galerii dostępne są w stylu serii "N". W przeciwieństwie do poprzednika (E51) tutaj wszystko jest przyjazne dla oka. Przeglądanie zdjęć odbywa się bardzo płynnie i szybko. Telefon nie zwalania nawet podczas przeglądania bardzo dużej ilości zdjęć. Przybliżanie wybranej fotografii nie stanowi problemu dla E52. Przeglądanie zdjęć możliwe jest jako pokaz slajdów, a tu istnieje możliwość wyboru, w którą stronę ma się odbywać pokaz. Opcjonalnie do pokazu slajdów można dołączyć muzykę, która będzie odtwarzana w tle. Odstęp między zdjęciami również może zostać określony przez użytkownika. Do każdego zdjęcia można dodać własne opisy i znaczniki. Wykonanym zdjęciem zawsze można podzielić się z innymi wysyłając je za pomocą wiadomości MMS lub publikując w sieci.

Odtwarzacz muzyki

Odtwarzacz to bardzo prosta w obsłudze aplikacja. Funkcje takie jak przewijanie, przełączanie utworów, play i pauza zostały przypisane do klawisza nawigacyjnego. Korektor nie sprowadza się wyłącznie do odgórnie narzuconych ustawień - można wprowadzić własne ustawienia. Odtwarzacz umożliwia filtrowanie utworów według wykonawców, albumy, gatunki czy kompozytorów. Oczywiście można tworzyć własne listy odtwarzania. Dodatkowo w opcjach dostępne jest wzmocnienie basów i stereo. Dzięki temu, że w urządzeniu został umieszczony Jack 3,5 mm można podłączyć dowolne słuchawki bez konieczności stosowania adapterów. Użytkownicy, którzy korzystają ze stereofonicznych słuchawek Bluetooth nie będą zawiedzeni, ponieważ E52 wspiera profil A2DP.

W muzyce z głośnika dominują tony wysokie, a głośność pozostawia wiele do życzenia. Sytuacja jest całkowicie odmienna po podłączeniu słuchawek. Dźwięk jest głośny i czysty, a po wprowadzeniu odpowiednich ustawień equalizera i wykorzystaniu lepszych słuchawek, pozytywnie zaskakuje jakością. Nokia zdążyła nas przyzwyczaić do tego, że seria "E" nie charakteryzuje się dobrymi właściwościami muzycznymi. Jednak E52, wydaje się wykraczać poza ten standard, ponieważ nie słyszałem tak dobrze grającego telefonu z tej serii. Choć fakt, że do najlepszych muzycznych telefonów, E52 w tej dziedzinie ma daleko.

Obraz
© Zobacz galerię zdjęć telefonu (fot. Telepolis)

Radio FM

Radio zastosowane w E52 jest bardzo prostą aplikacją, ale w standardzie oferuje RDS. Dodatkowo pozwala na zapis do 50 stacji radiowych oraz wyszukiwanie najlepszej częstotliwości. To ostatnie jest bardzo przydatne podczas przemieszczania się, ponieważ nie zmusza do szukania aktualnie słuchanej stacji radiowej przy każdej zmianie jej częstotliwości nadawania. Oczywiście aktywacja radia możliwa jest dopiero po podłączeniu zestawu słuchawkowego, ale telefon pozwala na podzielenie się słuchaną audycją radiową również poprzez wbudowany głośnik.

Odtwarzacz filmów

Jako główny odtwarzacz filmów w E52 służy aplikacja Real Player. Aplikacja ta pozwala na odtwarzanie filmów w formacie MP4, WMV i 3GP, ale nie wspiera kodeków DivX i XviD . Do odtworzenia plików wykorzystujących wspomniane kodeki, niezbędne jest zaopatrzenie się w alternatywne aplikacje firm trzecich (lub zerknięcie do pakietu PCSuite). Sam odtwarzacz jest bardzo prosty w obsłudze. Działa w dwóch trybach - poziomym i pionowym. Przewijanie filmu jest bardzo płynne i pozbawione jakichkolwiek spowolnień, niezależnie od rozmiaru pliku.

Przeglądarka Internetowa

Przeglądarka wykorzystana w Nokii E52 nie należy do najszybszych dostępnych na smartfony, ale pozwala na wiele już w standardzie. Mimo wszystko, charakteryzuje się bardzo szybkim renderowaniem oglądanych stron internetowych. Kursor myszy obsługiwany za pomocą D-pad-a ułatwia przeglądanie stron. Przeglądarka oferuje tryb pełnoekranowy. Bezpośrednio z opcji można zablokować wyskakujące okienka, zdjęcia lub wysłać do znajomego wybrany link. Przeglądarka została wyposażona w wyszukiwarkę, która znajdzie na przeglądanej stronie wybrane słowo lub frazę. Oczywiście dzięki wbudowanemu akcelerometrowi zmiana orientacji wyświetlacza z poziomego do pionowego przebiega szybko i płynnie. Ciekawostką jest pasek zadań, który pozwala na dostęp do najbardziej przydatnych funkcji. Dostęp do paska możliwy jest poprzez Opcje przeglądarki lub przytrzymanie kursora na pustym miejscu strony internetowej. Pełna obsługa Flash w wersji 9 pozwala na przeglądanie bezproblemowe zasobów YouTube, ale dziwi problem z odtworzeniem filmów
znajdujących się na Vimeo.

GPS

Telefon został wyposażony w GPS wraz z funkcją A-GPS, która dzięki połączeniu z Internetem aktualizuje położenie satelitów w celu szybszego połączenia. Pierwszym dostępnym programem nawigacyjnym jest zainstalowany Ovi Maps 3.0, który niestety wiąże się z opłatami za licencję oraz transfer danych. Mapy można wgrać z komputera za pośrednictwem bezpłatnego programu Nokia Maps Loader. Takie rozwiązanie pozwala na korzystanie z nawigacji bez potrzeby ciągłego połączenia z Internetem w celu aktualizacji map. Dodatkowo E52 została wyposażona w cyfrowy kompas, który można wykorzystać przy przeglądaniu map. Podczas gdy kompas jest włączony widok mapy obraca się zgodnie z kierunkiem, w którym zwrócona jest górna część urządzenia. Dzięki temu, że telefon pracuje pod kontrolą Systemu Operacyjnego można wgrać alternatywne aplikacje nawigacyjne działające w trybie offline. Sam chip GPS działa poprawnie, ale demonem prędkości nie jest - i to nawet wraz ze wsparciem A-GPS. Przy pogodnym niebie, między wysokimi budynkami
łapanie FIX-a zajmuje E52 minimum minutę przy zimnym starcie. Podczas gorącego startu czas łapania FIX-a skraca się do kilkunastu sekund. Niestety łapanie sygnału podczas gdy niebo przysłaniają chmury, a otoczenie to wysokie budynki, potrafi sięgać nawet kilku minut przy zimnym starcie. Dokładność samego chipu jest bardzo dobra i podczas testów nie było pomyłki lub dodatkowego opóźnienia w wyznaczeniu aktualnej pozycji na mapie po już złapanym FIX-ie.

Bateria

Ogniwo wykorzystane do zasilania telefonu to bateria BP-4L, litowo-polimerowa o pojemności 1500 mAh. Według producenta czas czuwania to 670 godzin, a czas ciągłej rozmowy to 8 godzin. Wszystko to dane określone w idealnych laboratoryjnych warunkach. Dane te pozwalają na pracę telefonu po pojedynczym ładowaniu przez 28 dni. Niestety rzeczywistość jest inna i telefon nawet nie zbliża się do tego wyniku. Maksymalny czas pracy przy wybraniu trybu GSM, wykonaniu kilku minut rozmów dziennie, kilku SMS-ów, plus bardzo rzadkie sprawdzanie poczty email oraz sporadyczne korzystanie z Internetu wyniósł 7 dni. Jednak jeśli telefon zatrudnimy do pracy, a mianowicie wykonanych będzie dziennie będzie około 30 minut rozmów, kilkanaście SMS-ów, aktualizacja konta email, kilkanaście minut przeglądania zasobów Internetu, kilka zdjęć, korzystanie z GPS przez około 30 minut dziennie - telefon wytrzyma pełne dwie doby.

Wynik nie jest zły, ale biorąc pod uwagę zapowiedzi producenta - rozczarowujący. Dokładność wskaźnika naładowania telefonu pozwala na całkowite zdanie się na poszczególne kreski. Nie dziwi fakt, że ostatnia kreska pozwala na najdłuższą pracę, a związane jest to z uruchomieniem trybu oszczędnego. Polega on na wygaszeniu do minimum wyświetlacza oraz bardzo szybkiej aktywacji wygaszacza.

Podsumowanie

Po przedstawieniu parametrów technicznych Nokii E52, ale przed ukazaniem się na rynku - bardzo dużo ludzi deklarowało chęć jej zakupu. Każda z tych osób nawet nie zakładała, że jakość wykonania będzie słabsza niż ta w E51. Pierwsze opinie użytkowników, którzy nabyli ten sprzęt, udanie zniechęciło potencjalnych kupców E52. Głównym zarzutem była jakość wykonania - fakt, nie wytrzymuje porównania z E51, ale jest dobra. Jako kolejny argument przeciwko nowej Nokii posłużyło, umieszczenie modułu GSM w dolnej części urządzenia. Rzeczywiście cierpi na tym czułość telefonu, ale taka konstrukcja nie ma odczuwalnego wpływu na jakość rozmów. Te dwa argumenty głównie studziły zapał przed zakupem E52. Jednak zostały rozdmuchane do granic absurdu. Nowy smartfon Nokii jest dobrze wykonany, a nie fatalnie. Problem czułości jest wyolbrzymiony, a telefon dobrze sobie radzi w każdych warunkach. Wobec tego nie ma tragedii, a na wspomnianych polach jest wystarczająco dobrze.

Obok tych uchybień telefon oferuje bardzo rozbudowaną funkcjonalność: od szerokiego spektrum łączności, przez GPS, po długą pracę na pojedynczym ładowaniu. Wszystko to zostało umieszczone w bardzo kompaktowym i konserwatywnym w swej formie opakowaniu. Czy Nokia E52 będzie hitem na miarę swego wielkiego poprzednika? Jeśli nie funkcje, to cena telefonu pokazuje, że tak. W momencie pisania testu, ceny E52 w sklepach zaczynały się od ok. 950 zł. To niewiele jak za smartfon z segmentu biznesowego, który niedawno wszedł na rynek. Polscy operatorzy szybko wprowadzili E52 do swoich ofert - w końcu to jeden z tych telefonów, do wyboru którego nie trzeba jakoś specjalnie zachęcać podczas podpisywania umowy.

Wady:

- słaba jakość i spasowanie materiałów
- brak funkcji autofokus w aparacie
- średnia jakość rozmów
- brak osłon portów (microUSB, Jack)

Zalety:

- Jack 3,5 mm
- dobry czas pracy na pojedynczym ładowaniu baterii
- bardzo wygodna klawiatura alfanumeryczna
- możliwość edycji i tworzenia dokumentów pakietu MS Office
- HSDPA 10,2 Mb/s oraz HSUPA 2 Mb/PS
- Wi-Fi 802.11 b/g, Bluetooth 2.0 z A2DP
- radio FM z RDS-em
- kompaktowy rozmiar telefonu
- GPS z funkcją A-GPS
- preinstalowana aplikacja do zmiany rozmiaru czcionek
- klawisze dostępowe (możliwość przypisania dowolnej aplikacji)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (160)