18.314 aukcji zamkniętych - BSA walczy z piractwem

18.314 aukcji zamkniętych - BSA walczy z piractwem

18.314 aukcji zamkniętych - BSA walczy z piractwem
13.11.2008 12:40, aktualizacja: 13.11.2008 13:14

Business Software Alliance (BSA) ogłosiło, że w wyniku podjętych działań
w pierwszej połowie 2008 r. na całym świecie zamknięto 18.314 aukcji internetowych,
za pośrednictwem których sprzedano 45.000 kopii pirackiego oprogramowania wartego łącznie
22 miliony USD (15 miliony EUR/12 miliony GBP).

Organizacja podjęła również szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie rozpowszechnianiu nielegalnego oprogramowania poprzez sieć P2. i inne kanały dystrybucji w Internecie. Działalność BSA w tym zakresie wzrosła trzykrotnie od 2007 r. i koncentrowała się głównie na walce z nielegalnym oprogramowaniem w rejonie Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki.

W ramach kampanii BSA przygotowało również raport na temat zagrożeń związanych z używaniem nielegalnego oprogramowania pobranego z Internetu. Neil MacBride, wiceprezydent BSA odpowiedzialny za zwalczanie piractwa uważa, że: „Poczucie anonimowości podczas zakupów w Internecie prowadzi do błędnego przeświadczenia, że kradzież własności intelektualnej jest przestępstwem mało szkodliwym. Należy zauważyć, że większość osób, które bez najmniejszych oporów wyszukuje i ściąga z sieci nielegalne pliki muzyczne czy nielicencjonowane kopie oprogramowania, nigdy nie odważyłaby się na podobną kradzież ze sklepowej półki. Ignorancja nie może jednak służyć za wymówkę –. firmy powinny przed zakupem oprogramowania sprawdzać czy jest ono na pewno legalne.”

Internauci nabywający oprogramowanie z nieautoryzowanych źródeł narażeni są na liczne niebezpieczeństwa, takie jak: utrata danych, wirusy czy awaria systemu. Jeśli cena jest zbyt korzystna, aby mogła być prawdziwa, to najprawdopodobniej takie oprogramowanie przyniesie więcej szkód niż pożytku. Oprócz zamykania aukcji internetowych przeprowadzających transakcje niezgodnie z prawem, BSA chce również przeciwdziałać dystrybucji nielegalnych plików poprzez sieć P2P. Dlatego w pierwszej połowie 200. r. organizacja skierowała 48.000 wezwań dotyczących wymiany plików BitTorrent przez 633.000 użytkowników, o łącznej wartości 525 milionów USD (386 milionów EUR/ 300 milionów GBP).

Od ponad dziesięciu lat BSA i jego członkowie, będący czołowymi producentami oprogramowania i sprzętu komputerowego, podejmują wiele działań mających na celu przeciwdziałanie piractwu komputerowemu w Internecie oraz ochronę internautów przed zagrożeniami płynącymi z sieci. BSA regularnie, w granicach dozwolonych prawem, monitoruje aukcje internetowe za pomocą specjalnego systemu służącego do wykrywania nielegalnego oprogramowania i w razie jakichkolwiek podejrzeń interweniuje w celu uniemożliwienia transakcji.

Neil MacBride podkreśla jednak, że: „Administratorzy aukcji internetowych muszą zrobić znacznie więcej, aby skutecznie chronić interesy konsumentów. Przede wszystkim muszą wziąć na siebie część odpowiedzialności i wskazywać nabywcom zagrożenia, jakie niesie ze sobą kupno nielegalnego oprogramowania. Powinny również nawiązać ścisłą współpracę z producentami oprogramowania i sprzętu komputerowego i zawiadamiać ich o odbywających się aukcjach ich produktów. W uzasadnionych przypadkach powinny także opóźniać proces zakupu poprzez uniemożliwienie korzystania z funkcji „Kup teraz”. („Buy now”), zapewniając więcej czasu na sprawdzenie i wychwycenie nielegalnego oprogramowania.”
Ostatnio w Wielkiej Brytanii BSA podjęło kroki prawne przeciwko RJ-Software, firmie sprzedającej podróbki oprogramowania Adobe, Autodesk, Corel i Quark Software. W rezultacie tych działań, właściciel zamknął firmę i zapłacił stosowne odszkodowanie za straty spowodowane dystrybucją 2. pakietów podróbek. Ten przypadek stanowi kolejny dowód na to, że BSA i jego członkowie są zdeterminowani i skuteczni w walce z handlem nielegalnym oprogramowaniem.
Oprócz działań prawnych, BSA przeprowadza na całym świecie kampanie edukacyjne mające na celu podnoszenie świadomości internautów w zakresie zagrożeń związanych ze sprzedażą i nabyciem nielegalnego oprogramowania w Internecie. W Polsce, na przełomie 200. i 2008 roku, BSA przeprowadziło kampanię wspólnie z portalem Allegro.pl. „W ramach kampanii przeprowadziliśmy ankietę, z której wynika, że aż 65% polskich internautów zetknęło się z podróbkami oprogramowania na aukcjach internetowych, mając pełną świadomość, że oferowane produkty są nielegalnego pochodzenia” – komentuje Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA w Polsce. „Ten wynik potwierdza skalę problemu, ale jednocześnie daje nadzieję, że internauci coraz mniej naiwnie podchodzą do ofert na aukcjach internetowych” – dodaje Witucki.
Raport na temat zagrożeń związanych z piractwem komputerowym w Internecie jest dostępny w całości na stronie: www.bsa.org/internetreport

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)