Zmarł wynalazca e-maila

Zmarł wynalazca e-maila

Zmarł wynalazca e-maila
Źródło zdjęć: © chip.pl
07.03.2016 06:07, aktualizacja: 08.03.2016 09:06

Pierwszy elektroniczny list został wysłany przez Raya Tomlinsona w... 1971 roku. Od tamtej pory minęło już niemal 45 lat, lecz tego typu usługi nadal mają się dobrze i są powszechnie używane.

Kiedy Ray Tomlinson wysyłał pierwszy na świecie e-mail, pracował wtedy w Bostonie, w firmie BBN (Bolt, Beranek and Newman), która zajmowała się rozwijaniem wczesnej wersji internetu, znanej pod nazwą Arpanet. Zadaniem Tomlinsona było rozwiązywanie problemów, jakie się przy tej okazji pojawiały.

Warto dodać, że już wcześniej inne osoby zajmowały się teoretycznym opracowaniem zagadnień związanych z przesyłaniem wiadomości przez internet, ale... nie było jeszcze wtedy internetu. O ile więc za pomysłodawców poczty elektronicznej uchodzą Louis Pouzin, Glenda Schroeder i Pat Crisman, o tyle w ich czasach (a był to rok 1965) nie było jeszcze możliwości przesyłania wiadomości między komputerami, więc skończyło się na pozostawianiu informacji innym użytkownikom tego samego komputera.

Ray Tomlinson miał już możliwość skorzystania z komputerów połączonych w sieć, dlatego to on uchodzi na pomysłodawcę i twórcę usługi polegającej na przesyłaniu wiadomości tekstowej między komputerami. To on wprowadził także słynny znak @ (po polsku określany czasem jako "małpka"), służący najpierw do oddzielenia nazwy użytkownika od nazwy komputera, a potem od domeny internetowej.

Co wiemy o pierwszym mailu świata? Po pierwsze, nie obfitował w specjalnie wyszukane treści. Jak przyznał w wywiadzie Tomlinson, prawdopodobnie była to wiadomość w stylu QWERTYUIOP, ale - zupełnie szczerze - tak do końca, to już nawet nie pamięta. Po drugie, adresatem pierwszego cyfrowego listu... też był Ray Tomlinson.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Sony Xperia X dual SIM z 64 GB pamięci/b>

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)