Zmarł twórca Pac-Mana. Miał 91 lat

Zmarł twórca Pac‑Mana. Miał 91 lat

Zmarł twórca Pac-Mana. Miał 91 lat
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
31.01.2017 11:07, aktualizacja: 31.01.2017 13:51

Masaya Nakamura zmarł 22 stycznia, jednak Namco podało informację o jego śmierci dopiero teraz. Było to zgodne z życzeniem Japończyka, który chciał, żeby informację o jego śmierci przekazano dopiero po pogrzebie.

Masaya Nakamura był założycielem Namco – japońskiego przedsiębiorstwa produkującego najpierw zabawki, a następnie gry wideo.

W 1955 roku założył firmę, która początkowo tworzyła rozstawiane w supermarketach zabawki imitujące przejażdżki (tzw. kiddie ride). W latach 70. Nakamura dostrzegł potencjał w rozwijającej się branży automatów do gier i przedsiębiorstwo zaczęło tworzyć gry wideo. Pierwszą produkcją było Gee Bee, polegające na odbijaniu piłeczki za pomocą rakietki. Przełomem dla firmy był wydany w 1980 roku Pac-Man.

Początkowo gra została stworzona z myślą o automatach, jednak szybko doczekała się konwersji na niemal wszystkie platformy. Można w nią zagrać na smartfonach, pecetach, konsolach Nintendo, xboksach czy playstation. Szacuje się, że w Pac-Mana zagrano ponad 10 miliardów razy.

Gra jest silnie obecna w popkulturze. Wystarczy wymienić film animowany zainspirowany grą, serial czy setki istniejących gadżetów. Google z okazji 30. rocznicy powstania kultowej gry przygotywało nawet możliwość zagrania w Pac-Mana na swoim logo. Na prima aprilis ta sama firma przygotowała wersję Pac-Mana na mapach Google.

Do innych znanych gier wydanych przez Namco należą m.in. Tekken czy Galaga.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)