Zgubiłeś drogę? DON'T PANIC!

Zgubiłeś drogę? DON'T PANIC!

Zgubiłeś drogę? DON'T PANIC!
24.11.2011 09:14, aktualizacja: 24.11.2011 14:54

Wraz z popularnością smartfonów rośnie zainteresowanie aplikacjami nawigacyjnymi na te szturmem zdobywające polski rynek urządzenia. Coraz częściej wypierają one tradycyjne zestawy typu PND dedykowane tylko nawigacji. Nic dziwnego, wszak coraz częściej dorównują im zasobem funkcji i map oraz mają jedną znaczącą przewagę - mamy je zawsze pod rękę.

Przyszłość w smartfonach
Do niedawna aplikacje do nawigacji dostępne na smartfony były przez użytkowników lekceważone, a w najlepszym wypadku traktowane jako zastępcza zabawka. Wynikało to z wielu czynników: ograniczonej liczby funkcji, słabej jakości map czy dodatkowych kosztów związanych z transmisją danych (w polskich warunkach ciągle wysokich).

Obraz
© (fot. Materiały prasowe)

W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać - z prostej przyczyny: producenci dostrzegli, że to smartfon jest przyszłością nawigacji. Posiada wszystko, co niezbędne (GPS, dotykowy ekran), dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów na kolejny gadżet, a ponadto oferuje szereg dodatkowych funkcji. Przede wszystkim jednak, to właśnie nasze smartfony mamy zawsze przy sobie: w samochodzie, na eskapadzie w górach czy turystycznej wycieczce po Krakowie.

DON'T PANIC! Masz nawigację zawsze pod ręką!
Wiele z dotychczasowych aplikacji nawigacyjnych posiada już swoje odpowiedniki na smartfony. Najczęściej jednak są to nieudane próby przeniesienia rozwiązań sprawdzonych w PND na zupełnie nowe platformy. Poza tym wiele z tych rozwiązań postawiło na model on-line, w którym każda wytyczona trasa wiąże się z transmisją danych. Oprócz dodatkowych kosztów (zwłaszcza za granicą w ramach roamingu), wśród polskich użytkowników konsternację wywołuje częsty brak zasięgu. W efekcie za tego typu rozwiązanie nie tylko trzeba dopłacać, ale nie ma również pewności, że w sytuacji kryzysowej będziemy mogli na nie liczyć.

Do wyjątków należy aplikacja DON’T PANIC, od uznanego tandemu na rynku nawigacji: chorwackiego producenta oprogramowania Mireo i polskiego dostawcy map, Emapy. DON’T PANIC to rozwiązanie typu off-line, tzn. że połączenie z internetem koniecznie jest tylko w momencie pobierania aplikacji oraz mapy wybranego kraju. Poza tym program działa całkowicie bez potrzeby łączenia się z siecią. Dzięki takiemu modelowi użytkownicy zyskują nie tylko oszczędność, ale i bezpieczeństwo. Mają gwarancję, że nawet daleko poza siecią i z kwotą 0 zł na koncie, bez problemu odnajdą drogę do domu.

1000 km w 1 s
Jedną z podstawowych zalet DON’T PANIC jest także niezrównana szybkość działania. Dzięki zaawansowanym algorytmom trasującym, wytyczanie optymalnego połączenia między dowolnymi punktami trwa nawet do 10. razy szybciej (sic!) niż w innych dostępnych na rynku rozwiązaniach. Jeśli zboczysz z wytyczonej trasy lub chcesz wytyczyć inną, w przypadku tego programu jest to proste i błyskawiczne. Nawet bardzo długa trasa, licząca 1000 km jest przeliczana poniżej sekundy. Twórca oprogramowania, Mireo znany jest z innowacyjnych rozwiązań. Jego DON’T PANIC pod względem szybkości działania oprogramowania jest jak na razie niedościgniony i pozostawia konkurencję daleko w tyle.

Obraz

„Za 100 m skręć w Mickiewicza”
Producent DON’T PANIC wyprzedza konkurencję na jeszcze jednym polu –. komunikatów głosowych. DON’T PANIC to pierwsza na polskim rynku aplikacja do nawigacji GPS wyposażona w funkcję TTS (ang. text to speech). Na czym ona polega? Na tym, że poza podstawowymi komunikatami lektor mówi także dodatkowe, kluczowe z punktu widzenia kierowcy informacje, które dotąd były jedynie wizualizowane na ekranie urządzeń do nawigacji.

Po pierwsze, zamiast komunikatu „Za 10. metrów skręć w lewo” usłyszysz „Za 100 metrów skręć w lewo w Mickiewicza”. Po drugie, lektor w odpowiednim momencie skieruje Cię na właściwy pas, najwygodniejszy do wykonania następnego manewru. Różnica na pozór błaha. Podczas jazdy jednak jasny komunikat wskazujący nazwę ulicy, w którą należy skręcić czy pas, na którym najlepiej się ustawić są często nieocenione. Zwłaszcza w zakorkowanych centrach dużych miast, gdzie brak odpowiedniej informacji wymusza często na kierowcach próbę przebicia się z jednego skrajnego pasa ruchu na przeciwległy – sytuacja nieciekawa ani dla samego zainteresowanego, ani dla innych uczestników ruchu. Funkcja TTS wraz z Asystentem Pasa Ruchu sprawiają, że kłopoty te odchodzą w niepamięć.

Obraz

Ciesz się ekranem dotykowym
DON’T PANIC został zaprojektowany tak, aby w wygodny, a zarazem zaawansowany sposób wspierać obsługę ekranu dodatkowego i korzystać z pełni możliwości oferowanych przez smartfony czy tablety. Dotykowa obsługa programu znacznie wykracza poza tradycyjne klikanie palcem po ekranie smartfonu. Funkcje Smart Orientation i Multi-zoom pozwalają na szybkie poruszanie się po mapie, przybliżanie, oddalanie czy ustawienie indywidualnych widoków mapy. Dzięki intuicyjnemu systemowi gestów dotykowych operacje na mapie można również wykonywać za pomocą dwóch palców, co znacznie usprawnia korzystanie z aplikacji. Przybliżanie i obracanie mapy, czy zmiana widoku 2. na 3D – wszystko to można wykonać jednym ruchem, który trwa mniej niż sekundę. Korzystanie z funkcji gestów dotykowych jest proste i intuicyjnie, a przede wszystkim umożliwia bezpieczną jazdę bez zakłóceń powodowanych skomplikowaną obsługą podobnych aplikacji.

Obraz

Solidne, aktualne mapy
W przeciwieństwie do większości aplikacji na smartfony, DON'T PANIC został wyposażony w bardzo dokładne i rozbudowane zasoby mapowe. Dostawcą mapy Polski jest łódzka Spółka Emapa, od wielu lat dostarczająca dane do systemów nawigacji takich uznanych na całym świecie marek, jak Mio czy Igo. Oprócz ponad 540. szczegółowych planów miejscowości, kompletnej sieci dróg wraz z kierunkowością, Emapa dostarcza również bogatą bazę obrysów budynków 2D, obiektów 3D, obszerną bazę punktów adresowych oraz POI – wraz z przydatną funkcją „POI wzdłuż trasy” (pokazującą ikony wybranych punktów znajdujących się najbliżej naszej trasy).

Wszystko to użytkownik dostaje w cenie mapy –. razem z całym rokiem bezpłatnych aktualizacji. Co istotne, każdy płaci tylko za to, czego potrzebuje. Jeśli porusza się tylko po Polsce, może wykupić tylko mapę naszego kraju, jeśli po innych - ma do dyspozycji dokładne mapy wszystkich krajów europejskich od zaufanych dostawców (np. TomTom), jak również mapy regionów (np. Europa Wschodnia i Zachodnia, Skandynawia).

Zgodnie z założeniami producentów DON’T PANIC oferować będzie 4 aktualizacje map w roku. Już w listopadzie dostępna będzie najnowsza mapa Polski (wrzesień 2011. zawierająca ostatnio oddane odcinki dróg, w tym nowy odcinek autostrady A1 Toruń-Nowe Marzy.

Traffic, Foursquare, Asystent Parkingowy i wiele więcej
W parze z nowymi mapami idą nowe funkcjonalności, a wśród nich coś dla wszystkich kierowców spędzających godziny w niekończących się korkach! Już niedługo DON'T PANIC zaoferuje swoim użytkownikom możliwość skorzystania z opcji Traffic, czyli bieżących informacji on-line o nasileniu ruchu drogowego, korkach i zdarzeniach na drodze. Dzięki aktualnej informacji o warunkach na drogach całego kraju unikniesz najbardziej zatłoczonych ulic, oszczędzając tym samym czas i nerwy.

Inną nowością jest pełna integracja z bijącym rekordy popularności na świecie, serwisem geolokalizacyjnym Foursquare, dostępnym również w Polsce. Idea rozwiązania polega na meldowaniu się w miejscu aktualnego pobytu, np. jednej z restauracji popularnej sieci, w celu choćby zachęcenia przyjaciół do dołączenia do nas. Serwis oferuje również zdecydowanie bardziej wymierne korzyści, takie jak choćby rabaty i specjalne promocje z racji przebywania często w tych samych lokalach. Jako pierwszy w Polsce DON’T PANIC oferuje pełną integrację z Foursquare, w tym możliwość natychmiastowej nawigacji do wybranego obiektu (przycisk „Nawiguj do”).

Wśród innych ciekawych rozwiązań DON’T PANIC oferuje m.in. Asystent Parkingowy. Kiedy Użytkownik zbliża się do celu podróży, w prawym górnym rogu mapy pojawia się ikona informująca o pobliskich miejscach parkingowych. Wszystkie wyświetlane parkingi znajdują się w odległości nie większej niż 5 minut pieszo od celu podróży. Prosta, bezobsługowa i bardzo przydatna rzecz –. aż dziw, że dopiero teraz pojawia się takie rozwiązanie.

Obraz

Nie kupuj kota w worku
Nikt z nas nie lubi niepewnych inwestycji. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wcześniejszego przetestowania kompletnej wersji produktu oszczędzając sobie tym samym niepotrzebnego rozczarowania. Z Mireo DON’T PANIC dla systemu Android testujesz aplikację z mapą wybranego kraju (w tym również Polski) przez 7 dni całkowicie bezpłatnie! Dopiero wówczas zdecydujesz czy jest to rozwiązanie dla Ciebie.

Dowiedz się więcej na www.mireo.pl.

Aplikacja do pobrania:
- Android Market *
- *
Apple Store Poland

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie