Zapłacisz za to swoją twarzą

Zapłacisz za to swoją twarzą
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

04.11.2011 10:12, aktual.: 04.11.2011 10:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Uczeni włoscy opracowali technologię bezpiecznych mikropłatności komórkowych przy użyciu kamery zainstalowanej w każdym smart fonie – poinformował magazyn New Scientist.

Obecnie do coraz bardziej rozpowszechniających się mikropłatności komórkowych używane są takie technologie jak Bluetooth i Wi-Fi. Jako technologie radiowe mają one jednak istotną wadę –. sygnał można przechwycić, a nawet szyfrowaną transmisję próbować odkodować. Takie działania hackerskie są ostatnio bardzo popularne, a ich celem jest włamanie się przez smartfon na konto ofiary.

Zespół naukowców pod kierownictwem dr Erica Medveta z University of Trieste w Włoszech postanowił opracować system bezpiecznej komunikacji przy mikropłatnościach dla smartfonów. Opracowali oni system o nazwie Rainbow Crypt.

W systemie tym klucze do bezpiecznej transmisji np. między smartfonami czy smartfonem i urządzeniem rejestrującym posługującym się tą samą co smartfon technologią przekazu, są szyfrowane i zakodowane w postaci kolorów wyświetlanych na ekranie smartfonu, nawiązującego połączenie.

Użytkownik smartfonu dostaje komunikat o transmisji. Kładzie wtedy telefon tak, aby jego wyświetlacz znalazł się na kamerze urządzenia rejestrującego lub innego smartfonu. Cała transmisja polega na pięciosekundowej szybkiej zmianie różnych kolorów na ekranie, co inny smartfon czy rejestrator nagrywa swoją kamerą. W czasie tej transmisji przekazywany jest 42-bitowy klucz szyfrujący wystarczający do bezpiecznej transmisji np. mikropłatności.

Zespół włoski ma przedstawić nowe rozwiązanie na konferencji Intelligent Systems Design and Applications w Kordobie w Hiszpanii, w końcu listopada.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)