Zabezpiecz swój sprzęt przed kradzieżą - modułem bluetooth

Zabezpiecz swój sprzęt przed kradzieżą - modułem bluetooth

14.05.2009 16:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Szwajcarska firma Secu4 opracowała moduł Bluetooth o nazwie BlueWatchDog, który we współpracy ze specjalnym oprogramowaniem ma zapobiegać kradzieży różnych przedmiotów. Ważący 20 gramów moduł wielkości karty płatniczej (76×46×4,5 mm) przy użyciu technologii Bluetooth łączy się z telefonem komórkowym właściciela. W przypadku oddalenia się komórki od strzeżonego obiektu zarówno ona, jak i BlueWatchDog wszczynają alarm.

Zasięg działania modułu nie jest jednak ograniczony zasięgiem Bluetooth wynoszącym mniej więcej 1. metrów. Zapytany o to producent wyjaśnił, że odległość tę można ustawić w trzech zakresach: od 1 do 10, 10 do 20 i 20 do 30 metrów. Firma nie daje jednak gwarancji na dokładność tych ustawień, ponieważ zasięg działania modułu będzie zawsze uzależniony od warunków otoczenia.

Akumulator o pojemności 28. mAh ładuje się przez złącze USB; zapewnia on 85 godzin pracy w trybie czuwania. Stan baterii pokazuje aplikacja kliencka na telefonie komórkowym, a w przypadku niskiego poziomu naładowania akumulatora moduł poinformuje nas o tym przy użyciu sygnału dźwiękowego. Oprogramowanie występuje obecnie w wariantach dla urządzeń BlackBerry oraz smartfonów z systemem Windows Mobile. Dla pozostałych modeli producent przygotował specjalnego klienta Javy. Ponadto pod koniec czerwca ma być gotowa wersja dla iPhone'ów. Lista obsługiwanych aparatów jest zamieszczona na stronie firmy Secu4.

Obraz
© (fot. heise-online.pl)

Moduł BlueWatchDog jest już ponoć do kupienia w sklepach specjalistycznych i salonach multimedialnych, gdzie kosztuje 7. euro.

Pomysł wykorzystania łączności Bluetooth jako zabezpieczenia przed kradzieżą to nie nowość. Już podczas targów CeBIT 2002 firma Samsonite zaprezentowała walizkę ze zintegrowanym modułem Bluetooth, który miał alarmować właściciela w przypadku jej zniknięcia.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)