Wymagania rekrutacyjne - czy warto aplikować, gdy nie spełnia się wszystkich?

Znalazłeś atrakcyjną ofertę pracy, ale nie zdecydowałeś się na złożenie aplikacji, bo nie spełniasz wszystkich wymagań? To duży błąd, przez który możesz odebrać sobie szansę na zdobycie intratnej posady. Nawet jeśli w stu procentach nie spełniasz oczekiwań pracodawcy, powinieneś wziąć udział w rekrutacji. Wyjątek stanowi sytuacja, w której nie masz kluczowych umiejętności twardych.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

●      Pracodawcy często stawiają przed kandydatami wygórowane oczekiwania, których nie sposób spełnić - warto wówczas złożyć aplikację pomimo braku niektórych kompetencji.

●      Każdą ofertę pracy należy dokładnie przeanalizować i zastanowić się, czy uwzględnione w niej wymagania rzeczywiście okażą się niezbędne na danym stanowisku.

●      Warto aplikować, gdy nie spełnia się wszystkich wymagań rekrutacyjnych, ponieważ wielu umiejętności możesz nauczyć się w trakcie pracy.

Kandydaci idealni nie istnieją

Oferty pracy bardzo często są pisane pod idealnego kandydata, który w założeniu powinien spełniać wszystkie oczekiwania pracodawcy. Oprócz podstawowych umiejętności w wielu ogłoszeniach pojawia się także szereg dodatkowych kompetencji. Należy jednak podkreślić, że w rzeczywistości trudno jest znaleźć pracownika, który w stu procentach wpisuje się w oczekiwania uwzględnione w ofercie pracy. Doskonale zdają sobie z tego sprawę sami rekruterzy, dlatego bardzo często zapraszają na rozmowę kwalifikacyjną również osoby, które nie spełniają wszystkich wymagań. Wystarczy, że w danym kandydacie dostrzegą potencjał, aby nieco przymknąć oko na brak niektórych, mniej istotnych z punktu widzenia pracodawcy, kompetencji.

Jesteś zainteresowany pracą w Kaliszu? Sprawdź, co oferują pracodawcy, a potem odpowiednio przygotuj się do rozmowy.

Zastanów się, czy warto aplikować na stanowisko

Trudno jednoznacznie ocenić, czy w konkretnej sytuacji warto wysłać CV, nawet gdy nie spełniasz wszystkich wymagań pracodawcy. Tak naprawdę każdą ofertę należy przeanalizować w sposób indywidualny. Musisz zastanowić się, czy rzeczywiście fakt, że nie masz wszystkich kompetencji, okaże się istotny na danym stanowisku. Jeśli na przykład aplikujesz na posadę doradcy klienta i w ogłoszeniu jest wymagany konkretny język obcy, pomyśl, czy dałbyś radę rozmawiać z klientami w tym języku. Jeżeli stwierdzisz, że Twoje umiejętności w tym zakresie nie są wystarczające, lepiej zrezygnować ze składania aplikacji. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy porozumiewanie się w języku obcym miałoby być sporadyczne i ograniczałoby się wyłącznie do podstawowych zwrotów - wówczas mimo wszystko warto wysłać CV.

Interesuje Cię praca IT w Gdyni? Sprawdź oferty na theprotocol.it

Kiedy warto aplikować, gdy nie spełnia się wszystkich wymagań?

Standardowa oferta pracy zazwyczaj jest podzielona na trzy części - opis obowiązków, opis wymagań oraz opis tego, co w ramach danego stanowiska zapewnia pracodawca. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkie ogłoszenia są formułowane prawidłowo. Czasami wygórowane wymagania nie są adekwatne do poziomu stanowiska, co jest błędem - w takim przypadku warto zdecydować się na złożenie aplikacji. Zdarza się również, że do wymagań dołączone są oczekiwania pracodawcy - spełnienie ich nie jest niezbędne, ale mile widziane. Również w takiej sytuacji można aplikować nawet wtedy, gdy Twoje kompetencje nie pokrywają się w stu procentach z założeniami pracodawcy. Należy też podkreślić, że niektórych umiejętności można nauczyć się dopiero na danym stanowisku. Przykładowo, jeśli wymagana jest znajomość konkretnego programu lub aplikacji, to warto po prostu zadeklarować w liście motywacyjnym lub CV chęć do rozwoju zdobycia nowych umiejętności. Być może nie będzie to przeszkodą w podjęciu zatrudnienia.

Szukasz pracy w Koninie? Zapoznaj się online z najnowszymi ofertami i wyślij CV na wybrane stanowisko!

Podsumowanie

Nawet jeśli nie spełniasz wszystkich wymagań rekrutacyjnych, warto rozważyć złożenie aplikacji na interesujące Cię stanowisko. Pamiętaj, że zawsze możesz zdobyć kolejne umiejętności, jeżeli Twoje dotychczasowe kompetencje okażą się niewystarczające. Zastanów się, czy w razie potrzeby będziesz w stanie poświęcić czas na naukę.