Wyciekły dane z Firefoksa

Wyciekły dane z Firefoksa

29.12.2010 11:06, aktual.: 29.12.2010 11:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Baza danych z hasłami logowania 44 000 użytkowników serwera dodatków Mozilli była możliwa do pobrania w niezabezpieczonej postaci

W połowie grudnia jeden z ekspertów do spraw bezpieczeństwa poinformował fundację o tym niedociągnięciu. Wczoraj zaś Mozilla skontaktowała się e-mailem ze wszystkimi poszkodowanymi, prosząc ich, by dla ostrożności wykasowali własne hasła i wyłączyli konta. Ponadto osoby korzystające z tego samego hasła na innych stronach zostały poproszone o jego zmianę.

Obraz
© (fot. Fancy/Veer/Corbis/Thinkstock)

Mozilla zapewnia, że jest w stanie prześledzić wszystkie pobrania bazy danych - według niej jedyna próba dostępu z zewnątrz nastąpiła z komputera znalazcy luki bezpieczeństwa. Co więcej, w bazie zawarte były jedynie dane nieaktywnych użytkowników; problem nie dotyczy zatem aktywnych użytkowników serwisu addons.mozilla.org.

W opisywanej bazie danych hasła użytkowników były przechowywane w formie wartości skrótu MD5. Tymczasem ta metoda szyfrowania jest przestarzała, gdyż na podstawie sum kontrolnych MD5 da się odczytać pierwotne hasło. Od kwietnia 2009 roku Mozilla przechowuje wszystkie hasła w postaci zaszyfrowanej algorytmem mieszającym SHA-512, które dodatkowo są zabezpieczone indywidualną liczbą losową (salt).

W grudniu fundacja Mozilla powołała do życia inicjatywę, w ramach której wypłaca premie znalazcom usterek bezpieczeństwa we własnych usługach.

wydanie internetowe www.heise-online.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (132)